Přeskočit na hlavní obsah

Webové kamery v Istanbulu

Podívat se na dálku na různá místa Istanbulu je zajímavé až důležité pro celou řadu lidí: pro ty, kteří se prostě chtějí podívat (na čumendu), dále pro ty, kteří chtějí ona místa navštívit, ale také pro ty, kteří v Istanbulu někoho mají. Kde kamery fungují?

V posledních letech se množily výhrady k webovým kamerám, které byly víc vypnuté než zapnuté. To je časté v 'kritických událostech', jako první máj, výročí nepopulárních událostí atd. Následující odkazy fungují, jejich kamery také:

turistické kamery: 28 kamer > https://istanbuluseyret.ibb.istanbul/camera
městské kamery: 6 kamer > https://www.ibb.istanbul/SitePage/Index/179
agenda města: 39 kamer https://ajans.istanbul/sehir-kameralari
mapa s desítkami kamer (ale nepovedlo se mi to zprovoznit) http://ns98.mobese.istanbul

Nejlepší zkušenosti mám s hned s prvním (instanbul'u SEYRET). Tu je malá ochutnávka:

Pohled na Bospor, druhý most a solární elektrárnu (na žluté tyči)

Pohled na historické centrum (v pozadí vlevo Kadikoy, vpravo Princovy ostrovy)

Pohled na historický Istanbul přes Halič (Zlatý roh) a Galatský most

Odpad na Třídě nezávislosti (výklad ponechám na laskavém čtenáři)

Pohled směrem na Evropskou stranu, uprostřed nádraží Haydarpaša, vpředu poslední model přívozu

Pohled přes Dívčí věž a Bospor na Evropskou stranu (nabeton)

Human traffic

Hlediště se začíná plnit

Pohled z Gezi parku směrem na Třídu nezávislosti, Atatürkovu sochu a nově stavěnou mešitu

S kterým odkazem máte nejlepší zkušenost vy?

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…