Přeskočit na hlavní obsah

Kolik je v Turecku, kolik je v Česku?

Kolik je teď v Česku, když zavolám?
Kolikátého je?
Na to se neptám. Nechci datum, ale čas, čas.
To s tím souvisí. Kolikátého je?
Je čtvrtého listopadu. 2015, jestli chceš i rok.
Aha. Takže minulý a tenhle týden se Evropská unie i s Českem vrátila z letního (CET +01:00) na standardní čas.
Chceš říct zimní?
Ne, chci říct standardní. Sice se tomu říká zimní čas, ale to není. Skutečný zimní čas jsme měli v Československu od 1. prosince1946 do 23. února 1947 (CET−01:00). Tady je i onen zákon v PDF.
Musíme mít pořád něco extra.
No. nebyli jsme sami. Zimní čas v zavedli v minulosti i Namibie, Chile, nebo... no...
Irsko! Říká stejda Gůgl.
Irsko, ano! Já pořád kafe, ale to mi vyskakuje Vídeň.
A co Turek?
Ano, Turecko!
Tak jak je to s tím časem?
Evropská unie si odečetla jednu hodinu. Turecko ale má pořád letní čas. A teď - Turecko je o jedno časové pásmo posunuté oproti Česku, něco jako Bulharsko, nebo Rumunsko.No - a?
Takže počítej. Toto léto byl rozdíl jedna hodina. Teď je deset. Takže když v Turecku bylo 10:00, v Česku byla teprve 9:00. V Česku si hodiny vrátili o jednu zpět, takže v Česku mají teď 8:00, i když my máme 10:00. Ale od pondělka to bude zase rozdíl jen jedna hodina, jako předtím.
Turecko se tedy taky posune na ten - jak jsi říkal - standardní čas, ale o dva týdny později?
Je to tak.
A proč proboha? To se neposouvají všichni stejně?
Neposouvají. Turecko se ale posouvá stejně jako EU. Tenhle rok to ale odložili kvůli volbám tuhle neděli.
Aha, volby...

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…