Přeskočit na hlavní obsah

Turecko uzavřelo státní hranici s Íránem

Vzhledem k událostem předchozích hodin se Turecko rozhodlo uzavřít státní hranici s Íránem. Prakticky jde o uzavření jediného státního přechodu Kapıköy - Razi na silnici D300 z tureckého města Van do íránského města Khoy. Ale co k tomu vedlo?


Írán? Aha, nějaké hospodářské sankce, jako na Írán uvalily USA?
Ne. Hádej dál.
Nějaká akce spojená s PKK?
Dobrý tip, ale ne.
Tak... nevím.
Napovím - nejen ten hraniční přechod, ale ani žádné íránské letadlo nesmí přistát nikde v Turecku.
Ani letadla? Nenapadá... Počkat, teď se hodně izolují státy, kde je ta corona...
Heh, vlastně správně, ale špatně. Když řekneš TA Corona, pak je to mexické pivo. Coronavirus, ten, má správně označení Nemoc jím vyvolaná se jmenuje COVID-19 (oznámeno WHO 11. února). V Turecku lze vidět také 2019-nCoV. Írán v posledních hodinách začal uvádět neuvěřitelné počty jak nakažených, tak i zemřelých. Turecko na to tedy reagovalo a zamezilo přístupu z Íránu.
Tady čtu, že se tomu teď má říkat SARS-CoV-2.
Další novinka. Ale pro celý svět i novináře to je ale coronavirus a hotovo.
Tady čtu, že to město Razi v Íránu je v provincii Západní Ázerbájdžán.
Jsem zmaten - tak Írán, nebo Ázerbájdžán?
Írán. Ale ta oblast se prostě jmenuje Západní Ázerbájdžán.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…