Přeskočit na hlavní obsah

Zakladatel teroristického hnutí FETÖ Fetullah Gülen zemřel

Turecká média již nějakou dobu spekulovala o osudu osoby, které se přičítá pokus o státní převrat v Turecku 15. července 2016. Nyní se objevila zpráva, že zemřel.

Fetullah Gülen byl turecký duchovní, kazatel a spisovatel. Narodil se 27. dubna 1941 v Pasinleru v turecké provincii Erzurum, Turecko. Gülen je zakladatelem hnutí Hizmet, které se zaměřuje na vzdělávání (v těchto institucích byli zaměstnáni také Češi), mezináboženský dialog a charitativní činnost. V roce 1999 se přestěhoval do Spojených států, kde žil v exilu v Pensylvánii s odvoláním na zdravotní problémy.



Gülen a jeho hnutí byli obviněni tureckou vládou z pokusu o státní převrat v roce 2016. Turecká vláda označila jeho organizaci za teroristickou skupinu a požadovala jeho vydání z USA. Gülen však tato obvinění popírá a tvrdí, že je obětí politického pronásledování.

MIMOCHODEM: Také zde je vidět turecký zvyk nepoužívat příjmení. Zatímco západní svět zvyklý na příjmení jej označuje jako Gülen (což je jeho příjmení), v Turecku se hovoří o Fetullahovi (na toto téma jsme psali jeden díl seriálu Kouzlo tureckých příjmení: Podle tradice bez nich).

Některé videozáznamy odvysílané na národních televizních kanálech v červnu 1999 vedly k obviněním, že povzbuzoval své příznivce k vytvoření islámského státu založeného na šaríi namísto sekulárního řádu v Turecku.

Turecko nepoužívá pro jeho hnutí označení Hizmet, nýbrž FETÖ (zkratka pro Fetullahçı Terör Örgütü = Fetullahova teroristická organizace). Turecká vláda používá tento termín k označení hnutí vedeného Fetullahem Gülenem, které obviňuje z pokusu o státní převrat v roce 2016.

Gülenovo hnutí nepůsobilo jen v Turecku, ale snažilo se působit a rozšířit sféru svého vlivu na velké množství zemí nejen na Balkáně a v Africe, ale také v mocných zemích včetně Spojených států, Německa, Švédska a Velké Británie. V těchto zemích provozuje školy, kulturní centra a charitativní organizace. Po neúspěšném pokusu o převrat v roce 2016 turecká vláda zvýšila tlak na své spojence, aby uzavřeli instituce spojené s FETÖ. Některé země, jako například Pákistán a Ázerbájdžán, vyhověly těmto požadavkům a uzavřely školy a organizace spojené s hnutím. Naopak v západních zemích, jako jsou Spojené státy a Německo, hnutí nadále funguje a poskytuje své služby.


Nenásilný převrat Turecka "zevnitř"

Jak mělo Gülenovo hnutí převzít moc v Turecku? Oficiálně se hovoří o pokusu o vojenský státní převrat. Mezi lidem se ale hovoří o snaze o jiný způsob, který je méně viditelný a o to zákeřnější. Mělo jít o nenásilné převzetí moci dosazením "svých" lidí na příslušná klíčová místa, ideálně všude napříč státním aparátem. Členové Gülenova hnutí měli všechny své síly napřít do vzdělávání a snaze obsadit pokud možno vlivné místo ve státní sféře. V klíčový okamžik by stát a lid země zjistil, že státní aparát nemá v moci zvolená vláda, nýbrž mocná síť úředníků, členů Gülenova hnutí (příznivci filmů Starwars si jistě vzpomenou na podobnou fintu a klíčový okamžik "Execute order 66"). Není třeba dodávat, že mělo jít o silně nábožensky orientovanou sektu, protože bylo založeno na islámských principech a mělo silnou náboženskou složku.

Tyto informace měl potvrdit také Recep Tayyip Erdoğan (nejdříve premiér, poté prezident), když kdy se podle něj FETÖ se mělo snažit infiltrovat a ovládnout klíčové státní instituce, jako jsou soudy, policie a armáda, aby získali kontrolu nad státem zevnitř. Tvrdil, že FETÖ vytvořilo tajnou síť uvnitř státních struktur, která fungovala paralelně s oficiální vládou a měla za cíl podkopat jeho vládu a destabilizovat Turecko.

Gülenovo hnutí se stalo největším nepřítelem Turecka, vnitřním nepřítelem. Jeho zakladatel nyní zemřel. Bude zajímavé sledovat reakce vrcholných politiků Turecka.


Reakce tureckých médií na jeho smrt

Tureckojazyčných médií je v Turecku velké množství, podívejme se tedy na zoubek těm anglickojazyčným (seznam je abecední):

MIMOCHODEM: Nesmíme zapomenout, že likvidací organizace jako také nejsou likvidováni její bývalí členové. Ti stále existují, své spojení a názory skrývají. Mohou ještě zamíchat děním v Turecku či volbách ve chvíli, kdy se nebudou cítit vázáni svou minulostí, kdy se již z jakéhokoli důvodu nebudou chtít skrývat.

A NewsZemřel Fetullah Gülen, vůdce FETÖ žijící v Pensylvánii. Zprávu o jeho úmrtí přinesla média FETÖ.

Daily SabahFetullah Gülen, v USA žijící vůdce gülenistické teroristické skupiny (FETÖ), která stála za smrtícím pokusem o puč v Turecku z 15. července, údajně zemřel ve věku 83 let v Pensylvánii.

Hürriyet Daily News: Fetullah Gülen, vůdce teroristické organizace FETÖ obviněný ze zorganizování neúspěšného pokusu o převrat v roce 2016 v Turecku, zemřel, informovala v pondělí turecká média.

TRT WorldVůdce teroristické skupiny FETO Fetullah Gulen, který řídil pokus o převrat v Turecku v roce 2016, zemřel v americkém státě Pensylvánie.

Turkish MinuteFethullah Gülen, turecko-islámský učenec působící ve Spojených státech, zemřel ve věku 83 let. Jeho názory na důležitost vzdělání, mezináboženského a mezináboženského dialogu inspirovaly miliony lidí v Turecku a po celém světě. Během posledního desetiletí čelili Gülen a jeho stoupenci masivnímu zásahu vedeném tureckou vládou, který vyvrcholil po neúspěšném pokusu o převrat v červenci 2016.

Yeni Şafak English: Fetullah Gülen, vůdce teroristické organizace Fetullah (FETÖ), která je zodpovědná za pokus o státní převrat v Turecku z 15. července 2016, údajně zemřel ve věku 83 let v Pensylvánii.

Zprávu o Gülenově úmrtí, připisovaném kardiovaskulárním problémům, sdílely účty na sociálních sítích spřízněných s FETÖ, včetně příspěvků jeho synovců.

Nedávno byl Gülen spatřen na jiném místě, což podpořilo spekulace, že byl na začátku tohoto roku přemístěn ze svého hlavního bydliště kvůli vnitřním konfliktům v organizaci.

Gülen více než 20 let pobýval ve velkém sídle v Pensylvánii, které sloužilo jako velitelské centrum FETÖ. Skupina stála za pokusem o státní převrat v roce 2016, který si v Turecku vyžádal 252 obětí a více než 2700 zraněných.

MIMOCHODEM: Yeni Safak Urdu (urdština, hovoří se tak v Indii) se zmiňuje odlišně: Podle turecké tiskové agentury Anadolu byl Fethullah Gülen naposledy viděn opouštět farmu v americkém státě Pensylvánie 12. října. V tomto místě žil od roku 1999.

Turečtí vládní politici se doposud k této události nevyjádřili, stejně tak velké opoziční strany.

A tak je to ohledně Turecka se vším.

Patrik Veselík

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

USA varují své občany v Turecku

[ AKTUALIZOVÁNO VE 14:01 ] Velvyslanectví USA na Velký pátek 29. března 2024 zveřejnilo varování pro své občany, které ale platí pro všechny cizince, které na území Turecka pobývají: Zprávy pro občany USA: Kontrola imigračních dokladů Velvyslanectví USA si je vědomo zvýšeného vymáhání imigračních zákonů v celé zemi. Podle tureckých zákonů musí mít všechny osoby v Turecku vždy u sebe průkaz totožnosti s fotografií a jsou povinny na požádání policii předložit své doklady. Turecká policie běžně kontroluje doklady totožnosti a imigrační doklady, včetně povolení k pobytu a/nebo vstupních razítek. Osoby, které nemohou okamžitě předložit doklady o své totožnosti, občanství a legální přítomnosti v Turecku, mohou být zadrženy nebo převezeny do deportačního centra.  Kontroly dokladů mohou být prováděny na policejních kontrolních stanovištích nebo úředníky na ulici či v jakékoli formě veřejné dopravy, včetně autobusů, vlaků a trajektů. Turecké orgány mohou být v civilu a nemusí být okamžitě ident

Nehoda zájezdového autobusu v Turecku si vyžádala řadu obětí

[ aktualizováno v 11:51 ] Ministr vnitra Ali Yerlikaya před chvílí oznámil, že zájezdový autobus jedoucí z Balıkesiru do regionu Kappadokie po dálnici E90 ( tedy Ankara - Adana neboli D750 ) v okrese Aksaray Merkez ( střed provincie Aksaray neboli samotné město Aksaray, pozn. red. ) sjel ze silnice a převrátil se. V autobuse se nacházeli 2 řidiči, 1 průvodce a 41 cestujících. K nehodě došlo přibližně v 7 hodin ráno. Stalo se tak těsně za křížením se silnicí Ulukışla Köyü Yolu ( silnice k vesnici  Ulukışla )  v katastru obce Acıpınar na sever od města Aksaray. Při nehodě přišlo bohužel o život 7 našich občanů ( původní informace uváděla čtyři oběti ), zraněno bylo 33 našich občanů, z toho 2 těžce. Jak ministr vnitra následně dodal , jedna osoba již prohlášená za mrtvou byla lékaři přivedena zpět k životu, takže zemřelo 6 lidí a 34 bylo zraněno. Protože se jednalo o soukromý zájezd a nikoli linkový autobus, lze předpokládat, že se ho účastnili jen turečtí občané. zdroj: x.com/t24comtr/ D