Přeskočit na hlavní obsah

Istanbul: Oranžové nebezpečí už dnes

[aktualizováno 27.2. v 9:30] Již na dnešek je také pro Istanbul hlášeno tzv. žluté nebezpečí. Čeho se to týká? Čína? Koronavirus?
Jaké je to nebezpečí? Jak moc se máme bát?


AKTUALIZACE V 16:11: Oranžový stupeň je pro dnešek vyhlášen nově také pro provincie Çanakkale, İzmir a Manisa. Pro zítřek platí oranžový stupeň pro stejné provincie, jako dnes.

POZOR: varování bylo zvýšeno ze žlutého na oranžový stupeň! Totéž platí také pro provincie Yalova a Bursa pro dnešek. Pro zítřek 27.2. se oranžové nebezpečí rozšiřuje také na Balikesir.

AKTUALIZACE 27.2. v 9:23: Oranžový stupeň je vyhlášen také na zítřek.

Turecká meteorologická služba vyhlásila pro Istanbul žluté nebezpečí, a to od dneška 26.2. od 17. hodiny do zítřejší 21. hodiny. Konkrétně jde o silný vítr, který je očekáván na západním pobřeží Turecka.
Jak moc se máme bát, když je to žluté nebezpečí?
Žluté nebezpečí znamená, že se máme bát jenom trochu. Je to nejmírnější varování o potenciálním nebezpečí. Vyšší je oranžový stupeň, nejvyšší stupeň je červený. Klidový stav je zelený.
A tady ty značky pro východ Turecka?
To je lavinové nebezpečí.
Laviny, v Turecku?
To říkám pořád - Turecko je hornatá země, kde je v zimě i několik metrů sněhu. Jen úzký pruh podél pobřeží může být bez sněhu. Do této části spadá také Istanbul.
Kde sledovat situaci?
To lze jak v médiích (ideální televizní kanály se zprávami, jako TRT Haber), nebo přímo z Turecké meteorologické služby. To lze buď na webu (pro varování pro Istanbul viz https://www.mgm.gov.tr/Meteouyari/il.aspx?id=93401&Gun=2), nebo přes Android aplikaci Meteoroloji Hava Durumu. Ta má jak turecké, tak anglické rozhraní i většinu zpráv.

ZELENÁ. Počasí nevyžaduje zvláštní pozornost

ŽLUTÁ. Počasí představuje potenciální nebezpečí. Předpovídané jevy nejsou neobvyklé, při provádění aktivit vystavených působení meteorologických prvků se doporučuje věnovat situaci zvýšenou pozornost a vyhnout se možnému riziku.

ORANŽOVÁ. Počasí je nebezpečné. Jsou předpovězeny neobvyklé meteorologické jevy. Mohou se vyskytnout materiální škody a oběti. Je nezbytná bdělost a potřeba pravidelného sledování vývoje meteorologické situace. Je třeba podřídit se doporučením zodpovědných orgánů.

ČERVENÁ. Počasí je velmi nebezpečné. Jsou předpovězeny výjimečně intenzivní meteorologické jevy. Lze očekávat značné materiální škody na velkém území, vážná zranění, případně ztráty na životech. Je potřeba častého sledování podrobných informací o očekávaných meteorologických podmínkách a rizicích. Za všech okolností je třeba se podřídit nařízením a doporučením zodpovědných orgánů a očekávat mimořádná opatření.


Předpověď pro 26.2.2020 (stav: 11:55)

Předpověď pro 27.2.2020 (stav: 26.2. v 11:55)

Předpověď pro 27.2.2020 (stav: 27.2. v 09:30)

Předpověď pro 28.2.2020 (stav: 27.2. v 09:30)

A co dělat?
V Istanbulu se ví co dělat, když fouká víc, než obvykle.
A to je co?
Chodit uprostřed ulice.
Proč? Aby mě přejelo auto?
Ne. Jasně že uprostřed chodíš jen v uličkách, to dá rozum, že ne uprostřed dálnice. V ulici když náhodou pojede auto, tak zatroubí, ty uhneš.
Ale proč chodit uprostřed? Tam fouká míň, nebo co?
Ne. Jdeš uprostřed, aby ti neráčilo něco spadnout z oken a balkonů na hlavu.
Aha, tak to dává smysl. To by bylo nemilé, milý Emile.
A ještě jedno nebezpečí může být.
Jaké ještě?
Může se zastavit lodní doprava, takže třeba návrat z Princových ostrovů nebude možný.
Taky pěkně.
Nebo se i může zastavit letecká doprava.
Dost už!
Takže - držte si klobouky!

SLOVNÍČEK
MeteoUyarı = meteo alarm
meteoroloji = meteorologie

Komentáře

  1. Tak jsem se chystal na třetí světovou, ale teď fouká ještě míň, než obvykle, spíš bezvetří! To rozkradli i vítr?

    OdpovědětSmazat
  2. U nas tky moc nefoukalo, ale byly dost narazy vetru. Ale ted uzvje klid

    OdpovědětSmazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…