Přeskočit na hlavní obsah

Ugandský syndrom

Je stejně legrační, že když si někdo chce náhodně vzpomenout na nějakou 'zaostalou' africkou zemi, tak je to Uganda.
Proč myslíš?
Včera jsem se bavil přes internet s kamarádem z Česka a zase tu Ugandu vytáhl. Už další. Přitom jsou na tom země i hůř, jak jsem se dočetl na internetu.
Asi je to dostatečně exotickým názvem státu.
Asi. Severoafrické státy jako Egypt nebo Libye nejsou dostatečně chudé a neznámé, Eritrea je moc nová, Somálsko se nevím proč vynechává, Botswana má asi příliš komplikované jméno, Pobřeží slonoviny jako název státu vůbec nevypadá, Libérie zní moc evropsky, slovo 'republika' v názvu země zní taky moc civilizovaně, takže odpadá namátkou třeba Středoafrická republika.
Nota bene je to moc dlouhý… Jihoafrická republika taky, to bys musel říct JAR. To si ale zase lidi spletou se saponátem.
Někdy ano. Ale těžko někoho pošleš koupit JAR jako stát, to spíš koupí ten saponát.
Máš pravdu - a ještě se ti to rýmuje.
No… A víš, že Uganda to vyhrála i v Turecku? V jednom z filmů série 'Hababam sınıfı' se chtějí ulít ze školy, a tak jdou jako přivítat ugandského prezidenta.
Jestli tam taky nehraje roli známost země. Co víš o Somálsku? Nic moc, ale pár vět dohromady dáš. O Libyi můžeš hovořit hodinu, o Egyptu ani nemluvě. Snad o každé zemi něco řekneš. Ale Uganda? Horko těžko to najdeš na mapě.
Prostě nejen Andula, ale i Uganda to vyhrála.

Komentáře

  1. Nejak me napadlo pozmenit stary vtip o Bill Gatesovi na: "Kup Jar"... :o)

    OdpovědětSmazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…