Přeskočit na hlavní obsah

Turecko, korona, neděle: Stále ještě víkend

Víkendové počasí bylo v Istanbulu poměrně nepříznivé. Bylo chladno, zataženo, v sobotu foukal vítr a občas zapršelo. Přesto a přes zákaz se řada lidí rozhodla si zajet do Bělehradského lesa (na evropské straně Istanbulu) na piknik. Policie to ocenila finanční sankcí.

Nevím co strašného se děje na tržnicích a v obchodech, ale ode dneška tam mají děti zákaz vstupu.

Velkoměsto Istanbul opět nabádá své občany, aby respektovali bezpečnostní pravidla dopravců. Někteří cestující se dobývají do autobusů, i když je podle nových pravidel plný. Na druhou stranu někteří řidiči minibusů si stěžují, že musí platit pojištění a naftu, takže při nízkém osazení jsou ztrátoví. Tím se opět otevřel starý známý problém, kdy jsou minibusy přetěžovány, kdy se ignoruje byť nejzákladnější bezpečí cestujících (někdy za jízdy doslova visí z otevřených dveří). Na tuto hru ochotně přistupují bohužel obě strany – řidič (a provozovatel v jedné osobě) chce mít co největší zisk, cestující ignoruje vlastní bezpečnost, hlavně, že se veze a nemusí čekat třeba šílených pět minut.

Školky jsou v kontaktu se ‚svými‘ dětmi, zahájily kampaň s duhovým poznávacím znamením. Děti namalují na papír duhu, vylepí ji do okna, aby byla vidět z ulice. Děti tak mohou sledovat kde v jejich okolí jsou také malé děti s nedobrovolným domácím vězením. Turecko se tak zapojilo do hnutí, které se šíří po celé zeměkouli.


V Istanbulu, Ankaře a Izmiru ode dnešní noci hrají taxikáři hru sudá-lichá. V pondělí mohou jezdit pouze vozy, jejichž poznávací značka končí na sudé číslo. Následující den to bude obráceně.

Nebezpečný incident se odehrál v istanbulské čtvrti Pendik. Sanitka přijela pro jednu osobu, podezřelou z infekce COVID-19. Dvě osoby se domáhaly totožnosti onoho pacienta. Protože samozřejmě zdravotníci nic neřekli, dvojice se na sanitku vrhla a rozbila několik oken.

V Turecku má být již osm vesnic a dva okresy v zónové karanténě (provincie, okres, sídlo):

 • Çanakkale > Çan > Maltepe köyü
 • Çankırı > Çerkeş > Aliözü köyü
 • Giresun > Çamoluk > Karadikmen köyü
 • Kütahya > Simav > Yeşildere köyü
 • Malatya > Arapgir > Eğnir
 • Malatya > Darende > Ilıca
 • Sivas > Akıncılar > Şenbağlar
 • Sivas > Koyulhisar > Dilekli
 • Sivas > Suşehri > Gökçekaş köy
 • Yozgat > Derbent > Derbent köyü


Podobně jako v mnoha dalších zemích, i v Turecku se šíří fámy. Zde se proti nim stát velmi vehementně brání. Pozatýkal několik podezřelých, kteří měli šířit fámu, že se mají kopat masové hroby. Také byli varováni další informací, že je možné identifikovat jejich zvukové záznamy podle rozpoznání hlasu.


Za posledních 24 hodin bylo provedeno celkem 9982 testů (výrazně víc než včera). Přibylo 1815 nových diagnóz (mírný vzestup včerejšku). Zemřelo dalších 23 pacientů (celkově 131).Viditelný nárůst otestovaných osob přináší otázky. Například do jaké míry jde o 'plné' testy a kolik z nich bylo měřeno rychlotesty. Pokud se lze na výsledky spolehnout, bylo měřena správná skupina lidí, nebo se 'netrefili' a proto je procento nakažených oproti včerejšku nižší?


Vývoj je tedy následující (předevčírem > včera > dnes):
 • otestovaných denně 7533 > 7641 > 9982
 • procento infikovaných 27,47 > 22,30 > 18,18
 • otestovaných celkově 47823 > 55464 > 65446
 • nakažených denně 2069 > 1704 > 1815
 • nakažených celkově 5698 > 7402 > 9217
 • nakažených - procento přírůstku [%] 57 > 30 > 25
 • zemřelých denně 17 > 16 > 23
 • zemřelých celkově 92 > 108 > 131
 • smrtnost [%] 1,61 > 1,46 > 1,42

Devatenáctý den od prvního případu vypadal ve třech porovnávaných zemích jinak než doteď. Írán má stále překvapivě nízké hodnoty, Turecko v poslední dny vysoké. Poprvé ale bylo Turecko skoro dorovnáno čísly z České republiky s 19,25 novými případy na milion obyvatel. Turecko mělo 19. den (tedy dnes) jen o trochu víc, tedy 22,46 případu na milion obyvatel.
Podle informacích z Univerzity Johnse Hopkinse to vypadá u tureckých sousedů následovně (stav z 30.3.2020 v 0:00 tureckého času a porovnání z doby před 24 hodinami):

Bulharsko: 331 > 346 nakažených, 6 > 8 mrtvých, uzdravení 11 > 14
Řecko: 1061 > 1156 nakažených, 32 > 38 mrtvých, uzdravených stále 52
Sýrie: 5 > 9 nakažených, ode dneška jedno úmrtí, žádný uzdravený
Irák: 506 > 547 nakažených, zemřelých stále 42, uzdravených 131 > 143
Írán: 35408 > 38309 nakažených, zemřelých 2517 > 2640, uzdravených 11679 > 12391
Ázerbájdžán: 184 > 209 nakažených, stále 4 mrtví, uzdravených stále 15
Arménie: 407 > 424 nakažených, 1 > 3 mrtví,  uzdravených stále 30
Gruzie: 90 > 91 nakažených, žádný mrtvý, uzdravených 14 > 18

Turecko se dnešními výsledky propracovalo ze 14. na 13. místo při porovnání s ostatními zeměmi. Turecko je ode dneška za Rakouskem, Belgie se stále snaží náskok před Tureckem udržet a ještě nějaký náskok nahnat. Smutné je, že počtem obyvatel jsou malé, ale počet případů mají přitom vyšší. Na druhou stranu tam epidemie přišla dřív. Nyní je před Tureckem Jižní Korea. Protože její čísla rostou daleko pomaleji, bude překonána Tureckem odhadem úterními výsledky.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…