Přeskočit na hlavní obsah

Istanbul spouští noční lodní dopravu

Po vzoru nočních vlaků metra v pátky a soboty se istanbulská radnice rozhodla zapojit také přívozy (vapur). První noční provoz začíná již tuto noc. Kdy to jede, odkud kam?

Přívoz (vapur)

Noční provoz se týká pouze dvou nocí v týdnu, tedy z pátku na sobotu, a ze soboty na neděli.
Teď jsem zmaten. Co všechno tedy jezdí i v noci?
Většina tras metra a ode dneška i přívozy.
A Marmaray?
To ne.
A proč?
Zatímco to ostatní spadá pod IBB, tedy pod istanbulskou radnici, Marmaray je součástí Tureckých státních drah, tudíž spadá pod Ministerstvo dopravy v Ankaře.
To je hloupý.
Je to klasika, to je v Česku taky. MHD spadá pod města, zatímco příměstská doprava pod České dráhy. Je tam ale jeden zádrhel.
Jaký?
V Česku se doslova jedná o pravou příměstskou dopravu.
Jakože z okolí města se dostaneš do města.
Ano. Ale to v Istanbulu neplatí.
Jak to?
No protože v Istanbulu jde naopak o páteřní spojení mezi evropskou a asijskou částí. Vedle metrobusu jde o jediné spojení, navíc jediné kolejové.
To není metro mezi evropskou a asijskou částí?
Ne.
Takže jako kdyby to byla dvě města?
Správně! Na Istanbul je nutné nahlížet jako na dvě města, nalepená na Bospor, jen každé z té své strany.
To je úchylné.
Ale pravdivé.


Jízdní řád - od 28.2.2020

A ty přívozy, ty jezdí i mezi? Jako z Evropy do Asie a obráceně?
Ano. A až na výjimky ani jinak nemůžou. Vždyť to jsou lodě, takže po vodě. A voda v Istanbulu, to znamená Bosporský průliv.
Takže to bude poprvé, kdy Istanbul bude mít pod sebou propojení i v noci?
To zase ne. Metrobusy jezdí 24 hodin denně už roky.
Ale metrobusy, není to vlastně jenom jediná trasa?
Vlastně ano. Jen některé autobusy začínají či končí jinde, než na první či poslední stanici. Některé autobusy prostě projedou celou trasu, jiné jen její část. Ale jezdí všechny po jediné trase.
Takže…
Díky přívozům (ty vapury) se tedy dostaneš ode dneška i v noci třeba mezi Kadikoy do Karaköy, nebo Bešiktaše. To jsou jak významná místa jak pro turisty, tak pro kulturní vyžití místních.
Takže v létě to můžou být romantické výlety po nočním Bosporu? Super!

A tak je to v Istanbulu se vším.

Kudy noční přívozy jezdí (mapa)

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…