První posel jara již v některých tureckých lokalitách začíná kvést o měsíc dřív. Spolu s tím jdou sběrači, za nimi zase policie s pokutovými bloky. Turecko má nejvyšší koncentraci druhů sněženek, takže si toto přírodní bohatství přiměřeně chrání.
"Kupte si kytičku mladý pane," v Turecku mohou volat trhovkyně, ale nikoli s kytičkou sněženek. To by je totiž vyšlo opravdu draze. Ano, sněženky znají také v Turecku, kde na řadě horských míst rostou. Sněženky, které obvykle rozkvétají v národním parku Hory Spil, turecky Spil Dağı (západní Turecko, provincie Manisa, okres Šehzadeler [šehzádeleř]; má nadmořskou výšku 1517 metrů a s více než 120 druhů endemických rostlin) právě teď na přelomu února a března. Letos se ale objevily kvůli nezvykle teplé zimě minimálně o měsíc dříve.
Sněženka (Galanthus) je rod jednoděložných rostlin z čeledi amarylkovité (Amarylidaceae). Zatímco Česko zná sněženku podsněžník, západní Turecko je domovem druhu sněženka elwesova (Galanthus elwesii), který zde typicky roste v listnatých lesích a na vápencových skalách, podle tureckých zdrojů v borových nebo jalovcových lesích. Tento druh objevil a pojmenoval britský botanik Henry John Elwes při své návštěvě Turecka v roce 1874 (tedy přesně před 150 lety). Oproti "našim" sněženkám má květy asi dvakrát větší a kvete delší dobu. Do Česka se tato turecká odrůda dostává typicky tak, že jsou cibulky odvezeny do Nizozemska, tam namnoženy a později exportovány do Česka (jak typické pro turecké cibuloviny viz tulipány).
![]() |
zdroj: wikipedia.org |
MIMOCHODEM: Turecko zná řadu dalších druhů sněženek, nejtypičtěji Galanthus gracilis. Sněženka podsněžník je nejrozšířenějším druhem Evropy a zasahuje i do evropské části Turecka, do asijské se však nedostala (takže pouze evropská část Istanbulu je posledním útočištěm, do asijské nepronikla). Naopak na asijské straně Istanbulu a o trochu dál lze najít Galanthus plicatus. Abychom byli přesní, tento druh sněženky má dva poddruhy: subsp. plicatus a subsp. byzantinus. A jak již název napovídá, na západ od Bosporu se vyskytuje Galanthus plicatus subsp. byzantinus.
Správní pokuta za trhání sněženek kvetoucích v národním parku Hora Spil byla zvýšena z loňských 244.315 lir na letošních 387.142 lir (tedy s nárůstem o 58,46 procenta podle stanovené revalorizační sazby). V roce 2022 se částka pokuty 109.593 lir zvýšila na 244.315 (tedy nárůst o 122,93 %).
Slovníček:
sněženka = kardelen
sníh = kar
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
ZDROJ: iha.com.tr
Komentáře
Okomentovat