İstiklal Cd. bývala centrem kulturního života starého Istanbulu s řadou legendárních podniků. Mezi ně patřilo i kino Beyoğlu Sineması, slavné premiérové kino Istanbulu a tudíž celého Turecka. Po náročné rekonstrukci se dnes slavnostně otevírá.
Budova byla postavena roku 1885. V tamní neméně slavné pasáži Aleppo (turecky Halep Pasajı) postavené M. Hacar (který právě z Aleppa pocházel). V prvních letech zde byly pivnice, kanceláře bankéřů a obchodníků, italský dvůr a obchody s hudebními nástroji.
Co však budovu skutečně proslavilo, byl cirkus Pera, francouzsky Circus de Péra, který byl později postaven ze dřeva v zadní části budovy. Když cirkusová hala, kde akrobaté předváděli jezdecká představení, v roce 1904 vyhořela, byla na jejím místě postavena divadelní budova od architekta Campanakiho. Sál, známý jako Divadlo rozmanitostí, se v republikánském období proslavil jako Francouzské divadlo. Sál, který od roku 1963 využívalo divadlo Dormen, sloužil po roce 1972 nějakou dobu jako kino. Od roku 1989 sloužil divadelní společnosti Ortaoyuncular.
Allepská pasáž má čtyři patra a páté patro bylo přistavěno. Pasáž, postavená v novorenesančním slohu, prošla v letech 1984-86 zásadní proměnou. Potomci Süreyya Paši (původního majitele pasáže) nechali budovu zcela zbourat, přičemž zachovali monumentální fasádu, a nahradili ji dnešní železobetonovou stavbou. Jedinou částí budovy, která si zachovala svou původnost, je tedy průčelí. Na této fasádě jsou pozoruhodné reliéfy lidských hlav umístěné na frontonech, květinová výzdoba a erb na výstupku. Kino Beyoğlu zde začalo sloužit v roce 1989.
Slavnostního znovuotevření se vedle istanbulského starosty Ekrema İmamoğlua zúčastnila Türkan Şoray, legendární herečka přezdívaná sultánkou tureckého filmu.
![]() |
Türkan Şoray (vlevo) a Ekrem İmamoğlu (vpravo) |
A tak je to v Istanbulu se vším.
Patrik Veselík
ZDROJ: smartbeyoglu.com
Komentáře
Okomentovat