Jak v zahraničí zbytečně nepřicházet o peníze při výběrech z bankomatu? Někdy si pomáhají lidé mezi sebou, někdy rozdává rady ta či ona banka. Nyní se ke stejnému kroku odhodlala přímo Česká národní banka.
Jako držitelé českých platebních karet můžete při výběrech z bankomatů v zahraničí narazit na službu tzv. dynamické směny měn (DCC z angl. Dynamic Currency Conversion):
- Provozovatelem bankomatu je vám při DCC nabídnuto zaúčtování částky nikoliv v cizí měně daného státu (v eurech, polských zlotých, dánských korunách a v našem příkladu ve forintech), ale rovnou se směnou v českých korunách. Směna je v tomto případě provedena provozovatelem bankomatu a zpravidla horším kurzem než při výběru bez směny.
- Naopak při výběru bez směny vidíte na obrazovce bankomatu částku v lokální měně, kterou na koruny převede až vydavatel vaší karty (zpravidla banka) podle jím stanoveného kurzu.
![]() |
zdroj: standardkibris.com |
Kurz vydavatele vaší karty je k dispozici na jeho webu, kde si ho můžete porovnat s kurzem nabízeným DCC (snadnější je porovnávat procentní odchylky od středového kurzu ECB, které vám v EU musí být povinně zobrazovány).
Pro zvolení výhodnější varianty zpoplatnění je třeba porovnat jak náklady na směnu, tak i případný poplatek za výběr. U bankomatů bez poplatků za výběr bývá výhodnější se DCC vyhnout. Nejsou-li takové ve vaší destinaci k dispozici, DCC může být výhodnější při výběru nižších částek, u vyšších částek se většinou vyplatí DCC odmítnout.
U populárních destinací si lze na internetu předem vyhledat, ze kterých bankomatů lze vybírat bez poplatků, a ušetřit si tak pátrání a chození na místě. Některé banky také nabízejí možnost DCC u dané karty zablokovat.
Na téma bankomatů neboli ATM jsme psali článek Jak v Turecku najít bankomat konkrétní banky?
A tak je to v cizině se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat