Přeskočit na hlavní obsah

Letní počasí v Istanbulu II.

Stalo se zvykem, že spoustu let bylo v létě v Istanbulu horko, vedro, někdy i sauna (místní říkají vlhkému a horkému počasí 'hamam', lázně, česky 'pařák'). Ale červenec 2019 zrovna tyto parametry nemá.

Už několik dnů je zataženo, chladno, občas prší, někdy i víc. A předpověď na další týden v tom pokračuje. Místo aby nejnižší teploty byly mezi 20 až 25 stupňů a nejvyšší odpolední tak 30 až 35, je třeba dnes ráno +17 a odpoledne nejvíc 26 stupňů, ale s deštěm.

A JAK JE JINDE V TURECKU?
Bodrum (letovisko na jihozápadě Turecka, Středozemní moře): ráno +23, odpoledne +34 (moře +21)
Antalya: ráno +25, odpoledne +32 (moře +28)

Bozcaada (ostrov na východ od Çanakkale) ráno +19, odpoledne až šílených +24; moře poblíž má +17 (Geyikli). Sever Egejského moře asi vypadá jako letní Balt.

tak jsem se schválně podíval na několik míst na severu Evropy:
Gdaňsk ráno +14, odpoledne +19
 Rujana / Rügen (Německo): ráno +15, odpoledne +20
Kodaň (Dánsko): ráno +15, odpoledne +25
Oslo (Norsko): ráno +15, odpoledne +25
Hamburk (Německo): ráno +14, odpoledne +18
Amsterdam (Nizozemsko): ráno +13, odpoledne +18
Dover (Velká Británie): ráno +14, odpoledne +18
Dublin (Irsko): ráno +11, odpoledne +19
Reykjavik (Island): ráno +11, odpoledne +15
No tak dobře, od Polska až po Británii je počasí ještě horší, než na severu Egejského moře)

Tak kašleme na Turecko, jdeme jinam!
Zakynthos (Řecko): ráno +23, odpoledne +28
Bibione (Itálie): ráno +18, odpoledne +25
Palermo (Itálie): ráno +24, odpoledne +29
Janov / Genoa (Itálie): ráno +22, odpoledne +27
Marseille (Francie): ráno +20, odpoledne +26
Barcelona (Španělsko): ráno +22, odpoledne +27
Almería (Španělsko): ráno +22, odpoledne +29
Gibraltar: ráno +19, odpoledne +24
Alžír (Alžírsko): ráno +21, odpoledne +30
Tunis (Tunisko): ráno +24, odpoledne +33
Tripolis (Libye): ráno +29, odpoledne +36
Benghází (Libye): ráno +23, odpoledne +29
Alexandrie (Egypt): ráno +24, odpoledne +28
Tel Aviv (Izrael): ráno +23, odpoledne +30
Bejrút (Libanon): ráno +25, odpoledne +29
Latakia (Sýrie): ráno +25, odpoledne +27

No dobře, jinde to taky není nic moc po Středozemním moři.

Mimochodem na dnešním počasí je dobře vidět dost velké rozdíly v počasí napříč Tureckem. Egejské moře dovede i zastudit v létě (po častých bouřích se podle místních ke břehu přižene chladná voda z hlubin), naopak Antalyjský záliv je kotel horké vody.

(ano, vím, Antalyjský záliv vypadá divně s tím ypsilonem. Když se město jmenuje Antalya, tak je to jediný správný tvar)

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…