Přeskočit na hlavní obsah

Koronavirus vytvořil v Turecku nábytkářský veletrh

Nový veletrh nábytkářského průmyslu Furnistry 2020 otevře své brány přesně za měsíc na evropské části Istanbulu na výstavišti İstanbul Fuar Merkezi (İFM).


Slovo FURNISTRY je složeninou slov FURNiture, ISTanbul a induSTRY. To má evokovat veletrh nábytkářského průmyslu v Istanbulu. Veletrh se bude kontat v CNR Expo centru ve dnech 26. – 29. března 2020. Má jít o setkání odborníků z 52 zemí včetně USA, Německa, Itálie, Indie, Velké Británie, Francie, Ruska, Spojených arabských emirátů, Mexika, Nigérie a Jihoafrické republiky. Důraz se klade na B2B setkání zahraničních zákazníků s tureckými producenty. K vidění mají být tisíce produktů více než 300 společností (v této chvíli se na seznamu nachází 323 firem), včetně zvučných jmen, jako Bellona, Çilek Mobilya, Doğtaş Exclusive, İdaş, Kelebek apod. Veletrh je koordinován Ministerstvem obchodu Turecké republiky a organizováno Asociací vývozců nábytku, papíru a lesnických produktů v Istanbulu; tato asociace je členem Asociace istanbulských exportérů, İİB (İstanbul İhracatçı Birlikler).

Nový veletrh je přímou reakcí na současnou světovou situací. Například byl odložen 45. ročník mezinárodního veletrhu China International Furniture Fair v Guangzhou (známý též jako CIFF Guangzhou). Není ale zdaleka jediný (a to ani v oboru), viz tento seznam ze server World Architecture. Lze se jen dohadovat, jestli odložený veletrh nebude odložený opakovaně, případně jestli nebude zrušen letošní ročník, nebo dokonce v extrému nebude zrušený celý veletrh. To je ale příliš předčasná úvaha.

Aktuální situace ohledně Covid-19 (coronaviru) neuvádí ani jediný případ nákazy v Turecku. Je velkou otázkou už to, jestli se ptát, zdali přijde do Turecka, nebo kdy přijde do Turecka. Další otázkou je, jestli to bude mít vliv i na tento veletrh, a pokud, tak jaký.

Rozhodně je pro české nábytkáře snadnější se dostat do Istanbulu, než do Číny (obzvlášť nyní).
V Istanbulu je řada veletržních prostor, který je tento?
Jde o výstavní prostory Istanbul Expo Center, İFM (İstanbul Fuar Merkezi), které jsou součástí veletržního areálu CNR Expo ve čtvrti Yenibosna. CNR Expo dalo jméno předposlední zastávce metra na trase M1A, což se v poslední době změnilo na DTM - İstanbul Fuar Merkezi (odkaz tedy zůstal zachován). Tato trasa M1A sice stále končí na Atatürkově letišti, ale jeho provoz byl přesunut roku 2018 na nové Letiště Istanbul.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…