Přeskočit na hlavní obsah

TRT 4K: pět let od začátku Ultra HD vysílání

Dnes - tedy 19.2.2020 - je to právě pět let, kdy Turecko spustilo televizní vysílání v rozlišení 3840x2160 při 50 snímcích za vteřinu. V počátku se jednalo spíš o technický výstřelek pro pár movitých fanoušků techniky, ale postupně se zařazuje stále častěji do běžného tureckého života.

22. října 2015 se o TRT 4K najednou začalo zajímat velké množství fotbalistů. Proč? Protože právě na TRT 4K se vysílal zápas istanbulského klubu Fenerbahče proti AFC Ajaxu Amsterdam. Totéž se opakovalo 15. února 2016, kdy hrál Fenerbahče s FK Lokomotiv Moskva. Pro investici do nové televize tak zahořelo nejen srdce mnohého fanouška, ale i rodinný rozpočet. Měli totiž skvělý argument - blížící se UEFA Euro 2016, a to bez šifrování.

Technicky se při vysílání TRT 4K pro DVB-S2 používá kodek HEVC neboli H.265 (neboli MPEG-H část 2), rozlišení je 3820 sloupců, 2160 řádek, 50 plných obrazových snímků za sekundu. Zvuk je v kvalitě Dolby Digital plus, E-AC-3 (Surround 7.1 pro turečtinu). Dá se naladit na satelitu Türksat 3A na pozici 42.0°E, 10980 MHz vertikálně SR: 12500 3/4.

V Turecku se do 4K pustila také placená televize BeIN svými kanály
  • beIN SPORTS 4K (od 16.6.2016)
  • beIN İZ 4K
  • beIN SERIES 4K
Všechny jsou dostupné na Digitürk, 400. kanál.


Porovnání rozlišení (zdroj: Wikimedia.org)

A co Česko?
Česká televize absolvovala první test Ultra HD už na podzim roku 2014. Ale od té doby se nic divácky viditelně neděje. Objevila se stanice Lounge TV přes Hispasat, ale to není zrovna klasický příklad. Ale to je vše.

Co znamenají televizní ty zkratky a čísla?

A jinde po Evropě?
V Evropě je to v současné době jen Turecko (tedy zdarma, FTA), kdo již vysílá v 4K pravidelně. Hovoří se o italském kanále Rai 4K. Potom zdarma o vesmíru vysílá NASA UHD, nebo o módě Fastion TV 4K (obojí na Eutelsat Hot Bird 13).

TIP: Seznam 4K kanálů pro Evropu je k nalezení třeba na serveru Parabola.cz.

Turecko zahájilo promo vysílání dokonce v 8K (Türksat 8K). Jde o aktivitu společnosti Türksat, aby navnadila televizní společnosti. Ty ale v drtivé většině vysílají méně než 2K (obvykle Full HD, některé i jen ve standarním rozlišení), některé sotva začaly přemýšlet o 4K. Praktické vysílání 8K je tedy z dnešního úhlu pohledu běh na velmi dlouhou trať.

TKGS
Tato funkce nemá přímou souvislost s Ultra HD, ale zpříjemňuje život. Společnost Türksat má od roku 2013 automatický update kanálů TKGS (Türksat Kanal Güncelleme Sistemi). Pokud je anténa nastavená 42° východně, tak ze satelitu Türksat 4A přijímá automaticky informace o kanálech a satelitní přijímač automaticky aktualizuje. Na konci stránky je XLSX seznam zařízení, která TKGS podporují.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…