Přeskočit na hlavní obsah

Který turecký operátor má nejen pro iPhony nejvíc služeb?

Před dvěma lety jsme zjišťovali stav mobilních operátorů v Turecku, Česku a na Slovensku. Od 17. března 2022 musí být všechny chytré telefony prodávané v Evropské unii vybaveny AML (viz nařízení komise 2019/320 ze dne 12. prosince 2018). Navíc státy EU musí AML používat od prosince 2020. Jaká je aktuální situace a co Turecko, které členem EU není? A co 5G?

Situace se u českých, slovenských i tureckých mobilních operátorů změnila. Někde je změna razantní, někde mírná, někde žádná.



Jak je na tom volání přes Wi-Fi, nebo nová automatická lokalizace při nouzovém volání AML (Advanced Mobile Location, psali jsme)?

Porovnejme nejdříve Turecko a Česko:


Poznámky přímo od Apple:

  • Podle Apple je 5G k dispozici pouze s mobily iPhone 12 a iPhone 13
  • FaceTime přes mobilní data (FaceTime over Cellular) vyžaduje iOS 6 a vyšší (a protože to vyvinuto firmou Apple jen pro iOS, není tedy k dispozici na jiných operačních systémech)
  • Přímo Apple říká funkci vizuální hlasové schránce grafický záznamník / Visual Voicemail
  • VoLTE (Voice over LTE) mají pouze mobily iPhone 6 a novější


Ovšem pozor na roaming. Například český Vodafone uvádí, že VoLTE nefunguje v zahraničí v roamingu. Seznam telefonů které umí VoLTE podle českého Vodafonu je zde.

Nyní porovnejme Turecko a Slovensko:




CZ vs. TR vs. SK: Co je nového?

Nyní již všichni operátoři podporují Wi-Fi calling, i v Česku, i v Turecku. Česko kompletně podporuje eSIM. Turecko zahájilo a kompletně dokončilo totéž. Česko kompletně zahájilo používání 5G, stejně jako lokalizaci AML. Turecko nezahájilo ani jedno, ani druhé. Žádný operátor ani v Česku ani v Turecku nepodporuje odblokování (alespoň zatím).

Slovensko také dokončilo přechod na 5G u všech operátorů. Překvapivě eSIM podporuje zatím jen jediný, stejně tak jako teď nově Wi-Fi calling (na rozdíl od Turecka, kde to podporují již všichni operátoři). 


Opravdu Turecko stále nemá 5G?

Ano, opravdu. Turecko podle tiskových zpráv a výkřiků na vládních meetincích je Turecko leaderem, ale realita viditelně pokulhává. Již roku 2015 prezident Erdogan vyzýval, aby Turecko přeskočilo 4G a přešlo rovnou na 5G roku 2017 (psali jsme). Nyní je o pět let později, Turecko má 4.5G, ale na 5G zatím nedošlo.

POZNÁMKA: Právě tento fakt poněkud vadil těm, kteří před nedávnou dobou tvrdili, že COVID-19 je vyvolán právě pomocí 5G technologie (vedle spousty dalších teorií, i navzájem si protiřečících). Když ale nezabral ani fakt, že se COVID-19 vyskytl dokonce i tam, kde nemají nejen žádné mobily (ani signál), ale ani elektřinu, pak argument že 4G není 5G neuspěl.

Vraťme se od mystiky k faktům. Turecký Vodafone uvádí, že je na spuštění 5G připraven., podobně jako Turkcell. Turk Telekom se zatím pouze odkazuje na svůj plán přechodu na 5G z roku 2018. Prozatím všechny mapy (jako nperf.com) dokumentující uživatelské zkušenosti říkají, že v Turecku je zatím opravdu maximálně 4.5G.


Opravdu má Česko a Slovensko 5G?

Operátoři se chlubí, že 5G disponují. Ovšem mapa speedtest.net/ookla-5g-map prozrazuje detaily. Slovensko má vlastně 5G v Bratislavě (všichni tři operátoři), pak Orange v Banské Bystrici a Trnave. To je vše. Podle 5G mapy nperf.com je na tom Slovensko o trochu lépe.

Česko je na tom podle Speedtest.net výrazně lépe, ovšem až na velkou oblast bez 5G od Chrudimi po Ostravu včetně Olomouce a Valašského Meziříčí až po polskou hranci, kde ani jeden operátor nemá 5G (s výjimkou Vodafone v Bruntále, Jeseníku a České Vsi).

Vodafone má vlastní mapu pokrytí Česka, stejně tako jako T-Mobile či O2 Czech. Jejich vlastní data jsou někdy v rozporu se výše uvedenými mapami. Ti musí své údaje předkládat také Českému telekomunikačnímu úřadu, který má vlastní mapy.


Opravdu na Slovensku není AML?

Vypadá to, že zatím ne. Potvrzují to i přímo zdroje ze Slovenska (viz Čas.skDennikN.sk nebo Senior.sk). Hlavně čeští turisté v Tatrách AML mohou ocenit...


Opravdu má na Slovensku eSIM jen Orange?

Zde je zřejmě rozpor Apple a slovenských operátorů. Podle nich podporuje eSIM:

Zde si musí někteří slovenští operátoři s Applem promluvit.

Prostě jak říká dadské přísloví, Mátłatłi hijál šuajrá` strákong.

A tak je to v Turecku se vším.

Patrik Veselík

ZDROJ: https://support.apple.com/cs-cz/HT204040 (edice z 18.3.2022; mutace v jiných jazycích jsou z jiného data a informace se kvůli tomu mohou lišit)

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,