Přeskočit na hlavní obsah

Weby a emaily konzulátů a velvyslanectví se změnily

Před čtyřmi měsíci se vytvořil časový plán přechodu na doménu .gov.cz. Nyní přišlo na řadu Ministerstvo zahraničních věcí a všechny úřady pod něj spadající, například všechna velvyslanectví a konzuláty.


Tisková zpráva Ministerstva zahraničních věcí

Přechod webů a e-mailů Ministerstva zahraničních věcí a všech zastupitelských úřadů pod doménu mzv.gov.cz

V návaznosti na usnesení vlády z 16. srpna 2023 o harmonogramu migrace ústředních orgánů státní správy na jednotnou státní doménu gov.cz došlo 18. prosince 2023 k přechodu domén webových stránek Ministerstva zahraničních věcí i všech zastupitelských úřadů v zahraničí. 

Česká diplomacie se tak stala jedním z prvních orgánů státní správy, které přešly na jednotnou doménu pro státní weby a e-mailové adresy. Dosavadní doména mzv.cz zůstane ještě po nějakou dobu funkční a na doménu mzv.gov.cz uživatele přesměrovává.


zdroj: mzv.gov.cz


Klíčovou výhodou jednotné domény je vysoká kybernetická bezpečnost a právní jistota všude tam, kde s občanem komunikuje stát. Uživatel se tak podle adresy webové stránky může nyní ujistit, že se nachází na oficiálních webových stránkách úřadu.

Nejen ze zahraničí, ale i v Česku jsou známy případy, kdy se podvodníci pokusili napodobit oficiální webové stránky nebo zajistit přesměrování z nich na jinou doménu. Tyto phishingové útoky a pokusy je díky doméně gov.cz jednodušší odhalit a předpokládá se, že se tak počet podvodů v důsledku přechodu na jednotnou státní doménu sníží.


Jednotná doména pro státní weby zvyšuje důvěryhodnost a přívětivost i pro zahraniční partnery. Myšlenka státní domény .gov není nová, podobně jako Česko ji využívají například v Belgii, Estonsku, Chorvatsku, Polsku nebo ve Spojeném království.

Zároveň se změnou adresy webových stránek Ministerstva zahraničních věcí a zastupitelských úřadů došlo 18. prosince 2023 také ke změně e-mailových adres pracovníků i jednotlivých útvarů. V zájmu zachování kontinuity v komunikaci však zůstaly dosavadní e-mailové adresy s doménou @mzv.cz funkční a zajistí doručení e-mailů do nových schránek s doménou @mzv.gov.cz ještě dalších 10 let, tj. do 17. prosince 2033.

MIMOCHODEM: Dnes 19. prosince přešel pod doménu gov.cz také Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost s novou adresou https://nukib.gov.cz.

V případě e-mailových adres pracovníků Ministerstva zahraničních věcí i zastupitelských úřadů ČR došlo k odstranění podtržítka mezi jménem a příjmením a k jeho nahrazení tečkou (např. dosavadní adresa jan_novak@mzv.cz je nyní nově jan.novak@mzv.gov.cz). U e-mailových adres zastupitelských úřadů došlo k odbourání slova „embassy“ (např. dosavadní adresa velvyslanectví ČR v Bratislavě bratislava@embassy.mzv.cz je nově bratislava@mzv.gov.cz). Zjednodušila se i syntaxe e-mailových adres útvarů Ministerstva zahraničních věcí.

Migrace domén je proces, při kterém bohužel dochází i k nechtěným chybám. Uvítáme tudíž upozornění na jakoukoli nefunkční webovou nebo e-mailovou adresu, a to zasláním zprávy pomocí tohoto odkazu.


Konkrétní příklad: Turecko

Od nynějška jsou k dispozici nové adresy:



Na téma jsme psali:

[2023-09-21] Všechna velvyslanectví a konzuláty letos změní webové adresy, do dubna také emaily
[2022-08-15] Turecko plně na státní GOV doméně, Slovensko na cestě, Česko teprve začíná

A tak je to ohledně internetu se vším.

Patrik Veselík

ZDROJ: MZV.gov.cz

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dvě zemětřesení v Turecku o síle nad 5

[ AKTUALIZACE V 23:24 ] Dnes zažilo Turecko dvě nezávislá zemětřesení, která ovlivnila různá místa země. Vyděsily jak místní, tak turisty. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca při prvotní informaci neuvedl žádné případy zranění či úmrtí. Následně byla informace aktualizována. Zemětřesení v 16:16 tureckého času První zemětřesení se odehrálo sice mimo území Turecka, ale ovlivnilo široké území celého Antalyjského zálivu včetně turistických regionů Antalya, Side či Alanya, stejně tak jako Kypru. Toto zemětřesení mělo epicentrum mimo velké zlomy. Podle serveru EMSC zemětřesení mělo pocítit 34 milionu lidí. Později byla síla zemětřesení snížena na 4,7. Také vzdálenost asi 100 kilometrů od tureckých břehů snížila vliv na úroveň jen pocitovou, někdy ani to ne. 177 osob nahlásilo svůj pohled na zemětřesení Zemětřesení ve 20:48 tureckého času Druhé zemětřesení s magnitudem 5,2 se odehrálo na východě Turecka. Epicentrum se nacházelo 11 km od města Malatya (v okrese Yešilyurt), poblíž zlomu, na

Jaká je aktuální kvalita vody na tureckých plážích?

Dovolenkáře bažící po čisté vodě i pláži nejvíc zajímají právě tyto informace. Ale jak se k nim dostat? Ptát se po různých skupinách na sociálních sítích je jedna možnost, ale ještě lepší je mít jeden zdroj pro všechny pláže v celém Turecku. Zde velmi pomáhá turecké Ministerstvo zdravotnictví. To nejenže nechává pravidelně na všech veřejných plážích testovat kvalitu, ale také informace shromažďuje a zveřejňuje ve veřejně dostupné mapě. zdroj:  https://yuzme.saglik.gov.tr/ Čísla na mapě značí počet pláží v daném místě, které jsou pod kontrolou ministerstva. Po přiblížení je možné pro přiblížení kliknout na modře orámovanou oblast daného regionu, případně rolovat kolečkem na myši do té míry, až nebude k dispozici žádné číslo ( tedy budou vidět všechny pláže jednotlivě ). Mapa má problém s vykreslováním ikon u konkrétních pláží ( testováno na Windows i Androidu, Google Chrome, Mozilla Firefox, MS Edge či Samsung Internet, všude stejný výsledek ), což kazí záměr rychle se zorientovat ve de

Jak vidí USA bezpečnost v Evropě? Doporučují jezdit do Turecka?

[ AKTUALIZACE 4. 8. 2023 ] Snad každý stát na světě sleduje bezpečnostní situaci v ostatních zemích a doporučuje svým občanům kam jezdit, kde si dávat větší pozor a kam nejezdit vůbec. Spojené státy americké to samozřejmě dělají také. Jaký je jejich úhel pohledu na bezpečnost napříč Evropou a okolím? Ano, je to překvapení. Typicky od 4. či 5. října 2022 platí aktuální situace, zveřejněná na stránce https://travelmaps.state.gov/TSGMap/ . Písková barva (či chcete-li světle žlutá) znamená nejlepší hodnocení, tedy normální situaci. Je to překvapivě nejen Irsko, Portugalsko nebo Uzbekistán, ale celý pás podél bojujících stran, tedy od Skandinávie přes pobaltské státy, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Žlutá barva znamená zvýšenou opatrnost. Sem spadá celá západní Evropa včetně Česka, dále západní Balkán, Turecko, Kazachstán, Turkmenistán, dále Maroko, Tunisko a další. Co je na Česku špatně? To lze zjistit po rozkliknutí Česka na dané mapě. Ale překvapení poté trvá,