Ministerstvo obchodu Turecké republiky oznámilo, že vývoz olivového oleje ve velkém a v barelech bude zakázán od 1. srpna do 1. listopadu 2023.
Podle údajů Mezinárodní rady pro olivy (UZK) se v důsledku sucha v Evropě produkce olivového oleje ve světě, zejména ve Španělsku a Itálii, v sezóně 2022/2023 snížila o 20 procent, zatímco produkce v Turecku vzrostla o 62 procent, uvedlo ministerstvo v prohlášení.
V prohlášení bylo uvedeno, že vzhledem k vysokým clům Evropské unie (EU) je turecký vývoz baleného olivového oleje s přidanou hodnotou a určeného pro konečného spotřebitele do členských zemí EU velmi nízký, a bylo zdůrazněno, že zejména Itálie a Španělsko zpracovávají volně ložený a sudový olivový olej dovezený z Turecka a dále jej prodávají do třetích zemí.
![]() |
ilustrační foto (zdroj: wikimedia.org) |
V prohlášení bylo připomenuto, že rozhodnutí upravující srážku 20 centů za kilogram u všech druhů vývozu volně loženého olivového oleje a olivového oleje v sudech s cílem přispět k vývozu produktů s přidanou hodnotou tím, že vývoz volně loženého olivového oleje a olivového oleje v sudech, který se zvýšil v důsledku zahraniční poptávky, bude přesměrován na balený olivový olej, bylo zveřejněno v Úředním věstníku dne 19. července a vstoupilo v platnost.
V prohlášení bylo uvedeno, že ministerstvo v úzkém kontaktu se zúčastněnými stranami v odvětví olivového oleje pozorně sleduje aktuální vývoj v Turecku a ve světě, pokud jde o zahraniční obchod, domácí nabídku, zásobování, zahraniční a domácí ceny v odvětví olivového oleje:
"V tomto rámci bylo zjištěno, že pokračuje negativní dopad vývozu olivového oleje ve velkém a v sudech, který se výrazně zvýšil v důsledku rostoucí zahraniční poptávky a světových cen způsobených klesající úrodou olivového oleje ve světě, na domácí spotřebitelské ceny. Na základě přehodnocení za těchto podmínek byla zavedena dodatečná opatření pro vývoz volně loženého nebo sudového olivového oleje do 1. listopadu 2023, tedy do začátku příštího období sklizně olivového oleje."
MIMOCHODEM: Turecko produkuje řadu potravinářských komodit, za které u koncových zákazníků sbírají ovace firmy třetích zemí, které je koncovému zákazníkovi dodají. Vedle již zmíněného olivového oleje se jedná například o lískové oříšky (viz Nutella od Nestlé) nebo borovicový med. Ve všech třech komoditách je Turecko nejvýznamnějším producentem na světě.
Do počátku listopadu se tedy z Turecka může olivový olej vyvážet, ale jen v případě, že se ke koncovému zákazníkovi dostane jako turecké zboží (což jsou i turisté, kteří si turecký olivový olej koupí přímo v Turecku; na ty se opatření nevztahuje). Turecku se přestává líbit pozice zdroje levných surovin s malým podílem přidané hodnoty.
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
ZDROJ: twitter.com/ticaret/
Komentáře
Okomentovat