Staré domy z nekvalitního železobetonu v Istanbulu se stávají místní noční můrou. Rozpadají se do té míry, že padají i bez zemětřesení, které se v lokalitě navíc očekává. Několik dnů uběhlo od pádu vícepatrového domu, dnes se z pětipatrového domu utrhl balkon (V Istanbulu se zřítil vícepatrový dům, hlášena oběť a řada zraněných).
Stalo se tak dnes přibližně ve 18 hodin v městském obvodu Kartal. Budova byla preventivně evakuována.
![]() |
zdroj: trthaber.com |
Téměř denně
Turecko je zaplaveno nikoli zemětřesením, ale balkonpadáním. Není to totiž poprvé, co v Istanbulu spadl balkon. Naopak u starých domů je to relativně časté. Stalo se tak naposled včera v obvodu Bahçelievler, ve stejné čtvrti spadl balkon také v březnu 2023, 2. května v obvodu Avcılar, 9. dubna v Kartalu, 2. dubna opět v Kartalu (jedna zraněná), 23. března v obvodu Güngören, dál 31. května 2023 v městském obvodu Kağıthane atd.
![]() |
také Kartal, jen 9. dubna. Zdroj: sabah.com.tr |
Velká katastrofa se stala 13. února 2019 (opět v Kartalu), kdy spadly tři balkony nad sebou na výškové budově. Výsledkem bylo 21 mrtvých a 14 zraněných.
![]() |
také Kartal, 13. února 2019 (zdroj: evrensel.net) |
Mimo Istanbul to bylo naposledy včera v provincii Çanakkale, 27. května v provincii Kars (tři zranění) nebo 1. dubna v provincii Denizli (1 mrtvý, 17 zraněných) nebo 24. března v provincii Samsun, kde spadl nově postavený balkon (1 mrtvý).
Společným znakem jsou, že jde o staré budovy z nekvalitního železobetonu, případně s nelegálními úpravami typu přistavěné jedno patro (nebo dvě, tři...) a tak dále.
Je snahou jak vlády, tak istanbulské radnice, aby se v co nejkratší době obnovilo co největší množství nevyhovujících domů, ideálně všechny. To ale není možné, protože to naráží na finanční možnosti majitelů oněch domů. Právě ti totiž nesou největší tíhu finančních nákladů. Při zboření domu a postavení nového dostávají bývalí obyvatelé příspěvek na dočasné bydlení (samozřejmě také dočasně). Dalším problémem je, že není nekonečné množství stavebních firem ani stavebních dělníků, což situaci navíc prodražuje.
A tak je to v Istanbulu se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat