Přeskočit na hlavní obsah

Velké výpadky internetu a sociálních médií v Turecku

Již od půlnoci je hlášeno po celém Turecku zpomalení či celkový výpadek internetového připojení obecně, nebo jen konkrétních stránek. To se týká především sociálních sítí, jako Twitter. Jde jen o Turecko?

Jde opravdu jen o Turecko, nebo jde o větší problém?
Zde jsou mapy hlášených výpadků:

Výpadek Twitteru - graf (27-28.2.2020) (downdetector.web.tr)
Výpadek Twitteru - mapa (27-28.2.2020) (downdetector.web.tr)

ZDROJ: https://downdetector.web.tr/durum/twitter/


Grafy hlášených problémů (27-28.2.2020) (downdetector.web.tr)

A podobné to je i s dalšími, ale Twitter vypadá úplně vypnutý. Někteří poukazují na možnou souvislost s krizí ohledně Idlíbu.
Co je Idlíbu?
Co je Idlíb. To je město v Sýrii.
A turecký internet zpomalí, protože existuje nějaké město v Sýrii? Nerozumím. Nebo tam překopli kabel?
Turecký internet opravdu není připojený přes Sýrii.
Internet tamtudy do Turecka nejde, ale přesto to zpomaluje internet v Turecku…
Nejde o přímou vazbu tak, jak to chápeš. Vysvětlím. Jde o velké vyhrocení válečné situace v té oblasti v Sýrii.
Ano?
Však se údajně měla sejít velká vládní porada. Informace o tom se rozletěla po sociálních médiích; ale to bylo ještě před půlnocí.
A co bylo o půlnoci?
No zhruba od té doby si lidé začali stěžovat, že mají problémy.
Moment, naznačuješ, že to nemusí být technický výpadek?
Tak se o tom mluví. Protože je snaha zabránit šíření některých informací, tak lze připojení zpomalit, až zastavit, nebo vypnout jen některé stránky, jako třeba Twitter.
A proč by to dělali?
Když nemáš informaci a ani se nemůžeš domlouvat, pak nelze ani panikařit.
Nebo vidět do karet. Ale nechci rušit tvoji teorii, ale jak vidím, tak v Česku v podobnou dobu měl mít problém O2. Až tam přece vliv Turecka nesahá.
To ne, to je fakt.

Výpadek připojení O2 v Česku - graf (27-28.2.2020) (vypadky.cz)
Ale v Česku to měli tak o dvě hodiny dřív, to nesedí.
Ale sedí. V Turecku máme teď přece právě o ty dvě hodiny víc. Takže když tady byla půlnoc, v Česku bylo deset večer.
Nojo, vlastně. A stejně je zvláštní, jak na mapě výpadků Twitteru nejvíc svítí Turecko...

ODKAZ: https://www.vypadky24.cz/stav/o2

Komentáře

 1. Jak vám jde připojení? Speedtest.net mi na ADSL Vofafone nahlásil plnou rychlost, ale některé stránky mi jedou fakt pomalu (Bayrampasa, Istanbul). Nejhorší jsou asi zprávy Twitteru. Co vy, jak jste na tom?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ja mam Turkcell a Twitter appku. Istanbul. Ani se mi nenacte seznam zprav. Toci, toci a nic.

   Smazat
 2. Mam Vodafone - Facebook nerefreshuje, Instagram vacsinou tiez nerefreshuje (ak ano tak velmi pomalicky). Messenger - spravy chodia ale obrazky posielaju pomalicky a na Whatsapp tiez spravy chodia ale obrazky bud nie je mozne poslat alebo to trva dlho.

  OdpovědětSmazat
 3. Moc děkuji za zpětnou vazbu. Máte ještě někdo nějaké poznatky, postřehy?

  OdpovědětSmazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…