Přeskočit na hlavní obsah

Turecko o víkendu lepší, ale to Česko a Slovensko

Již delší dobu se mohlo Česko a hlavně Slovensko dívat na vývoj epidemie COVID-19 v Turecku s despektem. Ale dění posledních dnů ukazuje, že ani Turecko, ale ani Česko nebo Slovensko nemají ještě vyhráno. Jak to, že Česko je z této nejhorší (z určitého úhlu pohledu)?

Turecko má tento víkend podmíněný zákaz vycházení, a to jen v určité hodiny. Ven mohou studenti (a jejich doprovod), kteří dělají přijímací zkoušky. Znamená to velký pohyb lidí, potkávání (zatím) naprosto cizích lidí, setrvání ve stejných prostorách a následné rozjetí do svých bydlišť. To vypadá jako potenciální riziko; jestli jsou obavy oprávněné, to ukážou výsledky příštích dnů až týdnů. První zkouška se totiž konala před týdnem v sobotu, a tak díky dlouhé inkubační době a hlavně riziku druhotné nákazy se toto nebezpečí ještě nemusí projevovat.

Turecko: hodnoty, grafy

Zatímco počet pacientů na jednotkách intenzivní péče stále stoupá, počet intubovaných poprvé klesl (ano, denní hodnota, ale přece jen).


Červené sloupce znamenají mezidenní nárůst, modré sloupce mezidenní pokles. Na grafu je dobře patrný nárůst počtu nově nakažených a vytvoření nového "tureckého standardu" zhruba v rozpětí 1300 až 1500 nových případů denně. Předtím se pár týdnů Turecko pohybovalo v rozpětí velmi zhruba 800 až 1000 (nově je to tedy asi o 50 % víc).


Když se k tureckým číslům přidají česká a slovenská, přepočítají na počet obyvatel - začne být "veselo". Turecko se pohybovalo v době optimistického klidu asi mezi 10 a 15 nově nakažených (na milion obyvatel), nově mezi 15 a 20. Česko mělo průměr řekněme 5 nakažených na milion, ale nově stoupl na asi 5 až 10, nejnověji až dokonce na 25 na milion. To překonává dokonce i současné turecké pesimistické hodnoty.

Slovensko na tom také není zrovna dobře. Po mnoha týdnech nuly či skoro nuly se dostalo dokonce do dvouciferných čísel v počtu nově nakažených. Při přepočtu na počet obyvatel to sice není moc (stále pod 5 na milion), ale je to znatelný nárůst.

A jak to vypadá, když se to sečte?


...a porovnání Česka, Slovenska a Turecka


Zde je přepočtená statistika nejsmutnější - zemřelých.


Slovensko se může chlubit 43 dny bez jediného zemřelého na COVID-19 (z úhlu pohledu oficiálních statistik). Česko si zkazilo klesající tendenci hned pěti zemřelými za 24 hodin, takže se pro onen den (24. června) stalo při přepočtu na počet obyvatel horší, než Turecko.

Turečtí aktivně nakažení

Tu jsou hodnoty v grafech. Konečně začal počet aktivně nakažených zase klesat. Snad bude tento chvilkový trend trvalý.
Turecko versus svět

Server OurWorldinData zpracoval informace z CDC do grafu. Poslední asi dva měsíce lze vypozorovat několik informací:

 • týdenní cyklus
 • stoupající počty
 • porušení týdenního cyklu v posledním týdnu
Zatímco týdenní cyklus je normální (lidé chodí o víkendu k lékaři jen v krajních případech), stoupající počet denně nahlášených nových případů a navíc rapidní nárůst případů také o víkendu nesvědčí nic dobrého. Dubnové uklidnění situace na asi 80 tisíc nových pacientů za den se začal zvyšovat, dokonce překonal 180 tisíc během 24 hodin. Novými ohnisky je americký kontinent, ale také část Afriky, nebo Asie.Jak dnes vypadá Top20 nakažených? V hranaté závorce je pořadí z před čtyřmi dny (tedy 24. versus 28. června 2020):
 1. [1] USA
 2. [2] Brazílie
 3. [3] Rusko
 4. [4] Indie
 5. [5] Spojené království Velké Británie a Severního Irska
 6. [6] Peru
 7. [7] Chile
 8. [8] Španělsko
 9. [9] Itálie
 10. [10] Írán
 11. [12] Mexiko
 12. [14] Pákistán
 13. [11] Francie
 14. [15] Turecko
 15. [13] Německo
 16. [16] Saúdská Arábie
 17. [17] Bangladéš
 18. [18] Jihoafrická republika
 19. [19] Kanada
 20. [20] Katar
Poprvé za dlouhou dobu zaznamenalo Turecko pohyb vzhůru, když se dostalo před Německo. Tohle je docela nešťastné, protože je to právě to Německo, na kterém je Turecko dost závislé. A může být, že se Turecko ještě dostane před Francii; na to si ale budeme muset nějaký ten den počkat. Kupředu se ale velkou silou dere Mexiko a Pákistán (tedy co se týče pořadí států). První pětice a některé další státy se ženou kupředu obrovskou rychlostí (tedy velké množství nakažených i zemřelých), ale na pořadí to nemusí být vidět.

Země s největším počtem nově nakažených za posledních 24 hodin


Spojené státy: 43 581
Brazílie: 35 887
Indie: 20 131
Jihoafrická republika: 7 210
Rusko: 6 852
Mexiko: 5 441
Chile: 4 406
Kolumbie: 4 149
Saúdská Arábie: 3 927
Peru: 3 625

.
.
Turecko: 1 372

Samozřejmě jsou počty absolutní a nejsou přepočítány na počet obyvatel, takže je to jen nepřímý ukazatel. Ale přesto jsou to počty alarmující. Pro Turecko je asi největší nebezpečí ze strany Saúdské Arábie vzhledem k neustálé motivaci některých sunnitských muslimů jet tam na pouť. Další nebezpečí je ze strany Ruska, tedy pokud budou přijíždět na dovolenou do Turecka.

Země s největším počtem aktivně nemocných


USA: 1 387 125
Brazílie: 542 933
Rusko: 226 277
Indie: 203 868
Pákistán: 106 213
Peru: 102 830
Bangladéš: 80 322
Mexiko: 62 624
Jihoafrická republika: 62 293
Francie: 57 509

.
.
Turecko: 21 618

Na tomto seznamu Top10 je dobré upozornit na Rusko (je vhodné otevřít jejich dovolenkářům dveře do Turecka?), nebo Francii (země, kam je z Česka bezproblémový přístup, protože na "semaforu" je zeleně).

Země s největším počtem zemřelých za posledních 24 hodin


Brazílie: 994
Mexiko: 719
USA: 512
Indie: 414
Chile: 279
Peru: 196
Rusko: 188
Kolumbie: 128
Írán: 125
Irák: 101

.
.
Turecko: 17

Těch bezmála tisíc zemřelých v Brazílii, a to jen za posledních 24 hodin, to je opravdu dost. Zde se připojím k těm, kteří oficiální čísla zpochybňují. Je nutné totiž připustit nejen to, že u některých zemřelých mohla být nákaza COVID-19 tou poslední kapkou. Mohou být i případy, kdy nakažený COVID-19 zemře, ale do statistiky se nedostane (ať z jakýchkoli příčin). Turecku je nejblíž Irák a Írán, což může být potenciálně nebezpečné.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…