Přeskočit na hlavní obsah

Co prý v Turecku chybí I.

Můj brněnský kamarád se mě po Skypu zeptal:
Dostal jsem nabídku pracovat v Istanbulu na chvíli a ty jsi tam. Jaké to tam je?
Na takhle položenou otázku se nedá normálně odpovědět.
No jasné... Já něco četl. Že prý tam nejsou minerálky, nejsou tam sýry, ani bonbony.
Aha, jasně. Tak to vím odkud tohle čerpáš. Takže tohle ber s velkou rezervou. Minerálky tu samozřejmě jsou a dost. Jako nemusíš mi věřit, ale podívej se na internetu třeba na Akmina, Beypazarı, Özkaynak, Sırma, nebo Uludağ.
Aha. A co sýry, ty tam nejsou?
Zeptám se tě jinak - znáš slaný sýr 'Balkán', taky to bylo jako 'Istanbuli'?
No ba že.
Tak toho tu je hodně, dokonce ne tak daleko od Istanbulu je centrum, jmenuje se to Ezine. A něco jako náš lepší eidam tu najdeš jako kašar (píše se to 'kaşar').
Takže sýry jako v Česku.
Tak to zas ne. Dost tu chybí plísňové sýry; tedy dají se sehnat, ale je to předražený dovoz, nebo snad i místní provenience, ale té je jako šafránu.
A co bonbony?
Jak malej... Ale i ty se tu vyskytují, neboj. Ale samozřejmě české značky tu nehledej. A nabídka se dost mění, přibližuje se tomu, co znáš z Česka.
Takže tam máte i Hašlerky?
Lokální speciality nemůžeš hledat všude. Najdeš Hašlerky třeba v Londýně, Paříži, Tokiu, nebo Riu?
To ne, no. A prý párky a klobásy v Turecku nejsou.
To je jiná. Párky tu jsou, ale kuřecí, nebo hovězí. A když to není hovězí, tak se to často přibarvuje, aby to vypadalo jako hovězí. A někdy se i do ne-hovězích přidává hovězí tuk. A klobásy tu vlastně jsou taky, ale trochu jiné. Opět nejde o vepřové, ale dovedou být i skvělé. Hledej kangal sucuk. Ale asi jako v Česku nemůžeš věřit první značce, na kterou narazíš.
Paštiky?
Nikdy jsem to nehledal. Ale tuhle jsem v práci od kolegů cítil něco takového. Tady se to jmenuje pate; my tomu říkáme játrová paštika, to je turecky ciğer pate [džijér pate].
Tlačenka ale není, že!
Budeš se divit, to tu je. Jasně že tam není vepřové, ale hovězí, navíc plno masa. Říkají tomu kavurma.
Ale vepřové tam není, jak říkáš...
No, skoro není. Dají se sice sehnat vepřové produkty, jako právě uzeniny, snad se dá sehnat i maso, ale je to tak drahé, že tě přejde chuť.
Tak co v Turecku chybí podle tebe?
Nejen podle mě. Není tu k sehnání třeba hrubá mouka.
Ta... k čemu vlastně?
Bramborové knedlíky třeba.
Tak to mám problém.
To já taky. Ale s mákem je tu problém.
Mák? Ale ten jsem viděl v obchodech všude, malé sáčky takové.
No právě, jen to. Ale když chceš mletý, co udeláš? Máš mlýnek na mák?No to nemám, proč bych měl?
Když chceš něco s mákem... Ale mletý mák (haşhaş ezmesi) [hašhaš ezmesi] se tu sice neprodává na každém rohu, ale k sehnání je. Má to ale háček.
Jaký?
Zeptám se tě takhle - jaké znáš máky?
Jak jako jaké znám máky? Mák je snad jenom jeden, ne?
Není. My známe mák modrý. Ale vedle toho je ještě mák bílý, nebo hnědý.
To jsem netušil.
Já taky ne. Ale když jsem konečně sehnal mletý mák, otevřel krabičku a ochutnal, tak jsem nevyšel z překvapení.
Proč?
Protože to bylo takové hnědé, výrazná ostrá chuť našeho máku tam chyběla, bylo to takové mdlé.
Takže mák tu je, mletý taky, ale raději si to dovézt už mleté z Česka?
Asi tak. Nebo si obstarat mlýnek na mák.
Nebo.
Nebo jsem ještě nenarazil na zdroj. Jednoznačně se to nedá koupit; jestli se to dá sehnat, to ještě nevím. Ale zatím o tom nikdo neslyšel. Ale až najdu, dám vědět.

Komentáře

  1. To je jako ocekavat, ze v CR clovek koupi lokalni produkty z jinych zemi. Tak nejak ma kazdy narod to svoje, co jej urcuje - od jazyka, pres zvyklosti, az po jidlo. :)

    OdpovědětSmazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…