Tuto neděli 29. října 2023 bude Turecká republika slavit sto let od svého vzniku, na co se republika i vláda chystají již rok. O to víc překvapila strohé oznámení státní televize TRT, že "zvláštní akce" (jak říkají pořadům ke stému výročí), které měla TRT uspořádat ke 100. výročí republiky, byly odloženy na pozdější termín kvůli "lidské tragédii v Gaze".
Oznámení proběhlo již minulé pondělí (16. října), tedy před deseti dny. Smršť zpráv o válce mezi Hamásem a Izraelem přehlušil toto tiché oznámení, ale i přesto to postupně začalo vyvolávat reakce.
Proti se překvapivě rozhostilo... ticho. Jednak zpráva poměrně zapadla, jednak opozice stejně bere TRT jako nástroj vlády k šíření názorů a postojů vlády.
Snad jediný, kdo viditelně protestoval, byla Strana vítězství (Zafer partisi), a to před sídlem televize TRT. Předseda strany Serap Akgün prohlásil:
"Jak víte, v letošním roce si připomínáme 100. výročí vzniku naší republiky. Vláda AKP si vytváří záminky, aby zrušila akce k našemu 100. výročí. Ano, na světě je hořký obraz, který si nikdo z nás nepřeje, ale my jsme také utrpěli velké ztráty a zaplatili velkou cenu za to, abychom tuto republiku před 100 lety měli. Je naším právem republiku oslavit. Proto si myslíme, že bychom měli 100. výročí oslavit s naším národem jako celek a s co největším nadšením, ať už je důvod jakýkoli. Odsuzujeme TRT za zrušení akcí. Naše 100. výročí se musí slavit za všech okolností."
![]() |
zdroj: cumhuriyet.com.tr |
Informaci rozvířilo vysílání části programu již dopředu (konkrétně hudební pořad zpěvačky Muazzez Ersoy, známé jako královny nostalgie, Nostalji Kraliçesi, nositelka ocenění národní umělkyně), a to na kanálu TRT Müzik. Příklad reakcí veřejnosti:
"Neupřímnost až do konce! Každý ví, že účelem není truchlit, ale vrhnout stín na 100. výročí republiky."
Opravdu je v tom utrpení Gazánců?
Ponechme pro tuto chvíli stranou vše, co se děje v Pásmu Gazy a širokém dalekém okolí. Je otázkou jak je možné, že když se Turecko tak dlouho připravuje na tak slavné a kulaté výročí vzniku republiky (kulatější už snad ani být nemůže, leda za 900 let), tak dokáže pompézní oslavy v rámci TRT tak jednoduše zrušit (resp. posunout, abychom byli přesní). Již prakticky rok je Turecko pod systematickým útokem informací na téma "Turecké století" (Türkiye Yüzyılı).
![]() |
přehnaná retuš (prezident spíš vypadá jako herec Kevin Spacey než jako on sám) |
Nelze si nevšimnout, že současnému prezidentovi až polobožská pozice zakladatele tureckého státu může "vadit v rozletu". Až příliš často se obrací k dědictví po Osmanské říši (či k obrazu, který se i mimo historická fakta vymýšlí), která byla sice předchůdcem Turecké republiky, ale zároveň si byli vzájemně nepřáteli. Například se před několika lety pompézně vybízela veřejnost, aby se namísto cizích jazyků učili osmanskou turečtinu (trochu podobný příměr jako kdyby se v Česku podobně vybízelo k výuce staroslověnštiny), nebo spousta seriálů o vládcích z doby Osmanské říše či ještě před ní. A republika je prostě se svým zakladatelem spjata pupeční šňůrou a lze těžko je od sebe oddělovat. Proto lze vidět občasné skryté až viditelné náznaky toho, že současnému Turecku někdy vadí i to, že je to republika a kdo ji založil.
![]() |
titulní stránka webu Turecké století s reálným snímkem prezidenta (zdroj: turkiyeyuzyili.com) |
A současné turecké vládě se neštěstí v Pásmu Gazy může "hodit do krámu", protože se na něj může vymluvit (aniž bychom chtěli snížit utrpení Gazánců, které je reálné, navíc není nijak nové, jen se zhoršilo).
Ostatně není to první zrušení a posun, které oslavy stého výročí utrpěly. Již v předchozích měsících oznámila společnost Disney Plus, že ruší tvorbu seriálu o zakladateli tureckého státu Mustafu Kemalovi Atatürkovi, kde hrála dokonce i Emma Watson (psali jsme článek Atatürk se stal rozbuškou mezi Arménií a Tureckem, seriál o něm zrušen). Již natočený materiál se ze seriálové formy přemění na kratší filmovou, výsledek se také posune v čase, takže se bude vysílat se zpožděním. Navíc se nebude oproti původnímu plánu vysílán v televizi (která má velký dosah), ale jen v Turecku v kinech.
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
ZDROJE: TRT, AA, cumhuriyet.com.tr,
Komentáře
Okomentovat