Přeskočit na hlavní obsah

Milovník angorských koček nenávidí všechno turecké

Můj strýc nesnáší všechno turecké. Co jsem tady v Istanbulu, tak se se mnou nebaví.
To je ten, co miluje kočky?
To je on. Dal by za ně ruku do ohně.
'Za ty svoje kočky? Za ty angorský kočky?' skoro jsem se zadusil smíchy.
Víš proč angorský?'
Protože jsou tak chlupaté.

Turecká angora (zdroj: https://www.meshur.co/meshur-ankara-kedisi/)

Ne, protože město Angora.
No - a?
Dnes se tomu městu říká Ankara a je hlavním městem Turecka.
Fakt?
Teď jsem zvědav, jestli tvůj strejda dá ruku do vohně i za ty svoje TURECKÝ kočky.
Nojo, turecký... Ale podle jejich jména to nepoznáš, když se to jmenuje angorská kočka.
No oficiálně se to jmenuje turecká angora. (v Turecku to je Ankara kedisi, ankarská kočka). V Evropě po nich šíleli až do poloviny 19. století, kdy je vytlačily perské kočky. Na jedno století pro západní svět zmizela turecká angora z povrchu zemského. Až v 60. letech 20. století se opět začala šířit v USA, v Evropě až od konce 80. let. A tady v Turecku má tahle kočka dokonce svoji minci!
Fakt? To jsem neviděl... je to moc let?
Ne, deset, nebo pět! Tedy roku 2010 a 2015. Jednolirová mince měla mít podobiznu ankarské kočky. Také jsem ale na tuhle minci neměl štěstí.

Turecká angora na jednolirové minci (zdroj: www.paravekoleksiyon.com)

Zajímavé. Ale připadá mi, že tady v Turecku ty kočky jsou nějak jiné, než od strýce.
Bohužel. Nejen USA, ale i Evropa se přiklonily k té americké verzi, která se od původní turecké odlišuje. Ty turecké mi připadají nějak hezčí, protože mají kulatější hlavu.
Takže Turecko má vlastní druh kočky?
Ano, dokonce nejednu.
Cože? Takže tuhle ankarskou kočku a ještě nějakou jinou?Ano. Jsou to kočky od jezera Van na východě Turecka, takzvaná vanská kočka. Vypadají podobně, jako kočky ankarské, ale mají každé oko jiné. Jinak vanská kočka se stala tak trochu symbolem Kurdů, přestože Van byla oblast spíš Arménů. Také se lze dočíst, že se jí říká kurdská kočka.
Aha, takže to je ta turecká van?


Ne, to je jiná, i když se to tak zdá. Ta turecká van je rozšířená po světě (od 60. let 20. století) a má obě oči stejné. Ta vanská kočka má každé oko jiné a má být na vyhynutí. Ale tu a tam jsem viděl kočky s každým okem jiným i v Istanbulu, tak nevím.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…