Předvolební atmosféra v Turecku houstne každou minutou. Jednotliví kandidáti na prezidenta se předhánějí v prohlášeních co po volbách udělají. Opoziční kandidát Kemal Kılıçdaroğlu (kromě jiného) měl vytvořit seznam pozic, které by hned po nástupu do funkce vyměnil. Jedna z nich se přímo týká České republiky.
Kemal Kılıçdaroğlu má podle některých médií nahradit šéfy následujících institucí:
- TÜİK, turecký statistický úřad (tedy Erhan Çetinkaya)
- AFAD, Předsednictví pro zvládání katastrof a mimořádných událostí (tedy Yunus Sezer)
- státní bytová agentura TOKİ (Toplu Konut İdaresi Başkanlığı) (tedy Ömer Bulut)
- Centrální banka Turecké republiky (tedy Merkez Šahap Kavcıoğlu)
- Červený půlměsíc (tedy Kerem Kınık)
- Ředitel komunikací (tedy Fahrettin Altun); rozhodnutím prezidenta z roku 2018 bylo toto oddělení přesunuto přímo pod prezidenta (předtím se jmenovalo Obecná správa tisku, vydavatelství a informací)
- generální ředitel TRT, turecké státní televize (tedy Mehmet Zahid Sobacı)
- velvyslanec v Nikósii Metin Feyzioğlu (Severokyperská turecká republika)
- velvyslanec v Praze Egemen Bağış (Česká republika)
Kılıçdaroğlu řekl: "Dnes jsou ve státních kádrech straničtí byrokrati. Zapojili politiku do všech oblastí. Po našem nástupu do funkce budou především úplatky, zprostředkovatelé špinavé práce a ti, kteří jsou úředníky paláce, nikoli státu být propuštěn.
Neudělali jsme speciální seznam, ale může se zkorumpovaná osoba stát velvyslancem? Dělá velvyslanec, který má zastupovat stát, propagandu moci? S pražským velvyslancem Egemenem Bağışem a nikosijským velvyslancem Metinem Feyzioğluem nespolupracujeme. Korunou naší hlavy jsou poctiví byrokraté pracující pro stát. Jsou takoví byrokrati, kteří se neřídili nezákonnými nařízeními této vlády a byli odvoláni, budeme je hodnotit."
Co tyto organizace provedly (pod vedením těchto osob), že se ocitly na černém seznamu? Seznam důvodů by odmítl sepsat i Alois Jirásek, protože na tak dlouhá literární díla není stavěný. Spadají sem ale skandály ohledně předcházení katastrof a chování při řešení zemětřesení z února letošního roku, měnovou politiku státu, neobjektivní informování (souhrn 24 hodin TRT World jsme psali) včetně účelného zkreslování dat, kupčení s přízní a naopak potírání odpůrců i nepohodlných názorů atd.
Egemen Bağıš je bývalý poslanec za Istanbul, vrchní poradce premiéra Erdoğana, bývalý turecký ministr pro záležitosti EU a bývalý hlavní vyjednavač Turecka v přístupových rozhovorech s Evropskou unií v letech 2011 až 2013. Od 20. září 2019 působí jako velvyslanec Turecka v České republice, kde se stal předsedou pražské skupiny Organizace pro islámskou spolupráci.
(zleva) Egemen Bağıš, Andrej Babiš, Recep Tayyip Erdoğan (zdroj: egemenbagis.com) |
MIMOCHODEM: Zatímco židle pod tureckým velvyslancem v Praze se pomyslně kýve, židle generálního konzula České republiky v Istanbulu je již několik měsíců prázdná, protože Jiří Čistecký se již nachází v Moskvě (v Rusku působí jako zástupce velvyslance Vítězslava Pivoňky) a do příchodu jeho náhrady Generální konzulát je dočasně pověřena Mgr. Hana Klučarová řízením Generálního konzulátu, vedoucí konzulárního a vízového oddělení.
Veřejnost v diskusích pod články ještě řadu tureckých státních či státem kontrolovaných společností přidalo.
A tak je to v Turecku se vším.
Patrik Veselík
ZDROJ: halktv.com.tr
Komentáře
Okomentovat