Turecko je pro řadu ruských společností stále ještě země zaslíbená. Doteď si to myslela například mediální společnost Sputnik, takže si mohla dovolit příliš tvrdé chování ke svým zaměstnancům. Ti ale řekli tento měsíc dost. Dnes se koná protestní stávka před istanbulskou i ankarskou redakcí Sputniku.
Stávka
Během procesu vyjednávání o kolektivní smlouvě se zaměstnanci zaměstnavatel opustil jednací stůl, na což reagovali zaměstnanci Sputnik Tűrkiye zahájením stávky. Poté Sputnik propustil 24 zaměstnanců, sdružených v odborech. Novináři pracující v tureckém Sputniku zahájili proces stávky tím, že dnes vyvěsili stávkový prapor. Situaci komentují následovně:
Co chceme?
- spravedlivou mzdu,
- znovupřijetí našich propuštěných členů
![]() |
zdroj: twitter.com/TGS_org_tr/ |
První veřejný náznak problémů a případné stávky byl již 8. srpna letošního roku.
Co je Sputnik?
Před nedávnou dobou nám zmizel z obzoru, tak si připomeňme o co se jedná. Podle české Wiki je Sputnik ruská zpravodajská agentura, internetový portál a rádiový rozhlas provozovaný ruskou státní tiskovou agenturou Rusko dnes. Dle české kontrarozvědky BIS patří Sputnik vedle Russia Today mezi hlavní zdroje Ruskem rozšiřované státní propagandy v Česku, představující bezpečnostní hrozby pro Česko a Evropskou unii. Stránky a kanály Sputniku byly zablokovány jak Facebookem, tak Youtubem.
Zatímco česká verze již nefunguje (cz.sputniknews.com), turecká varianta na adrese tr.sputniknews.com žije dál (přesměrovává na tureckou doménu sputniknews.com.tr).
MIMOCHODEM: Sputnik (přesně Sputnik-1) byl název prvního satelitu lidstva, který byl vyslán 4. října 1957 Sovětským svazem také jako výborný nástroj propagandy. Prioritou bylo prvenství, a tak původní plán vyslat družici s řadou měřicích přístojů musel stranou (to splnil až Sputnik-3). Radioamatéři celého světa mohli jeho pípání zachytit na frekvencích 20,005 a 40,002 MHz. Po letech si na jméno vzpomněl novovlnný britský hudebník Tony James, který roku 1982 založil post-punkovou skupinu Sigue Sigue Sputnik (jméno pochází od filipínského pouličního gangu ze slamu ve čtvrti Tondo v Manile, který si jej od družice vypůjčil), která byla slavná hlavně skladbou "Love Missile F1-11".
Stejně jako tato skupina, tak i miliony lidí v "prvním světě" při nesouhlasu s vlastní zemí či vládou (a často zároveň příznivci anti-amerikanismu) se automaticky obracely k červené hvězdě, k Sovětskému svazu jako k zastánci všech utlačovaných kapitalismem. Znali pouze sovětskou propagandu, ale netušili pravý stav věcí, pravou tvář. Současné Rusko je na tom stejně. Turečtí levicoví příznivci včetně čelných politiků některých politických stran jsou vůči Rusku až příliš schovívaví. Tureckým občanům ale protesty, jako dnešní stávka, pomáhají pomalu otevírat oči.
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
#SputnikeSendika
#SputnikGrevde
Komentáře
Okomentovat