Přeskočit na hlavní obsah

Coronavirus v Istanbulu

Nigérie potvrdila svůj první případ nakaženého COVID-19. Při rozkrývání cesty nakaženého se zjistilo, že letěl z italského Milána do nigerijského Lagosu a přestupoval toto pondělí právě v Istanbulu.


Prozatím se o cestě italského občana přes Istanbul vědí následující informace:
Letěl z Milána, přestupoval v Istanbulu, ze kterého odlétal v pondělí 24.2. s Turkish Airlines, aby přistál v Lagosu. Tam byla jeho nemoc potvrzena včera, tedy 27.2.

Co se prozatím veřejně neví, jsou detaily jeho cesty. Kde byl v Istanbulu?
Možné lety mezi Milánem a Istanbulem:

  • Turkish Airlines, Milano (MXP) odlet 11:00, Istanbul (IST) přílet 15:45
  • Pegasus, Milano (BGY) odlet 12:05/12:15, Istanbul (SAW) přílet 16:45/16:55
  • Turkish Airlines, Milano (MXP) odlet 14:40, Istanbul (IST) přílet 19:25


Let Miláno > Istanbul > Lagos (mapa)

Možné lety mezi Istanbulem a Lagosem:

  • Turkish Airlines, Istanbul (IST) odlet 15:40, Lagos (LOS) přílet 21:00

Tohle je jediný možný let. Takže jednoznačně odlétal pryč z nového Letiště Istanbul na evropské straně. Ale jak do Turecka přiletěl, to jasné není. Použít mohl obě letiště. A jednoznačně tady přespal.
Co z toho vyplývá?
Že lety na sebe nenavazují. Takže…
…takže musel v Istanbulu přespat. Díky tomu mohl být zcela flexibilní a použít obě letiště při cestě z Milána.
Hele, tenhle nigerijský Businessday.ng to potvrzuje! Z Milána měl odletět v pondělí 24.2., aby do Nigérie dorazil druhý den, tedy v úterý 25.2. večer.
Takže nakažený nevěděl, že je nakažený?
Podle informací na internetu prý ještě ne.
Takže mohl v Istanbulu někoho nakazit?
To je možné. Ale je to jen spekulace.
Tak to už by se projevilo, ne?
Možná ano, možná ne. A pokud ano, zašel nakažený k doktorovi, nebo snědl půl domácí lékárničky a směle vyrazil do práce, jen aby ji neztratil? Nevíš. Vše jsou jen spekulace.
No dobře, tak se nakažený zřejmě pohyboval po Istanbulu. Co s tím?
No zpětně asi nic. Prostě dodržovat hygienu, předcházet nakažení, posilovat imunitu.

A tak je to v Istanbulu se vším.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…