Přeskočit na hlavní obsah

V Istanbulu letadlo začalo hořet a sjelo z dráhy

[AKTUALIZOVÁNO 6. února 06:25] Dnes při přistání na letišti Sabiha Gökčen sjel Boeing 737-800 společnosti Pegasus Airlines z přistávací dráhy, začal hořet a rozlomil se. Šlo o let PC 2193, konkrétně letoun TC-IZK. Pravidelný let z Izmiru do Istanbulu s odletem v 16:40 a příletem v 17:45 měl při odletu 33 minut zpoždění. Přistání - tedy nehoda - nastala v 18:18. Podle současných informací je 21 zraněných; není žádná informace o úmrtí. Letecký provoz na letišti je pozastaven. V podvečer byla v Istanbulu silná bouřka a déšť.


[2020-02-05, 19:55] Guvernér (Vali) Yarlikaya: nyní je evidováno 52 zraněných, všichni odvezeni do nemocnic

[2020-02-05, 20:19] Přidány detaily o letu samotném a posledních letech tohoto letadla (www.flightradar24.com). Trasa letu se odlišuje od předchozích

Trasa letu PC 2193 z 5.2.2020

Poslední lety TC-IZK

[2020-02-05, 20:33] Přidány informace o letech na letiště Sabiha Gökčen

[2020-02-05, 20:55] Podle informací z Generálního konzulátu v Istanbulu byli Češi na lince z Istanbulu do Izmiru, letadlo mělo mít velké potíže při přistání v Izmiru. Na letu z Izmiru do Istanbulu již žádní Češi být neměli.

[2020-02-05, 21:10] Podle guvernéra bylo v 19:40 známo 120 zraněných.

[2020-02-05, 21:36] Podle čerstvě zveřejněných záběrů letadlo hořelo na přistávací dráze a téměř nebrzdilo. Poté spadlo 30 až 40 metrů ze srázu.

[2020-02-05, 23:03] Podle nejnovějších informací jeden člověk zemřel, 138 osoby je zraněných.

[2020-02-05, 23:18] Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca upřesnil informace - jeden člověk zemřel, 157 osob je zraněných. Protože byla některá čísla médii zkreslena, guvernér istanbulské provincie Ali Yerlikaya upřesnil, že letadlo skočilo z výšky 30 metrů do vzdálenosti 50 až 60 metrů.

[2020-02-05, 23:32] Byly zpřesněny informace o letu. Letadlo mělo na palubě celkem 183 osob, z toho 175 dospělých pasažérů, 2 malé děti, 4 členové palubní posádky a 2 piloti.

[2020-02-05, 23:38] Místo dopadu letadla je zřejmě prokleté. Na stavbě metra právě mezi letištěm Sabiha Gökčen a Pendik se při nehodě zranila jedna osoba těžce a čtyři lehce.

[2020-02-05, 23:51] Nemocnice Göztepe Medicalpark vyhlásila, že  zdarma poskytne psychosociální pomoc příbuzným cestujících z letu PC 2193.

[2020-02-06, 06:18] Podle nejnovějších informací z Ministerstva zdravotnictví již tři lidé zemřeli, celkově nemocnice zaznamenaly 179 osob, z toho tři na jednotce intenzivní péče (z celkového počtu 183). Z toho lze odvodit, že současná bilance je 3 mrtví, 176 zraněných; pouze 4 osoby z celého letu nejsou v evidenci nemocnic.

[2020-02-06, 06:25] Letiště Sabiha Gökčen je opět v provozu pro vzlety i přistání.

Komentáře

 1. Hrůza! Byli tam Češi, víte to někdo?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Netuším, ale zjišťuji. Nevíte někdo víc? Jakoukoli zprávu

   Smazat
  2. Již jsem zjistil, článek aktualizován

   Smazat
 2. To vaše Žít (a přežít) Istanbul je po dnešku docela drsný

  OdpovědětSmazat
 3. Když řekli, že je 21 zraněných, vypadalo to jako drobnost. Teď už je zraněné vlastně celé letadlo a tři mrtví. Hrůza.

  OdpovědětSmazat
 4. Viděl jsem dobře na videu, že tam jsou chlápci se samopalama?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano. Hlídají místo, řekl bych standardní záležitost. Kdyby ne, určitě by naběhly tlupy sběračů plastů, kovů, papírů, nezůstalo by tam nic. Kromě toho tam jsou zřejmě i osobní věci pasažérů, navíc se musí vše prošetřit, takže s ničím nehýbat.

   Smazat
 5. Je normální, že uvádějí přesně jména kdo tam umřel? Tady to dali i s fotkama
  https://www.sabah.com.tr/yasam/2020/02/06/son-dakika-sabiha-gokcendeki-ucak-kazasindan-kahreden-detaylar

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, to se tu v Turecku často dělá. Může se to zdát necitlivé, ale je to dost praktické.

   Smazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…