Přeskočit na hlavní obsah

Na Valentýna lanovkou na Pierre Loti

Dnes ráno se Istanbul probudil do slunečného dne zalitého hřejivými paprsky. Protože i tady se slaví den zamilovaných, rozhodovalo se plno místních se vydat do kavárny Pierre Loti. Ale ráno přišel šok. Lanovka TF2 je ode dneška z technických důvodů mimo provoz. Co teď?

Pierre Loti - to mi zní nějak neturecky, spíš francouzsky.
Bodejť! Pierre Loti byl francouzský námořník a spisovatel. Henri Rousseau ho třeba portrétoval. V Istanbulu se mu moc líbilo, onen kopec obzvlášť. Tedy - prý.
Pierre Loti - to je nějaké tajné místo?


Teras cafe (převzato ze stránek kavárny)

Ale ani omylem, velmi známé. Je to takový kopec na konci zálivu Zlatý roh (Halič) na evropské straně Istanbulu. Nahoře je pod stromy příjemná kavárna Tarihi Kahve (pamatuje i Pierra Loti), nebo Teras Cafe, ze které je úžasný výhled na celý záliv, až na asijskou stranu přes Bospor. Ale však se podívej na webkameru, psali jsme o nich (Webové kamery v Istanbulu)

Pohled z Pierre Loti z web kamery

Takže taková istanbulská obdoba pražského Petřína?
Jenom částečně. Kopec je totiž do značné míry zastavěný. Z jihozápadní strany je oblast kolem mešity Eyüpa Sultana, kam se také chodí na výlety (tedy do okolí, ne do té mešity). Z jihovýchodní strany až po kavárnu je hřbitov.
No to je romantika jako vyšitá. To je jak z filmu Marečku, podejte mi pero! (Všimněte si, můj syn se schází se svou spolužačkou mezi hroby).
Rozhodně to není 'láska je láska' jako v parku či lesíku na Petříně. Ale za ručičku, to ano.
Jak se vlastně řekne turecky dnešní svátek, tedy svátek zamilovaných?
Sevgililer günü. Ale ono to tam kdysi bylo volné, žádné domy, žádné hřbitovy. Prý to bylo velmi oblívené na pikniky.
Ty to pamatuješ?
No, tak starý nejsem. Prý to bylo skvělé v 17. století. Za časů Pierra Loti tam už byla ona kavárna; právě tam měl napsat román Aziyadé.
To je všechno pěkné, ale když tam ta lanovka nejede. A co tedy? Kdo se nejvíc věnuje Valentýnu?
Tak když se nejde romanticky se rozšoupnout nad šálkem kávy, tak co takhle fotbal?
To je fakt romantika... Co má svátek zamilovaných a fotbal společného?
Podle istanbulských klubů asi hodně. Tohle postovali na Twitter:
Společnost IETT vydala na poslední chvíli zprávu, že se závadu lanovky TF2 podařilo opravit. Sice se mezitím zatáhlo, ale nevadí. Takže nemusíte na fotbal, ale i vzhůru na istanbulský Petřín (Piyerloti, též Pierre Loti Hill)!

Komentáře

  1. Skoda, ze fotbaliste nesli jeste o kousek dale a nedali "srandamac" s kopacakem ve tvaru srdce... :oP

    OdpovědětSmazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…