Je zvykem, že při oslavách nezávislosti se v mnoha zemích pořádají slavnostní pochody včetně pochodu příslušníků armády. V Řecku se při oslavách dne nezávislosti 25. března 2025 se kadeti vojenské školy dopustili hrubého přestupku, když namísto mlčení nebo zpěvu všichni sborově poslali Turecko do...
Vztahy Řecka a Turecka jsou napjaté prakticky od vzniku samostatného Řecka. Někdy se situace uklidní (jako například smířením s Řeckem ze strany Atatürka), někdy se vyhrotí nepřijatelnými plány, činy nebo projevy, a to z řecké či turecké strany. Také řecká vina na protitureckých pogromech na Kypru a následné nelegální připojení Kypru k Řecku s následnými kroky Turecka roku 1974 a přepisování historie řecko-tureckým vztahům příliš nepomáhá.
MIMOCHODEM: Řecko má komplikovaný vztah i k dalším sousedním zemím, nejen k Turecku. Své může uvádět stát, který byl Řeckem donucen změnit své jméno, takže je dnes znám jako Severní Makedonie (svého času kvůli Řecku měl prozatímní název "Bývalá jugoslávská republika Makedonie", anglickou zkratkou FYROM). Ten byl nucen si také pod nátlakem Řecka změnit svou vlajku. V červnu 2018 byla podepsána Prespanská dohoda, která změnila název země na Republika Severní Makedonie. Přesto se v Řecku konaly demonstrace, že se Severní Makedonie má jmenovat jakkoli, ale nesmí použít slovo "Makedonie".
Incident se odehrál v době, kdy se vzájemné vztahy obou zemí dostaly do období diplomacie a dialogu. Média uvádějí, že po dlouhém období napětí poznamenaném spory o nelegální migraci, sporem o Kypr, průzkumem energetických zdrojů ve Středozemním moři a územní svrchovaností v Egejském moři podnikají Turecko a Řecko kroky k budování důvěry pro křehkou normalizaci vzájemných vztahů, které se posunuly do nové kapitoly přelomovou návštěvou prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana v Aténách v roce 2023.
Řecká média informovala, že řecké ministerstvo obrany reagovalo okamžitě a velení námořních sil zahájilo disciplinární vyšetřování incidentu, při němž někteří příslušníci řeckých ozbrojených sil podle virálního videa uráželi Turecko a kyperské Turky, když skandovali "Jebat Turecko!" nebo "Kypr je řecký" a "Makedonie je řecká!". Objevila se videa, kde jiné jednotky skandovaly totéž.
Incident ale nebyl ojedinělý. Na jiném místě ve stejný den členové speciálních jednotek vyzývaly k "osvobození" historických chrámů v Istanbulu jako Hagia Sofia. Myšlenka na Velké Řecko (Megali Idea, psali jsme v článku Maďarsko lituje neobsazení ČSSR roku 1968. Skoro všechny balkánské státy chtějí být velké) na obsazení západního Turecka včetně Istanbulu (případně i severní Turecko až ke Kavkazu) je v Řecku živější, než je na první pohled vidět, což dokazují také četná videa a reakce pod nimi. Však také myšlenku prosazovala řecká ultrapravicová strana Zlatý úsvit, která byla v Řecku velmi silná v letech 2010 až 2019. Nenávist vůči Turecku měla až takové následky, jako bylo útok na tureckého diplomata v lednu 2013.
A tak je to ohledně Řecka se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat