[aktualizováno 2.8. v 9:45] Egejské moře se nachází mezi Řeckem a Tureckem s tím, že až na pár výjimek je celé moře vlastně řecké, protože pod něj spadají ostrovy v něm. A protože je léto, vrcholí turistická sezóna a moře je jedním z hlavních lákadel. Letošní červenec ale přinesl nezvykle chladnou vodu.
Londýnský meteorolog Scott Duncan dokumentoval vlnu horka, která se přelila přes západní Evropu a která postihla také vodu ve Středozemním moři, kde se teplota oproti průměru opravdu zvýšila razantně. Na stejných mapách je ale vidět opět nezvyklý, ale pokles. Ten se týká většiny Egejského moře s důrazem na řecké ostrovy a Turecko.
psali jsme Kolik moří je v Egejském moři a kde jsou jeho hranice?
![]() |
zdroj: twitter.com/ScottDuncanWX/ |
MIMOCHODEM: Že moře dovede všelijaké věci se přesvědčil Istanbul a okolí v září 2021, kdy se prudce ochladilo vlivem speciálního větru (psali jsme U Istanbulu se v moři vynořila ledová voda)
Oblast vody chladnější než je průměr je ohraničen Krétou a Rhodosem. Hranice mezi Egejským a Středozemním mořem je znát i zde na teplotě vody. Dělítkem je řekněme Marmaris, na západ od něj může být teplota moře ovlivněna chladnějšími vodami z Egejského moře (Bodrum, Datča).
Situaci potvrzuje také řecká meteorologická služba EMY (viz teplotní mapa Egejského moře níže z 1. srpna 2022), kdy místy klesá teplota vody až na pouhých 20 stupňů.
![]() |
zdroj: emy.gr |
Stejně hovoří také turecká meteorologická služba MGM, která dodává, že na dvou místech Egejského moře dokonce spadla teplota pod 20 stupňů (Çanakkale / Ezine, maják u Yeniköy naměřil právě 19,2 stupně). A když se Turecko a Řecko na něčem shodnou, tak to asi bude pravda... Samozřejmě nikdo nečeká, že budou v moři skoro plavat ledové kry, ovšem na vrchol léta jsou aktuální teploty pod normálem, někde i výrazně.
UPDATE 2.8.: Dnes ráno dokonce v přístavišti ve městě Geyikli klesla teplota na pouhých 17,3 stupňů Celsia.
MIMOCHODEM: Místní tvrdí, že není tak vzácné, že v Egejském moři se po nějaké bouři dostane spodní voda na povrch či ke břehu, takže je najednou ze dne na den nepříjemně studená (tedy pro koupající se). Pro přírodu je ochlazení naopak ku prospěchu věci, protože příliš teplá voda má nižší obsah kyslíku, což narušuje ekosystém.
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
Komentáře
Okomentovat