Světová ekonomika technologických a telekomunikačních společností se včera zachvěla v základech, což vzal se sebou také další odvětví. Burzovní indexy trhaly svým poklesem roky staré rekordy, ceny akcií klesaly až o desítky procent, přičemž snad nejdiskutovanější byl pokles akcií známého výrobce procesorů Intel o 26 procent. Stranou nezůstaly ani turecké společnosti. Turecká burza klesla o rekordní hodnotu.
Pokles se týkal snad všech světových burz, přičemž velmi viditelný pokles 12,4 % zaznamenal index japonské burzy NIKKEI 225, což byl největší pokles v posledních třiceti letech. Silný pokles nepostihl jen výrobce elektroniky a telekomunikační průmysl, ale také strojírenský průmysl včetně výrobce automobilů.
Turecká burza v pátek uzavírala index BIST 100 s hodnotou 10.480,74 a v pondělí v 10 hodin měl index hodnotu 9.769,69.
![]() |
index turecké burzy BIST 100 |
Ale proč?
Svět sice dříve nebo později očekává prasknutí současné bubliny AI stejně, jako to bylo v případě bubliny webových firem zvané dot-com. To odstartovalo téměř na den, tedy 9. srpna 1995 vstupem společnosti Netscape Communications na burzu, následovaly Yahoo!, Lycos a Excite. Nastalo často až příliš zaslepené investování do internetových firem, založené na pocitech a nikoli na ekonomických rozborech.
Zlom nastal 13. března 2000 (to bylo pondělí, stejně jako včera), kdy se opět objevila zpráva o špatné situaci Japonska. Bublina splaskla v zimě 2001, kdy akcie internetových společností začaly klesat na reálnější hodnoty. Například Yahoo! klesl z 200 na 12 dolarů. Teroristické útoky na Světové obchodní centrum v New Yorku o půl roku později situaci jen zhoršily. Krachovala jedna firma za druhou, případně byly skupovány jinými.
Občas se objevují zmínky o tom, že akcie společnosti NVIDIA vyletěly právě na vlně superpočítačů a podpoře AI nahoru až extrémně s tím, že nyní by měly klesat na rozumnější úroveň. Ano, klesly, ale jen minimálně.
Byť jen na myšlenku problémů v oblasti umělé inteligence je ale opravdu příliš brzo. Tak když to není toto, co způsobilo takové problémy? Izrael, Hamás, Írán, Rusko? Cože, nepřišly gumičky?
Jeden problém jsme zmínili již na začátku. Byly to překvapivě špatné zprávy od Intelu, na což reagoval trh silným poklesem jejich akcií, který k tomuto okamžiku činí již skoro 35 procent (pro nedbalé čtenáře: nejde o tureckou liru nebo cokoli spojené s tureckou ekonomikou, nýbrž o americkou společnost Intel Corp.). To se spojilo s podobně negativním výhledem společnosti Amazon.
A tak je to ve světě se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat