Přeskočit na hlavní obsah

Tureckou Antalyi obývají velké kočkovité šelmy

Když se řekne velká kočka, tak vedle příměru ke krásné dámě se tím myslí kočkovitá šelma, kde každého nejdříve napadne lev, tygr nebo jaguár . Zajímavostí je, že rys nebo puma americká patří mezi malé kočky, kam patří i domácí mourek. Do stejné skupiny "malých koček" patří také druh s výškou v kohoutku až 50 centimetrů, žijící v Turecku.

POZNÁMKA: Ne, opravdu se nestane, že byste šli po nábřeží v Antalyi nebo Alanyi, auta troubí, prodavači halekají na turisty něčím trochu připomínajícím domnělý jazyk turistů - a mezi tím vším mumrajem si poklidně vykračuje tato velká kočka. Je přece jen plachá, takže se sice vyskytuje v provincii Antalya, ale na poklidných horských částech, obvykle v přírodních rezervacích. Najdeme jej na stepích, polopouštích a savanách.

Ano, za takto velkými kočkovitými šelmami nemusíme jezdit na nějaké africké safari (ačkoli tento druh najdeme třeba i v Serengeti), do střední či jižní Ameriky, ale postačí pouhé Turecko, dokonce i v turistické oblasti, kde obvykle největším nebezpečím pro turisty je jiný opilý turista nebo rozjeté auto.


karakal (zdroj: wikipedia.org)


Pokud máme být přesní, v Turecku se vyskytuje poddruh Caracal caracal schmitzi, který lze najít v západní Asii, Íránu, na Arabském poloostrově, v Pákistánu, Indii a Turecku.

Podle české Wiki má štíhlé tělo s dlouhými končetinami a krátkým ocasem. Na konci uší, jež mají černou barvu, se nachází tmavé štětiny. Zbarven je béžově, pískově, hnědě, zlatavě či načervenale, na hlavě má černou kresbu. Dosahuje hmotnosti 5 až 22 kg, přičemž samci jsou větší než samice.


Kdeže se vyskytuje?

Podle starší mapy se karakal vyskytoval na velkém území Asie a Afriky, v Turecku měl také obývat poměrně velkou část.

MIMOCHODEM: Příliš velké sucho a lesní požáry spolu s nezákonným lovem a příliš hlučnými a všude se roztahujícími turisty pomáhají decimovat ohrožená zvířata včetně karakala. Jeho se počty tedy snižují a životní prostor se zmenšuje.


karakal roku 2007 (zdroj: Wikipedia.org)


Současná realita je ale výrazně odlišná. 


karakal roku 2016 (zdroj: wikipedia.org)



Kde jej najdeme v Česku a kde v Turecku?

Několik zoologických zahrad karakala chovalo či stále chová:

Safari Park Dvůr Králové (nad Labem)

Zoo Děčín

Zoo Jihlava

Zoo Praha (aktuálně bohužel nikoli)

Aslan Park, Tuzla, Istanbul

V Turecku by se karakal měl údajně vyskytovat v Zoo v Antalyi.


...a další podobně velká kočka v Turecku

Zatímco karakal je pro Čechy exotickou kočkou, když se řekne rys ostrovid, již nám exoticky příliš nezní, protože se opět s ním můžeme při velkém štěstí potkat například v Moravskoslezských Beskydech a Jesenících, nově také v Krkonoších nebo v Adršpašských skalách.


výskyt rysa ostrovida (2015) (zdroj: wikipedia.org)


Turecko má větší výskyt poblíž Černého moře, ale také podél Antalyjského zálivu, tedy v provincii Antalya.

MIMOCHODEM: Na výskytu rysa ostrovida je zajímavé nakolik se drží Severní Koreje a nepřekračuje hranice s Jižní Koreou. Na tom je vidět jak následky války, tak důkladnost střežení hranice, přes kterou se nedostane ani rys.

A tak je to ohledně Turecka se vším.

Patrik Veselík

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,