Přeskočit na hlavní obsah

Turecko, korona, pondělí: Co to je za čísla?

IETT oznámila, že ruší autobusová spojení na letiště Sabiha Gökçen. Vzhledem k zastavení jeho provozu jde o logický krok. Může to udělat ale čáru přes rozpočet tomu, kdo tyto linky využíval i k jinému účelu, než se dostat na letiště a zpět. A následují koronový pel-mel.

Přívozy v Istanbulu zastavují provoz.

Zastavení mezinárodních letů má zajímavý incident. Let společnosti Turkish Airlines u Washingtonu do Istanbulu přistál v Izmiru. Odtamtud budou pasažéři převezeni do Manisy do karantény.

Velkoměsto Istanbul vybudovalo centra pro bezdomovce s možností přespání, sociálních služeb a zdravotní péče.

Již dříve oznámily oděvní řetězce LC Waikiki a Mavi Jeans, že kvůli epidemii zavírají dočasně své obchody. Nyní se zastavil také internetový prodej.

Ve městě Adana na jihovýchodě Turecka vznikl rozruch. Jedné pacientce bylo sděleno, že jí bude proveden test na koronavirus. Žena z nemocnice utekla, načež byla chycena policií a přivedena zpět do nemocnice.

Turecká policie zadržela jedenáct lidí, protože i přes zákaz provozovali house party.
Nojo, Turci, to mě nepřekvapuje.
Lidé jsou všude stejní. Něco podobného se jenom za dnešek a včerejšek psalo i o Česku. Diskotéky načerno, hospody otevřené načerno.
Lidi jsou lidi.

Okmeydanská výuková a výzkumná nemocnice otevřela v první etapě 600 lůžek, které budou od dnešního dne sloužit i pacientům s COVID-19.

Ministr spravedlnosti Abdulhamit Gül oznámil, že všechna soudní řízení a slyšení budou odložena do 30. dubna.

Zde je příklad pokut těm, kteří nedodržují zákaz:

 • Grilování: 387 TL
 • Vycházení na ulici ve věku nad 65 let: 3150 TL
 • Loučení se před odchodem na vojnu: 3150 TL
 • Otevření zakázaného pracoviště 387 TL
 • Kdo trvá na návštěvě páteční modlitby v mešitě: 3150 TL


Prezident Erdoğan měl opět projev, ze kterého lze vypíchnout:

 • Distribuovali jsme 24 milionů chirurgických masek, 3 miliony masek N95 (typ FFP2, pozn. red.), 1 milion kombinéz, 181 tisíc ochranných masek (zřejmě typu FFP3, ale nebylo specifikováno)
 • V těchto těžkých dnech posíláme ve středu Španělsku letadlo s materiální pomocí. Do Itálie jsme doručili jednu loď materiálu přes Červený půlměsíc (muslimská obdoby Červeného kříže, pozn. red.)
 • 41 obcí nebo čtvrtí je v karanténě (včera se hovořilo o deseti - pozn. red.)
 • Jsme odhodláni podniknout veškeré kroky, abychom zabránili šíření viru
 • Naši občané musí i nadále zůstat doma s dobrovolnou karanténou
 • Pracujeme také na vakcíně a doufáme, že do konce roku dosáhneme výsledku
 • Míra soběstačnosti ve výrobě všech zemědělských produktů je přes 100 procent
 • Zahajujeme kampaň národní solidarity a já věnuji svůj sedmiměsíční plat

Objevila se také informace, že kdo chce darovat, může využít DMS (dárcovskou SMS) na číslo 8119 v ceně 10 TL (samozřejmě vedle jiných cest).


Za posledních 24 hodin bylo provedeno celkem 11535 testů (o 18 % víc než včera). Přibylo 1610 nových diagnóz (pokles oproti včerejšku). Zemřelo dalších 23 pacientů (celkově 168), viditelně víc, než včera.Vývoj je tedy následující (předevčírem > včera > dnes):
 • otestovaných denně 7641 > 9982 > 11535
 • procento infikovaných 22,30 > 18,18 > 13,96
 • otestovaných celkově 55464 > 65446 > 76981
 • nakažených denně 1704 > 1815 > 1610
 • nakažených celkově 7402 > 9217 > 10827
 • nakažených - procento přírůstku [%] 30 > 25 > 17
 • zemřelých denně 16 > 23 > 37
 • zemřelých celkově 108 > 131 > 168
 • smrtnost [%] 1,46 > 1,42 > 1,55

Smrtnost se poslední dny drží kolem hodnoty 1,5. To je v porovnání s dalšími zeměmi poměrně dobrá hodnota. Ovšem až budoucnost ukáže, jestli je udržitelná. Včerejší a dnešní razantní nárůst úmrtí byl sice očekávatelný, rozhodně však není příznivý. Stále stoupající počet testovaných při současném poklesu nových diagnóz a zprávách o použití i jinde použitých čínských rychlotestů i v Turecku dává dohromady nepříjemnou kombinaci.
Protože dnešní čísla zemřelých za Turecko mohou trochu šokovat, zařazuji ode dneška také grafy té nejsmutnější statistiky. Aby byla čísla porovnatelná, jde o přepočet počtu denně zemřelých na deset milionů obyvatel.


Hned první výsledky docela šokují. Někdejší hrůzná čísla Íránu jsou kopírována i mírně překonána Tureckem, dnešní čísla překonávají Írán v jeho 16. den od prvního úmrtí dvojnásobně. Překvapením jsou ale čísla za Českou republiku. Ta se na ony nehezké hodnoty 16. dne od prvního úmrtí v Turecku (tedy dneška) dostala již osmý den (včera, v neděli).


Dnes se ale pro šokující čísla cituje Itálie. Tu jsou tedy hodnoty prvních šestnácti dnů od první oběti včetně Itálie.

Podle informací z Univerzity Johnse Hopkinse to vypadá u tureckých sousedů následovně (stav z 31.3.2020 v 0:00 tureckého času a porovnání z doby před 24 hodinami):

 • Bulharsko: 346 > 359 nakažených, stále 8 mrtvých, uzdravení 14 > 17
 • Řecko: 1156 > 1212 nakažených, mrtvých 38  > 43, uzdravených stále 52
 • Sýrie: stále 9 nakažených, stále jedno úmrtí, žádný uzdravený
 • Irák: 547 > 630 nakažených, zemřelých 42 > 46, uzdravených 143 > 152
 • Írán: 38309 > 41495 nakažených, zemřelých 2640 > 2757, uzdravených 12391 > 13911
 • Ázerbájdžán: 209 > 273 nakažených, stále 4 mrtví, uzdravených 15 > 26
 • Arménie: 424 > 482 nakažených, stále 3 mrtví,  uzdravených stále 30
 • Gruzie: 91 > 103 nakažených, žádný mrtvý, uzdravených 18 > 20

Turecko se dnešními výsledky propracovalo ze 13. na 12. místo při porovnání s ostatními zeměmi. Současné pořadí je nyní následující:

 1. USA
 2. Itálie
 3. Španělsko
 4. Čína
 5. Německo
 6. Francie
 7. Írán
 8. Spojené království
 9. Švýcarsko
 10. Belgie
 11. Nizozemsko
 12. Turecko
 13. Jižní Korea
 14. Rakousko
 15. Kanada

Zítra zřejmě Turecko postoupí o další dvě místa, protože Nizozemsko a Belgie mají jen nepatrný náskok.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…