Přeskočit na hlavní obsah

První školní den v Turecku

První září, první den školního roku je tady! To zas budou mít Turci další důvod k zácpám na silnicích, což!
Nechci ti bránit v rozletu tvých myšlenek, ale nebudou.
Proč?
Protože v Turecku začíná školní rok až v půlce září.
Všude začíná prvního září, jenom v Turecku bůhvíkdy.
Ano, prvního září začínají i třeba státy, jako Čína, Nigérie, nebo Somálsko, Laos, Mongolsko, nebo Izrael. Ale třeba Libanon začíná první pondělí v říjnu, v Kataru od poloviny září. Ale to je severní polokoule. Taková Jižní Korea má začátek školního roku 3. března – to je zajímavý, to jsem netušil – vždyť je na severní polokouli! Thajsko začíná zkraje května. Asi jihovýchodní Asie má svoji logiku.


A co Evropa?
Od prvního září to je Arménie, Belgie, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Slovinsko. Od prvního pondělí v září je třeba Chorvatsko. A na Slovensku škola začíná 2. září.
Od kdy?
Od tý doby, co si dali na prvního státní svátek. Slaví Den ústavy Slovenské republiky. Dál pak třeba v Dánsku začíná škola v pondělí 33. týdne (to má být zhruba kolem 13. srpna). Podobně Finsko začíná v první polovině srpna. V Německu je to podle země, a to v srpnu či zkraje září. Bulharsko či Rumunsko od poloviny září, Řecko od 11. září, Itálie 2. až 3. týden v září. Zajímavý to má Moldavsko, začíná třetí úterý v září. To je jak updaty Microsoftu, druhé úterý v měsíci.
Dost, dost. Rozumím, je to různý. A kdy tedy mají Turci první školní den?
Je to asi v polovině září. Letos je to stanoveno na pondělí 28.9., tedy rok 2015.
Nejdřív řekneš, že v polovině září, ale teď mluvíš o konci.
To souhlasí, obojí. Letos je to posunuté, protože předtím jsou Svátky oběti, Kurban Bayramı. A to je jenom pro letošek.

Komentáře

  1. Zrovna dnes jsem se o tom bavila s Kolegou Turkem - ted uz chapu, jak rikal "prazdniny trvaji v Turecku SKORO 3 mesice". :o)

    OdpovědětSmazat
  2. Vzhledem k tomu, že jsou některé rodiny rozeseté po světě, v několika zemích, může být potíž se sejít o školních prázdninách. Obzvláště pokud je jedna na polokouli jižní a druhá na severní. Myslím, že Turci si s časem moc hlavu nedělají.

    OdpovědětSmazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…