Když se řekne Egejské moře, tak se automaticky vybaví Řecko. Jen někteří znalci podotknou, že toto moře omývá sice většinou Řecko, ale také západní Turecko. Právě to se Turecko snažilo podotknout obchodní značkou Turkaegean doplněné sloganem Coast of Happiness (Turecké egejské: pobřeží radosti). Řecko ale tuto značku napadlo a zvítězilo.
Předehra: Prosinec 2021
Úřad EU pro duševní vlastnictví povolil Turecku ochrannou známku v prosinci 2021 a ta bude platná až do července 2031, což zemi umožní používat toto slovní spojení v budoucích kampaních. Žádost o registraci byla podána Tureckou agenturou pro rozvoj cestovního ruchu 17. července téhož roku, zveřejněna 7. září, čímž začala tříměsíční čekací lhůta na to, jestli bude vůči ochranné známce bude podaný protest. Nic nebylo podáno.
Start: Léto 2022
Turecko ve své turistické kampani zahájené v létě 2022 používá termín "Turkaegean" neboli "turecké Egejské moře", když upozorňuje na starořecké památky a archeologická naleziště. Evropská registrace definice „TurkAegean“, kterou Turecko použilo ve své turistické kampani v oblasti Egejského moře, vyvolala reakci Řecka. Na oficiálních stránkách turecké turistické kampaně jsou turecká pobřeží představena výrazy:
- Turkish Egean (anglicky)
- Turkaegean (anglicky)
- Turkiye Egéene (francouzsky)
- Türkische Ägäis (německy)
Turecký slogan zaregistroval Úřad EU pro duševní vlastnictví.
ochranná známka |
Západní pobřeží Turecka, které zahrnuje Izmir, Efes, Ayvalik, Pergamon a mnoho známých historických míst s bohatou řeckou historií, je jedním ze sedmi hlavních regionů země. Turecko ve své kampani uvádí, že "Egejský region Turecka vám nabízí nádhernou krajinu, oslnivé pobřeží, neposkvrněné pláže, borové lesy a olivové háje; ideální pro milovníky přírody, fotografy, milovníky historie a adrenalinu. Na pobřeží je rozeseto mnoho oblíbených prázdninových vesnic a rybářských přístavů."
MIMOCHODEM: Turecko je známo především svými letovisky na pobřeží Středozemního moře od Ölüdeniz až po Alanye, pobřeží Egejského moře je opomíjeno. Právě sem se snaží napřít pozornost nová ochranná známka.
Předehra řeckého protiútoku
Řecku se to nelíbilo a reagovalo prudce. Nejdříve řecký premiér Mitsotakis na summitu NATO v Madridu řekl: "Máme k dispozici právní nástroje k nápravě této situace, která se týká turistické image země a našeho turistického produktu."
Řecký místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas zaslal "ostrý dopis" komisaři EU pro vnitřní trh Thierry Bretonovi a požádal o přezkoumání rozhodnutí. Řecký ministr pro rozvoj Adonis Georgiadis uvedl, že zahájil vyšetřování této záležitosti, uvedl, že se omlouvá veřejnosti za opožděnou reakci svého ministerstva.
Řecko již v minulosti zvítězilo například nad Makedonií a donutilo tento stát změnit název na Severní Makedonie. Současný postup proti tureckému Egejskému moři má přesně opačnou logiku kromě toho, že Řecko zvítězilo a ostatní se musí Řecku přizpůsobit.
Řecká média se snažila posunout turecký relativně neutrální obchodní tah do polohy, že Turecko parazituje na historické památky na území dnešního Turecka, které jsou všechny řeckého původu (ačkoli jsou některé z éry před Řeckem viz Trója nebo Sardy pocházející z Lýdie, některé z období Římské či Byzantské říše, každopádně všechny udržované tureckými památkáři).
MIMOCHODEM: Myšlenka nesmět poukazovat na památky jiných etnik na vlastním území je nebezpečná. Potom by například Česko nesmělo vybízet k návštěvě keltských památek či Věstonické Venuše, Slovensko zase na památky Římské či Osmanské říše apod. (diskutabilní pak mohou být stavby postavené za Rakousko-Uherska). Na Egejské moře také nemá Řecko vlastnické právo, ačkoli pod něj spadá drtivá část, ale právě kromě tureckého egejského pobřeží.
Řecký protiútok
Řecko se podle deníku ekathimerini.com snaží zabránit Turecku v patentování ochranné známky "Turkaegean", kterou používá v rámci své turistické kampaně ve Spojených státech a Evropské unii. Za tímto účelem si najalo washingtonskou advokátní kancelář Steptoe & Johnson, která se specializuje mimo jiné na tzv. high-stakes litigation zahrnující obchodní a hraniční spory. Nakonec 16. února 2023 podán podnět na zneplatnění turecké obchodní značky.
Konec: leden 2025
Řecký útok proti tureckému obchodní značce byl nakonec úspěšný. Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví tureckou obchodní značku zrušil. Neučinil tak ale obvyklým způsobem, to jest článkem na https://www.euipo.europa.eu/en/law/recent-case-law. Internetem se šíří následující snímek:
Na oficiální stránce ale není žádná zmínka, podle webu EU IPO obchodní značka stále platí, ovšem se zmínkou, že probíhá její přezkoumání na základě podnětu na její zrušení.
Cože to poslali? Ostrý dopis?
Tak se to píše.
Značím, zaslali ostrou prosbu.
Ha, Cimrmanolog se ozval. Ještě chybí mezi Řeckem a Tureckem vydání soubojových mečů.
A uprostřed výměna mečů!
Ale stejně tomu nerozumím. Egejské moře má řecké pobřeží a turecké pobřeží. Proč by Turecko nemohlo označit svou stranu, když turecká délka pobřeží je směšně malá oproti tomu řeckému?
Uvádí se, že Řecko má 4370 kilometrů pobřeží, Turecko jen 2805 kilometrů.
Myslíš jen Egejské moře.
Ano.
A to je i s ostrovy, nebo bez nich?
Nemám potuchy, jestli zdroje uvedly také ostrovy. Přece jen to nejsou jen ostrovy uvnitř Egejského moře, ale také severní pobřeží Kréty. Ono i pevninské Řecko má pobřeží pěkně křivolaké, tam se schová moc kilometrů.
Přesně, podívej se jen na sever Řecka, takový ten trojzubec, poloostrov, jak se to...
Počkej, ty myslíš ten poloostrov, jak je tam na začátku Soluň a pak jsou takové tři prsty na jih, na východním je Athos? Chalkidiki?
Atos? A ty další jsou Portos a Aramis? Děláš si legraci?
Ano, takové poloostrovní Tři mušketýři. Ne, myslím tím to náboženské místo, onu horu, kam nesmějí ženy.
Vím! To je tem mnišský stát, Agion Óros. Ženy tam nesmějí fakt dlouhou dobu. Ten zákaz v roce 1045 posvětil byzantský císař Konstantin IX. Monomachos.
Počkej, není to ten, byl nejdřív ve vězení proti císaři, aby si ho vybrala manželka onoho císaře, aby s ní vládnul?
Ano, to byl on.
Tedy, pěkný bordel byl v té Byzantské říši, jen co je pravda.
Československo na to zřejmě navázalo. Gustáv Husák byl nejdřív v base a pak prezidentem, o Václavu Havlovi se to říkalo v době než ještě byl prezidentem, tehdy jako vtípek, že byl v přípravce.
A tak je to ohledně Turecka se vším.
Patrik Veselík
ODKAZ: goturkiye.com/turkaegean-experiences-in-the-coast-of-happiness
Komentáře
Okomentovat