Vedle válek a voleb je v současné době velmi diskutovaným tématem umělá inteligence. Jedné z nich jsme zadali za úkol navrhnout bankovky turecké liry v hodnotách 500 a 1000 lir. Výsledek je neuvěřitelný počtem chyb, které neodpovídají zajímavosti návrhu a realistickému ztvárnění grafiky.
Pro tento pokus byl použit Microsoft Copilot, který si může otestovat každý a zdarma se záměrně jednoduchým dotazem "vytvoř grafický návrh bankovek turecké liry 500 a 1000 lir".
Co je špatně?
Tu je seznam podstatných chyb či problémů:
ZÁBĚR. Žádná z bankovek není zobrazena celá, jsou to jen náhledy části z nich.
JAZYK. Bankovky pro Turecko nejsou v turečtině. Při pokusu identifikace jazyka to vypadá, že jde o fiktivní jazyk, zřejmě takový "lorem ipsum" tohoto nástroje.
ABECEDA. Při pokusu nápisy přečíst nebo přepsat se občas narazí na písmeno, které je buď nepodobné jinému písmenu latinky, nebo má u sebe detail, který nemá obdobu v žádné národní úpravě. To je lépe patrné na návrzích 1000lirových bankovek.
OSOBY: Ty jsou jednoznačně fiktivní, tváře odpovídají spíš západní Evropě než Turecku.
NOMINÁLNÍ HODNOTA. Při zadání vytvořit bankovku v hodnotě 500 lir se toto číslo na všech návrzích objevily číslovky 5 a 0. Jedná se o výřezy, kde většinou není vidět celé číslo. Ovšem na jednom návrhu je vidět 50N (návrh s mladou dámou v brýlích), na opačném rohu jsou přitom dvě nuly. Podobné je to na návrhu s mladým mužem s bradkou. Bankovky s nominální hodnotou 1000 lir jsou mají někde jednoznačně číslo 1000, na stejné bankovce je ale také nominální hodnota 100 lir.
FONT. Bankovky mívají viditelně odlišné fonty pro znázornění nominální hodnoty v různých částech bankovky.
BUDOVY. Ty jsou na první pohled nerealistické, buď kombinací prvků, stavu nebo umístění budov. Kuriózní je například zřícenina antické stavby, doplněná o minarety na návrhu s mladým mužem s knírem. Některé budovy mají problém s perspektivou, pravým úhlem, některé vypadají "jako opilé". To se týká hlavně detailů jako okna, balkony nebo schodiště.
ČASOVÝ PARADOX. Na návrhu bankovky s nápisem 10000 jsou v levé části moderní auta (viz níž).
Odborníci i laici by jistě našli řadu dalších nesrovnalostí.
To je umělá inteligence až tak hloupá?
Výše popsané chyby jsou tak do očí bijící, že se začíná vkrádat myšlenka, jestli se opravdu jedná o flagrantní nedokonalost umělé inteligence, nebo zda se nejedná o záměr.
Nejde totiž o návrh něčeho zcela nevinného, ale o návrh bankovek, což je možno zneužít. Lze se tedy domnívat, že tvůrci záměrně se snaží bránit pokusu vytvořit bankovky jako vtip či pro záměrný kriminální čin.
Je tedy naivní se domnívat, že umělá inteligence na požádání vygeneruje grafický návrh bankovky. Technicky to není vůbec žádný problém, ovšem problémem je případné zneužití výsledku takové práce.
Pokus 2 a 3
Po několika dnech jsme otestovali znovu, stejným nástrojem. Na internetu často platí, že "nevstoupíš dvakrát na stejnou stránku". Nyní je výslovně psáno, že snímky byly vytvořeny umělou inteligencí DALL-E 3, která patří do skupiny umělých inteligencí text-to-image.
Na rozdíl od prvního pokusu jsou zde vyobrazené osoby nikoli evropského, ale blízkovýchodního stylu. Jak vypadají záměrné chyby zde?
![]() |
zde je rekord v počtu teček nad písmenem neboli N se třemi tečkami |
![]() |
umělá inteligence také zná CTRL-C CTRL-V |
Při pokusu o další sérii několikrát systém vrátil překvapivou odpověď:
Bohužel nemám přístup k grafickým nástrojům, abych mohl vytvořit konkrétní návrh bankovek. Pokud máte další dotazy nebo potřebujete další informace, rád vám pomohu!
Naposledy sice napsal totéž, ale pod tím zároveň zobrazil výsledek (zřejmě umělá inteligence dovede předstírat i paranoiu, nebo si hraje na státní správu nebo korporát, kde také levá ruka neví, co dělá pravá). Tu je další várka o několik minut později:
![]() |
zřejmě nejdivočejší záměrné chyby v číslech |
![]() |
prakticky celé bankovky, jediné ve třech sériích (jen jsou mírně prolnuté) |
A tak je to ohledně umělé inteligence se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat