Přeskočit na hlavní obsah

Jak mocnosti či firmy dělí svět do regionů: Kam řadí Turecko?

Dnes je výročí jednoho slavného dělení světa. Je zvykem, že se svět dělí na jednotlivé části a není to pouze na světadíly. Znali jsme země prvního, druhého a třetího světa, znali jsme východ a západ. S rozdělením světa se ale musíme poprat denně, dokonce i při nakupování.

Pusťme se do řady různých dělení světa.


DVD

Regionální kód DVD dělí zeměkouli na šest regionů, mezi kterými nelze zakoupená DVD přehrát (tedy pokud není použit kód nula neboli celosvětově, bez omezení).


zdroj: wikipedia.org


Kódy jsou rozděleny následovně:

  1. Spojené státy, Kanada a zahraniční území USA
  2. Západní a střední Evropa (včetně francouzských zámořských území a Grónska), Jižní Afrika, Egypt a Střední východ, Japonsko
  3. Jihovýchodní Asie, Jižní Korea, Hongkong, Indonésie, Filipíny, Tchaj-wan
  4. Austrálie, Nový Zéland, Mexiko, Střední Amerika, Jižní Amerika
  5. Rusko a další země bývalého SSSR, východní Evropa, Indie a další země Asie, Afriky (kromě Egypta a Jižní Afriky)
  6. Čínská lidová republika
  7. Vyhrazeno pro budoucí použití, příležitostně používané pro vzorky tisku
  8. Mezinárodní území, například na letadlech nebo lodích

Jestliže je DVD přehrávač nastaven na region 2 (tedy "náš"), neměl by přijmout DVD disk z jiných regionů. Turecko je ve stejném regionu jako Evropa, takže pro české a slovenské turisty v Turecku to nečiní žádné problémy.


Bluray

Příliš složité dělení světa podle DVD bylo zjednodušeno při vzniku nové normy, takže jsou jen tři regiony.



Zde jsou regiony rozděleny následovně:

  • A/1 Amerika (kromě francouzských zámořských území), Japonsko, Korea, Tchaj-wan, Hongkong a jihovýchodní Asie
  • B/2 Evropa (včetně francouzských zámořských území a Grónska, kromě Ruska, Ukrajiny a Běloruska), Střední východ, Afrika, Oceánie
  • C/3 Indie, Nepál, Čína, Rusko, Bělorusko, Ukrajina, střední a jižní Asie

U Bluray nastala oproti DVD mírná náprava křivd z DVD. Za prvé je sníženo množství regionů na pouhé tři. Za další byl sjednocen arabský svět, stejně tak jako byla Austrálie přiřazena do regionu B/2 k Evropě (Nový Zéland taktéž). Naopak Japonsko bylo od Evropy odděleno a přiřazeno k zemím jihovýchodní Asie a Ameriky (A/1) neboli k zemím kolem Tichého oceánu.


IEEE Regional World Map

Jak říká Wiki, IEEE, plným názvem Institute of Electrical and Electronics Engineers, je mezinárodní nezisková profesní organizace, usilující o vzestup technologie související s elektrotechnikou. Vytváří stovky standardů, například klasické počítačové sítě rodiny Ethernet, bezdrátové standardy typu Wi-Fi nebo Bluetooth.


zdroj: IEEE


Při pohledu na dělení světa podle IEEE je jasné, že se jedná o původně čistě americkou organizaci. Proto jsou USA rozděleny víc, než zbytek světa.


IARU

Mezinárodní radioamatérská unie (International Amateur Radio Union) dělí svět na tři části. Turecko patří spolu s Evropou do regionu 1.


zdroj: mapability.com


Toto dělení je shodné s ITU regiony.



OSN

Oddělení pro ekonomické a sociální záležitosti dělí svět následovně:


zdroj: un.org


Zde je severní Amerika ve stejné zóně s Evropou a asijskou částí Ruska. Turecko spadá do jiné oblasti, a to Blízký východ a severní Afrika.

MIMOCHODEM: Tvůrci mapy poněkud pozapomněli na Kaspické moře, které zde chybí.


WHO

Světová zdravotnická organizace dělí svět tímto způsobem. Turecko spadá do stejného bloku jako Evropa včetně Kazachstánu a Ruska.


zdroj: WHO


Zajímavá je skupina "region východního Středomoří", který obsahuje Maroko (které je zcela na západě Středozemního moře), Alžírsko ne, od Tuniska dál na východ, potom obě strany Rudého moře, pak nic, pak až Somálsko a Blízký východ až po Indii.


Světová banka

Její dělení trochu připomíná dělení Světové zdravotnické organizace, jen je kompaktnější.


zdroj: worldbank.org




Fulbright Program

Tato mapa je z března 2020, kdy byl ještě počet států větší. Současná mapa je výrazně chudší a není z ní zcela jasné dělení světa.


zdroj: wikipedia.org



HP tiskárny

Nejen nadnárodní / mezinárodní organizace dělí svět na regiony (z nejrůznějších důvodů). Již DVD a Bluray naznačily, že také firmy rády dělí svět tak, aby se nemohly produkty kupovat tam, kde je to levnější bez ohledu na státní hranici. Například Hewlett Packard má omezení pro některé své tiskárny a jejich spotřební materiál (tonery, náplně).


zdroj: support.hp.com


Tato mapa platí pro tiskárny HP Color LaserJet Pro M252, HP Color LaserJet Pro MFP 277, HP color LaserJet Pro MFP 377, HP Color LaserJet Pro M452, HP Color LaserJet Pro MFP 477 (a jejich náplně). Pak lze najít na cartidgi například následující:


zdroj: support.hp.com


Laserové tiskárny Lexmark

Tato značka je dnes samostatně, dříve se jednalo o divizi IBM (tedy o slavné tiskárny "velké modré"). Lexmark dokázal, že v dělení světa svou HP konkurenci dovede trumfnout o koňskou délku, koňskou silou (Horse Power, prostě HP). Veškeré informace jsou z PDF dokumentu z Lexmarku z roku 2016.



První mapka je dělení světa pro modely CS310, CS410 a CS510 Color Laser Printer, dále CX310, CX410 a CX510 Color Laser MFP. Turecko není ve stejné zóně jako Česko nebo Slovensko, takže tiskárny pro tyto země nepřijmou náplně zakoupené v Turecku (a samozřejmě i naopak).

Podobné je to také u následující mapy, která je podobná, jen region 8 je také rozdělen. Je určena pro větší tiskárny CS720, CS725 a CS820 Color Laser Printer, CX725, CX820, CX825 a CX860 Color Laser MFP.



Důvod dělení napoví jména jednotlivých regionů:

  1. USA/Canada
  2. EU/EEA/Switzerland
  3. Asia Pacific
  4. Latin America
  5. Africa/Middle East/CEE/CIS
  6. Australia/New Zealand

Zatímco v případě ostatních kontinentů je dělení poměrně logické, pro Evropu se Lexmark vyřádil. Níže uvedená mapka vychází ze jmenného seznamu států. Ovšem jsou země, které vůbec jmenovány nejsou (na snímku to jsou Kosovo, Gruzie, Sýrie, Irák, Írán).



Jestliže je dělení vázáno na členství v Evropské unii, musí být pro uživatele tiskáren Lexmark poměrně citlivé téma, jestli také oni budou migrovat z jedné zóny do druhé. Nově updatovaný firmware v tiskárně by totiž mohl odmítat toner, zakoupený ještě před vstupem do EU. Lexmark tedy nemusí být tedy v kandidátských zemích zrovna populární značkou...

Specialitou je například britský Gibraltar, který patří do zóny 5 (na snímku modře), takže si nemohou nic koupit například v sousedním Španělsku. Podobné je to s Andorrou, která leží v horách na hranicích mezi Španělskem a Francií. Ti také patří do zóny 5, přitom jejich sousedé jsou v zóně 2.


EMV

Pod zkratkou EMV se skrývá společnost EMVCo sdružující karetní systémy Europay, Mastercard a VISA. Dělí zeměkouli následovně:



Americký kontinent je rozdělen na USA a zbytek, Evropa zase na mix Evropské unie, západní Evropy, amerického Grónska, africké Malty a asijského Kypru a Izraele a euro-asijského Turecka na jedné straně (Europe Zone 1) a na bývalý Sovětský svaz, bývalou Jugoslávii, pokud nejsou v zóně 1 (Europe Zone 2). Afrika je spojená s Blízkým Východem, jihozápadní Asie s Austrálií a Oceánií (Asia Pacific).


Apple a podpora iPhone

Podpora a služby mobilních operátorů pro iPhone má zajímavé dělení světa. Na Blízkém východě a v Indii má poměrně divoké představy o tom kde je Blízký východ. Ale své úlety má také Evropa.


dělení na regiony (květen 2024)


Blízký východ podle společnosti Apple zahrnuje nejen Tunisko nebo Maroko, ale také další africké státy včetně Jihoafrické republiky. Všechny tyto africké státy jsou součástí také seznamu afrických států.

Zajímavé je rozhraní mezi Evropou a Blízkým východem. Do Evropy byl zařazen Ázerbájdžán, do Blízkého východu zase Arménie a Gruzie. Turecko je zařazeno jednoznačně do Evropy.

Největší úlet skupiny "Evropa" je Kyrgyzstán, který je obklopen státy skupiny "Asie a Tichomoří".

Zajímavostí je, že Apple zcela ignoruje Etiopii a široké okolí.

ODKAZ: https://support.apple.com/en-us/HT204040


Výlet do historie: Tordesillaská smlouva

Toto je snad první dělení světa ve smyslu celé planety. Portugalsko a Španělsko si rozdělily zeměkouli na dvě části (portugalskou a španělskou). Stalo se tak na nátlak papeže Alexandra VI., a to 7. června 1494 (právě dnes je to 530 let). Smlouva platila až do roku 1750.


zdroj: wikipedia.org


Nebyl to první pokus rozdělit si svět mezi tyto dvě mocnosti, ale až tato byla přijata oběma stranami. Portugalsko zřejmě vědělo, že existuje jižní Amerika (a kde leží), a tak chtěli posunout linii víc na západ.



To je důvod proč dnešní Brazílie mluví portugalsky, zatímco zbytek jižní a střední Ameriky Španělsky.

A tak je to na tom světě se vším.

Patrik Veselík

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Nehoda zájezdového autobusu v Turecku si vyžádala řadu obětí

[ aktualizováno v 11:51 ] Ministr vnitra Ali Yerlikaya před chvílí oznámil, že zájezdový autobus jedoucí z Balıkesiru do regionu Kappadokie po dálnici E90 ( tedy Ankara - Adana neboli D750 ) v okrese Aksaray Merkez ( střed provincie Aksaray neboli samotné město Aksaray, pozn. red. ) sjel ze silnice a převrátil se. V autobuse se nacházeli 2 řidiči, 1 průvodce a 41 cestujících. K nehodě došlo přibližně v 7 hodin ráno. Stalo se tak těsně za křížením se silnicí Ulukışla Köyü Yolu ( silnice k vesnici  Ulukışla )  v katastru obce Acıpınar na sever od města Aksaray. Při nehodě přišlo bohužel o život 7 našich občanů ( původní informace uváděla čtyři oběti ), zraněno bylo 33 našich občanů, z toho 2 těžce. Jak ministr vnitra následně dodal , jedna osoba již prohlášená za mrtvou byla lékaři přivedena zpět k životu, takže zemřelo 6 lidí a 34 bylo zraněno. Protože se jednalo o soukromý zájezd a nikoli linkový autobus, lze předpokládat, že se ho účastnili jen turečtí občané. ...

Turecká lira po čtyřech měsících mění kurs

Turecká lira letošní rok předvádí něco, co svět nezažil dlouhé roky. Po dlouhé čtyři měsíce měla turecká měna vůči euru stabilní kurs 35 lir s velmi malou odchylkou. Od 1. července se lira uvolnila, aby se z hodnoty 35,06 liry za euro dostala na dnešní ranní hodnotu 35,85 liry, aby se odpoledne dostala ještě výš. Od počátku tohoto týdne (tedy od 8. července) začala lira oproti euru klesat. Meziroční změna vůči euru byla v pátek ráno necelých 25 procent, měsíční odchylka 3,1 %, nárůst od počátku července neboli od zahájení změny kursu byla necelých 2,5 procenta. To bylo dopoledne, kdy euro dosáhlo 35,85 liry. Celý den lira klesala výrazněji než celý týden, až odpoledne snížila svou hodnotu na 36 lir za euro. Souhrn předchozího roku 11. června 2024 to byl rok, co turecká státní měna prudce poklesla, takže během 11 dnů se z kursu 21,47 liry za euro dostala na 25,35 liry. Ale od 8. března letošního roku drží kurs pod hranicí 35 lir za euro až do konce června. Minulý rok byl kurs poznamenán...

Další střední zemětřesení v Turecku dnes ráno

[ aktualizováno ve 12:27 ] Ano, Kréta nebo střední Řecko se sice otřásají častěji, ale zemětřesení zaznamenaná tento měsíc v Turecku jsou silnější. A přestože od silných zemětřesení z února 2023 uplynul jeden a půl roku, stále se tam země třese. Příkladem je dnešní ranní několikanásobné zemětřesení. Srpnová zemětřesení nad 4 Turecko za prvních sedm dnů zažilo několik zemětřesení silnější než čtyři, všechna se vešla do škály 4 až 5, takže slabší až střední. První se objevilo hned 1. srpna v 5:52:14 ráno místního času o síle 4,3 v hloubce 5 km, a to ve východním Turecku s epicentrem 22 km jižně od asi půlmilionového města Malatya. Ano, také tam byla ona katastrofální zemětřesení před rokem a půl. Tentokrát se nic vážného nestalo, pokud se nepočítá vliv na psychický stav tamních obyvatel. Ministr vnitra Ali Yerlikaya oznámil , že situaci sleduje, ale že nebylo zaznamenána žádná negativní událost. mapa zemětřesení v Turecku od počátku srpna 2024 s magnitudem nad 4 (zdroj: emsc-csem.org ) ...