Ministerstvo kultury a turismu Turecké republiky dnes zveřejnilo údaje z istanbulských letišť o osobách, které přiletěly roku 2023. Výsledkem je impozantní číslo 17 milionu osob a nečekaný seznam sedmi nejčastějších zemí, odkud cizinci pocházejí.
Nárůst turistů o 8,44 %
Istanbul překonal rekord všech let, když v roce 2023 přivítal 17.370.030 zahraničních návštěvníků. Jejich počet se oproti předchozímu roku zvýšil o 8,44 %.
Kudy?
Drtivá většina cestujících přiletěla letadlem, konkrétně to bylo 16.964.432 cizinců, kteří do země vstoupili letecky, a to buď přes Letiště Istanbul (12.177.784 osob neboli 71,78 %) nebo přes Letiště Sabihy Gökčen (4.771.157 osob neboli 28,12 %). Lodní dopravou přijelo do Istanbulu 405.598 cizinců.
Odkud?
Celou čtvrtinu tvoří turisté z Ruska, Německa a Íránu. Na dalších místech jsou turisté z USA, Velké Británie, Saúdské Arábie a Francie.
Následující tabulka obsahuje také přepočet na počet obyvatel dané země. Přepočet je teoretický a je založen na předpokladu, že každý turista přijel do Istanbulu za rok 2023 pouze jednou.
MIMOCHODEM: Za jeden rok přijede do Istanbulu víc turistů, než je počet oficiálních obyvatel Istanbulu.
![]() |
Top7 turistů v Istanbulu (zeleně), Turecko (červeně) |
Počet turistů z Ruska je vyšší, než je součet počtu turistů z Velké Británie, Saúdské Arábie a Francie (tedy z 5. až 7. místa). Na druhou stranu ruští turisté se na celkovém počtu podílejí pouze necelými 11,5 procenty.
MIMOCHODEM: Kromě Íránu není mezi sedmi zeměmi s největším počtem turistů žádná okolní země. Může to být dáno i tím, že jsou to země s menším počtem obyvatel nebo země s finančními problémy či válečným konfliktem nebo bez motivace poznávat Istanbul nebo s vízovou povinností (Sýrie) nebo elektronickým vízem (Arménie, Irák).
Zajímavostí je vízová povinnost. Ta byla prakticky celý rok 2023 povinná pro občany USA i Saúdské Arábie. Pro obě tyto země a několik dalších je prezident Erdoğan svým podpisem 23. prosince 2023 zrušil. Lze tedy očekávat mírně zvýšený počet turistů do Istanbulu v následujících letech.
MIMOCHODEM: Zajímavou podmínku mají pro vydání elektronického víza do Turecka návštěvníci z Iráku. Ministerstvo vnitra uvádí, že držitelé běžných cestovních pasů musí mít pro vstup do Turecka vízum. Držitelé obyčejných cestovních pasů s platným schengenským vízem nebo vízem USA, Spojeného království, Irska nebo povolením k pobytu mohou získat jednorázové vízum e-Visas s platností na jeden měsíc.
Co láká na Istanbulu turisty z Německa?
To si dovedeme představit, protože to odpovídá tomu, proč do Istanbulu míří také turisté z Česka. Jsou to památky, je to "duch orientu" (ačkoli termín orient zavedený Římskou říší hovoří spíš o dnešním Egyptu), je to neuvěřitelný mix východu a západu, mix Asie a Evropy (a to doslova), mix křesťanství a islámu, mix ateismu a náboženství, mix... (mohli bychom pokračovat dál a dál). Někteří k tomu přidají také nižší ceny (z úhlu pohledu evropských států). Někteří zahraniční návštěvníci nepřilétají do Istanbulu jako klasičtí turisté, ale pracovně, za obchodem, na veletrh či konferenci.
Co láká na Istanbulu turisty z Ruska?
Jsou to částečně důvody, které mají i němečtí a čeští turisté. Ruští turisté ale v Istanbulu hledají také útěk před ruským prezidentem Putinem a vším co představuje. To znamená, že si se sebou berou peníze, aby je buď ukryli v tureckých bankách, nebo aby je investovali do nemovitostí (v případě Istanbulu vzhledem k očekávanému nebezpečí nepatří investice do nemovitosti mezi neotřesitelné). Na druhou stranu jezdí do Turecka na běžnou návštěvu a dovolenou ti, kteří proti ruskému prezidentovi nejsou. Je nutno připomenout, že ruští turisté mají jen velmi omezené možnosti, takže Turecko patří k nejzápadnější zemi, kam ještě mohou jezdit. Dokonce v Turecku začali obchodníci v některých regionech podporovat ruské platební karty Mir (viz provincie Antalya).
Co láká na Istanbulu turisty z Íránu?
Vedle klasiky jako jsou památky a další výše popsané důvody to je to, co v Íránu není, případně je zakázáno (takže útěk před íránským režimem, před ajatolláhem Chameneím). Díky velké inflaci v Turecku se turecké zboží stalo pro Íránce levné, takže jezdí do Turecka nakupovat. Další důvod prozradí Íránky. Ty se v Turecku téměř bez výjimky oblékají evropským způsobem. To tedy napovídá, že nepatří mezi "zuřivé zastánce islámu" a že hidžáb (pokrývka hlavy, kterou ve své domovině nosí), jim byla nařízena.
Co láká na Istanbulu turisty ze Saúdské Arábie?
Zde je jsou dvě velmi odlišné skupiny. Jednu láká západní styl života a vše, co přináší a co je pro místní obyvatele v Saúdské Arábii zakázáno (od alkoholu až po styl oblékání či svobodomyslnost žen - tedy pro arabské mužské turisty; žen ze Saúdské Arábie se toto netýká kvůli nesvobodě v jejich vlasti).
MIMOCHODEM: Důkazem cíle návštěvy je výsledek tragického útoku na noční klub Reina z 1. ledna 2017. Útočník tehdy vtrhl při silvestrovské oslavě do prostor klubu a zastřelil 39 osob. Největší počet zahraničních obětí byl právě ze Saúdské Arábie (sedm), stejně tak nejvyšší počet zahraničních zraněných (devět).
Druhou skupinou jsou skutečně věřící, kteří své tradiční oděvy nesundají ani v Turecku (což platí víc o ženách; zde má hlavní slovo jejich manžel a nikoli názor ženy). Tato skupina přijíždí do země, která je muslimská, ale přesto západní.
Možná to mnohé překvapí, ale arabští turisté nejsou kvůli svému chování či svému náboženství v Turecku běžným obyvatelstvem zrovna vítáni. Turci vnímají Araby jako jeden ze zdrojů stoupající míry náboženství v Turecku. Turecko svou politickou orientací naopak na arabské země míří ve větší míře, kde důvodem jsou investice do Turecka a jiné způsoby finanční podpory až pomoci turecké ekonomice.
A tak je to v Istanbulu se vším.
Patrik Veselík
ZDROJ: ktb.gov.tr
Komentáře
Okomentovat