Když se řekne velká kočka, tak vedle příměru ke krásné dámě se tím myslí kočkovitá šelma, kde každého nejdříve napadne lev, tygr nebo jaguár . Zajímavostí je, že rys nebo puma americká patří mezi malé kočky, kam patří i domácí mourek. Do stejné skupiny "malých koček" patří také druh s výškou v kohoutku až 50 centimetrů, žijící v Turecku.
POZNÁMKA: Ne, opravdu se nestane, že byste šli po nábřeží v Antalyi nebo Alanyi, auta troubí, prodavači halekají na turisty něčím trochu připomínajícím domnělý jazyk turistů - a mezi tím vším mumrajem si poklidně vykračuje tato velká kočka. Je přece jen plachá, takže se sice vyskytuje v provincii Antalya, ale na poklidných horských částech, obvykle v přírodních rezervacích. Najdeme jej na stepích, polopouštích a savanách.
Ano, za takto velkými kočkovitými šelmami nemusíme jezdit na nějaké africké safari (ačkoli tento druh najdeme třeba i v Serengeti), do střední či jižní Ameriky, ale postačí pouhé Turecko, dokonce i v turistické oblasti, kde obvykle největším nebezpečím pro turisty je jiný opilý turista nebo rozjeté auto.
![]() |
karakal (zdroj: wikipedia.org) |
Pokud máme být přesní, v Turecku se vyskytuje poddruh Caracal caracal schmitzi, který lze najít v západní Asii, Íránu, na Arabském poloostrově, v Pákistánu, Indii a Turecku.
Podle české Wiki má štíhlé tělo s dlouhými končetinami a krátkým ocasem. Na konci uší, jež mají černou barvu, se nachází tmavé štětiny. Zbarven je béžově, pískově, hnědě, zlatavě či načervenale, na hlavě má černou kresbu. Dosahuje hmotnosti 5 až 22 kg, přičemž samci jsou větší než samice.
Kdeže se vyskytuje?
Podle starší mapy se karakal vyskytoval na velkém území Asie a Afriky, v Turecku měl také obývat poměrně velkou část.
MIMOCHODEM: Příliš velké sucho a lesní požáry spolu s nezákonným lovem a příliš hlučnými a všude se roztahujícími turisty pomáhají decimovat ohrožená zvířata včetně karakala. Jeho se počty tedy snižují a životní prostor se zmenšuje.
![]() |
karakal roku 2007 (zdroj: Wikipedia.org) |
Současná realita je ale výrazně odlišná.
![]() |
karakal roku 2016 (zdroj: wikipedia.org) |
Kde jej najdeme v Česku a kde v Turecku?
Několik zoologických zahrad karakala chovalo či stále chová:
Safari Park Dvůr Králové (nad Labem)
Zoo Praha (aktuálně bohužel nikoli)
Aslan Park, Tuzla, Istanbul
V Turecku by se karakal měl údajně vyskytovat v Zoo v Antalyi.
...a další podobně velká kočka v Turecku
Zatímco karakal je pro Čechy exotickou kočkou, když se řekne rys ostrovid, již nám exoticky příliš nezní, protože se opět s ním můžeme při velkém štěstí potkat například v Moravskoslezských Beskydech a Jesenících, nově také v Krkonoších nebo v Adršpašských skalách.
![]() |
výskyt rysa ostrovida (2015) (zdroj: wikipedia.org) |
Turecko má větší výskyt poblíž Černého moře, ale také podél Antalyjského zálivu, tedy v provincii Antalya.
MIMOCHODEM: Na výskytu rysa ostrovida je zajímavé nakolik se drží Severní Koreje a nepřekračuje hranice s Jižní Koreou. Na tom je vidět jak následky války, tak důkladnost střežení hranice, přes kterou se nedostane ani rys.
A tak je to ohledně Turecka se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat