Dnes začínají volby do Evropského parlamentu také v Česku jako jedné z prvních zemí Evropské unie. Jak mohou volit občané Česka či Slovenska, jak jsou na tom občané ostatních zemí EU? Kdy jednotlivé země volí?
Česko? Volit z ciziny nelze
Jak uvádí Ministerstvo zahraničních věcí České republiky:
Na zastupitelských úřadech ČR v zahraničí hlasovat nelze. Korespondenční hlasování zákon o volbách do Evropského parlamentu v současné době neumožňuje.
Evropská unie přidává další informace o českém volebním systému:
Kde mohu volit? V evropských volbách v Česku nelze volit ze zahraničí.
Mohu volit poštou? Ne, hlasování poštou není ve volbách do Evropského parlamentu v Česku možné.
Mohu volit online? Ne, online hlasování není v Česku ve volbách do Evropského parlamentu možné.
Mohu volit prostřednictvím zástupce? Ne, hlasování prostřednictvím zástupce není ve volbách do Evropského parlamentu v Česku možné.
MIMOCHODEM: Ve volbách do Evropského parlamentu je účast povinná v Belgii, Lucembursku, Bulharsku a Řecku.
Slovensko? Volit z ciziny nelze
Jak uvádí Ministerstvo zahraničních věcí Slovenské republiky:
Môžem voliť poštou? Hlasovanie zo zahraničia v Európskych voľbách nie je možné.
Evropská unie přidává další informace o slovenském volebním systému:
Kde môžem voliť? Hlasovanie zo zahraničia v Európskych voľbách nie je možné.
Môžem voliť poštou? Nie, voľba poštou v Európskych voľbách na Slovensku nie je možná.
Môžem voliť online? Nie, voľba online na Slovensku nie je možná.
Môžem voliť prostredníctvom zástupcu? Nie, voliť prostredníctvom zástupcu na Slovensku nie je možné.
Přece jen mimo Česko či Slovensko volit lze, ale...
Voleb do Evropského parlamentu se může občan členského státu EU žijící v jiném státě EU zúčastnit také v této zemi (za podmínek stanovených tímto státem).
Jinými slovy pokud to třetí země umožní, může občan Česka nebo Slovenska volit jejími cestami.
Paradox voleb do Evropského parlamentu
Při komunálních volbách neboli volbách na místní radnice někteří poukazují, že není přípustné, aby volili ti, kteří v daném místě trvale nežijí. Stejní lidé ale připustili prezidentské volby i s hlasy ze zahraničí, ale jen do té chvíle než se přišlo na to, že v zahraničí jejich kandidát propadl.
Případné dohady o volbě jen v Česku při ovlivnění jen Česka lze chápat. ale kdy jde o volby do Evropského parlamentu, je těžko pochopitelné, že Česko ani Slovensko neumožňují volbu ani svým občanům, kteří ve stejné Evropské unii žijí.
![]() |
volení do Evropského parlamentu ze zahraničí napříč EU (zdroj: politico.eu) |
Za stávajících zákonů se zvětšuje paradoxní situace. Čím více občané Česka nebo Slovenska poznávají zahraničí, jezdí na stáže, studijní pobyty, pracují v zahraničí (ačkoli jiná země Evropské unie by jako totální zahraničí být bráno nemělo), snižuje se jejich vliv na volené orgány, tedy právě na ty orgány, které ovlivňují také zákony a smlouvy umožňující pobyt v zahraničí a pohled na zemi ze zahraničí. To zvětšuje odcizenost a rozdíly mezi nimi a těmi, kteří do zahraničí nemíří.
MIMOCHODEM: Vysvětlili by čeští odpůrci voleb ze zahraničí svůj postoj "našim" zlatým hokejistům, kteří většinou v zahraničí pracují a žijí, že právě jim chtějí zabránit volit?
Jak je vidět ze seznamu států, jen necelá polovina EU má možnost volit jen jedou cestou (na zastupitelském úřadu nebo poštou). Stejné množství států má dokonce více možností jak mohou jejich občané volit ze zahraničí (na zastupitelském úřadu, v zastoupení, poštou nebo elektronicky). Estonsko a Belgie mají dokonce tři možnosti.
...a co na to Evropská unie?
Ta komentuje následovně:
Pro více informací o tom, jak volit, vyberte zemi, v níž se chcete voleb zúčastnit, a preferovaný jazyk. Jako občan EU můžete volit ve své zemi původu, ze zahraničí nebo v členském státě EU, v němž žijete. Účast ve volbách však může být podmíněna předchozí registrací.
Jinými slovy sama Evropská unie možnost volit do Evropského parlamentu jen na zemi občana neomezuje.
Jak to vypadá například v Polsku?
Soused Česka i Slovenska a partner ve skupině V4 má pravidla následující:
Pokud jste zapsáni v seznamu voličů a žijete v jiné zemi EU (tzv. hostitelské zemi), můžete: volit kandidáty kandidující v Polsku nebo se zúčastnit voleb v hostitelské zemi a volit kandidáty kandidující v této zemi. V evropských volbách můžete hlasovat pouze jednou. Volič pobývající v jiné zemi EU, který je držitelem platného polského cestovního pasu nebo občanského průkazu (nebo občan EU, který není polským občanem, ale je držitelem platného cestovního pasu nebo jiného dokladu potvrzujícího totožnost), může hlasovat pro kandidáty kandidující ve volbách v Polsku, pokud je zapsán v seznamu voličů sestaveném územně příslušným konzulem. Zápis se provádí na základě osobní žádosti podané ústně, písemně, telefonicky, telegraficky, faxem nebo v elektronické podobě (v polštině). Žádost by měla obsahovat: příjmení a jméno (jména), jméno otce, datum narození, identifikační číslo PESEL, údaj o místě pobytu voliče v zahraničí, číslo platného polského pasu nebo občanského průkazu a místo a datum jeho vydání (v případě občanů Evropské unie, kteří nejsou polskými občany, číslo jiného platného dokladu totožnosti a místo a datum jeho vydání), místo zápisu voliče do seznamu voličů (v případě polských občanů dočasně pobývajících v zahraničí). Žádost lze podat nejpozději 5. den přede dnem voleb.
![]() |
v kolik hodin se volí podle jednotlivých zemí EU (zdroj: x.com/xruiztru) |
Seznam polských pracovišť v zahraničí naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí (v polštině).
![]() |
počet europoslanců na zemi EU |
Podrobné informace o tom, jak se zúčastnit voleb v hostitelské zemi a jak hlasovat pro kandidáty kandidující v této zemi, naleznete na webových stránkách "Vaše Evropa" týkajících se vašeho volebního práva.
Polští občané žijící v zahraničí mohou volit, pokud je v tomto smyslu vytvořen volební okrsek. Podmínkou je existence nejméně 15 voličů na území okrsku a možnost sdělit výsledky hlasování příslušné volební komisi bezprostředně po jeho ukončení. Informace o vytvoření volebních okrsků v zahraničí poskytují konzulové nejpozději 21. den přede dnem voleb. Volič, který se zdržuje v zahraničí a je držitelem platného polského pasu (nebo občan Evropské unie, který není Polákem a je držitelem platného cestovního pasu nebo jiného dokladu totožnosti), může hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu v Polsku, pokud je zapsán do seznamu voličů, který sestavil územně příslušný konzul. Zápis se provádí na základě osobní žádosti podané ústně, písemně, telefonicky, telegraficky, faxem nebo elektronicky (v polštině). Žádost by měla obsahovat: příjmení a jméno (jména), jméno otce, datum narození, identifikační číslo PESEL, údaj o místě pobytu voliče v zahraničí, číslo platného polského pasu, jakož i místo a datum jeho vydání (v případě občanů Evropské unie, kteří nejsou polskými občany, číslo jiného platného dokladu totožnosti, jakož i místo a datum jeho vydání) místo zápisu voliče do seznamu voličů (v případě polských občanů, kteří se dočasně zdržují v zahraničí). Žádost lze podat nejpozději 5. den přede dnem voleb.
A tak je to ohledně voleb se vším.
Patrik Veselík
ZDROJE: mzv.sk/sluzby/europske-volby-2024, mzv.gov.cz/ankara/
Komentáře
Okomentovat