Peklo už zamrzá. Turecko je země mnoha náboženských paradoxů, ke kterým přibyl další. Za krátko začíná ramadán, postní měsíc některých muslimů. Je zvykem, že v noci projde bubeník ve chvíli, kdy by ti kteří se postí měli vstát a najíst se, než bude den.
Ne všichni muslimové se postí. Přímo náboženskou výjimku mají děti, těhotné, nemocní a staří. Ti všichni jsou vlastně bubnováním neprávem vzbuzeni. Situace je o to kurióznější, že radnici vede Mustafa Yalçın z vládní strany AKP. Právě tato strana informovala své členy, aby si v době půstu nesedali v luxusních hotelích a restauracích u oken (kde by je někdo mohl vidět).
![]() |
zdroj: demokratkocaeli.com |
Zákaz bubnování v době ramadánu není v Turecku poprvé. Například Adana zavedla zákaz již roku 2005 s tím, že se jednak bubnovalo i víc než hodinu předem, že dokonce i ne všichni kteří se postí chtějí být vzbuzeni, že je moderní doba a že existuje mnoho jiných způsobů jak se vzbudit.
Ne všechny náboženské proudy uvnitř muslimského světa mají půst, ne všechny tímto způsobem. Islámský svět nemá jednotná pravidla, stejně jako křesťanský svět nemá stejná pravidla (viz Vánoce, Velikonoce, západní křesťanství vs. východní apod.).
![]() |
...tweet mezitím smazán... |
Co je na Turecku jiné než v ostatních muslimských zemích?
Například to, že desítky let bylo zakázáno nosit veřejně fez (mužská pokrývka hlavy), nebo se do veřejných institucí nesměl nosit náboženský šátek jako dámská pokrývka hlavy (školy, televize apod). Taková přísnost nebyla na muslimy ani v křesťanských zemích.
Tyto zákazy se hlavně v 21. století zase rušily. Impuls k tomu vzešel buď zevnitř Turecka (hlavně od strany AKP), nebo ze strany Evropské unie jako součást podmínek pro vstup do Evropské unie (viz náboženská svoboda).
Kde je Talas?
Google mapy na první náraz najdou stejnojmenné město v Kyrgyzstánu. Tak to není ono. Zde se jedná o městský obvod čítající přes 165 tisíc lidí, který se nachází na jihovýchodě města Kayseri. Samotné Kayseri má letos 1,43 milionu obyvatel a nachází se uprostřed Turecka.
O Kayseri jsme psali nejednou:
Yağlama: mastné masové orgie z Kayseri
Turecké manti nebo italské ravioly, nebo čí vlastně?
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
ZDROJ: indigodergisi.com
Komentáře
Okomentovat