Historie je někdy neuvěřitelná. Osmanská říše se během několika let stala součástí několika drtivých válek, do většiny byla zatažena trikem či jinou formou nátlaku nebo zaútočení na ni. Během válečných manévrů se dostali na území tehdejšího Rakousko-Uherska, v rámci kterého byli přesunuti až do Liberce.
V tehdejších novinách psali, že se jednalo o turecké vojáky, kteří během první balkánské války ustoupili před postupujícím černohorským útokem na (neutrální) rakouské území, takže podle tehdejšího válečného práva byli odzbrojeni a internováni až do skončení konfliktu. Do Liberce bylo posláno asi 200 z nich, zůstali tady asi 8 měsíců (během nichž někteří onemocněli a zemřeli; zřejmě jsou pohřbeni na hřbitov v Ruprechticích v severní části Liberce, kde po skončení první světové roku 1918 byl zřízen vojenský hřbitov a památník pohřbených vojáků, Čechů, Slováků, Poláků, Němců, Rusů, Ukrajinců, Francouzů a dalších národností) a Liberec nakonec opustili 3. července 1913.
Zdroj: Reichenberger Zeitung 1. listopadu 1912, autor příspěvku Tomáš Cvrček, foto archiv Luboš Mencl |
MIMOCHODEM: Větší počet vojáků Osmanské říše je pohřbeno v Pardubicích, psali jsme v článku V Pardubicích zemřelo 508 tureckých vojáků, v pondělí je vzpomínková akce.
Stalo se tak v průběhu první balkánské válka, začala vypukla 8. října 1912, kdy Bulharské carství, Srbské království, Řecké království a Černohorské království vyhlásily válku Osmanské říši s cílem dobýt její balkánskou část.
A tak je to ohledně historie se vším.
Patrik Veselík
ZDROJ: LiberecAOkoli.cz
Komentáře
Okomentovat