Turecké velvyslanectví v Praze informuje všechny zájemce o připomenutí události z 1. světové války a zároveň autora turecké hymny u Pomníku tureckých vojáků v Pardubicích:
V pondělí 18. března ve 14:00 hodin se v Pardubicích u Pomníku tureckým vojákům padlým za první světové války uskuteční připomenutí Dne památky padlým z Çanakkale a vzpomínková akce na Mehmeta Akifa Ersoye pod názvem "Türk'ün Özü, Âkif'in Sözü".
Jako turecké velvyslanectví zveme naši tureckou komunitu a přátele žijící v České republice, aby se zúčastnili této akce a připomněli si všechny naše padlé, včetně našich haličských frontových vojáků, a našeho básníka Mehmeta Akifa Ersoye, který je autorem turecké národní hymny (psali jsme článek Turecká hymna dnes slaví sto let).
![]() |
Pomník tureckým vojákům padlých v I. sv. válce (zdroj: pardubice.eu) |
MIMOCHODEM: Součástí tohoto hřbitova je kromě památníku také Pardubické krematorium architekta Pavla Janáka, které sloužilo jako důležitá součást filmu Spalovač mrtvol, který roku 1968 natočil režisér Juraj Herz. Budova byla dokončena roku 1923 ve stylu rondokubismus neboli české art deco.
Město Pardubice o památníku říká toto:
Na centrálním pardubickém hřbitově je pohřbeno 508 tureckých vojáků. Ti byli zraněni během 1. světové války na jihoevropské frontě a převezeni do pardubické vojenské nemocnice, tzv. Karantény zbudované v místě současného sídliště Dukla, kde zemřeli. Zemřelí byli pochováváni na pardubickém hřbitově, zhruba v místech, kde dnes stojí krematorium. V 50. letech minulého století byly hroby exhumovány a ostatky vojáků různých národností uloženy do jiných hrobů. Od konce 90. let stojí na místě jejich posledního odpočinku společný památník obětem světových válek. Jeho součástí je od roku 2000 také památník vojákům 15. tureckého sboru, který zde vybudovala Turecká republika. Pomník sestává ze tří částí. Na postranních blocích jsou jména vojáků, na hlavním pomníku se pak nachází hvězda s půlměsícem a text v češtině a turečtině: „ZDE ODPOČÍVÁ 508 TURECKÝCH VOJÁKŮ Z 15. TURECKÉHO SBORU, KTEŘÍ BOJOVALI V 1. SVĚTOVÉ VÁLCE NA RUSKO-RAKOUSKÉ FRONTĚ (U HALIČE) V LETECH 1916-1917. ODPOČÍVEJTE V POKOJI“.
![]() |
zdroj: vets.cz |
MIMOCHODEM: Text desky dokládá, že je dílem turecké strany. Ta zřejmě dodaný český text převáděla z malých písmen na velká, takže se z našeho "i" stalo turecké "İ". Taktéž nepřesnost použití mezer u závorky v českém textu není zrovna podle pravidel českého pravopisu (bohužel to ale ani řada rodilých Čechů netuší). Text bez chyb uvádí radnice Pardubic na svém webu (viz výše).
Wikipedie doplňuje:
Za 1. světové války byli v západní části hřbitova pohřbíváni vojáci zemřelí ve vojenské nemocnici zvané "Karanténa". Jednalo se o 513 Turků, 108 Rusů, 194 Čechů, 2 Rumuni, 35 Italů, 64 Němců, 1025 neznámé národnosti, celkem 1941 osob. Památník tureckým vojákům byl odhalen 20. května 1998.
(co se týče počtu tureckých vojáků, raději bych věřil radnici Pardubic než anonymní Wikipedii. Kromě toho číslo 508 uvádí také deska přímo na památníku)
MIMOCHODEM: Hřbitov se nachází v Pardubicích, na Zeleném předměstí. Je dostupný autobusy č. 6 a 10, oba jezdí od hlavního vlakového nádraží od terminálu B (vlevo od nádražní budovy), zastávka č. 13. A pro děti v těsné blízkosti hřbitova zoo koutek Pohádková zahrada.
A tak je to ohledně Turecka se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat