Přeskočit na hlavní obsah

Turecko, korona, sobota: Nastal oddech?

Začněme z dopravy. Od 5. do 15. března došlo v Istanbulu k 790 nehodám, při kterých došlo k jednomu úmrtí, 240 osob bylo zraněno a 549 pouze škody na majetku. To je ve srovnání s obdobím 16. - 26. března, kdy bylo zaznamenáno 520 nehod. Na informačních systémech nad silnicemi jsou v Istanbulu výzvy zůstat doma. Totéž je nalepeno na sklo semaforu na přechodech pro chodce.

Před několika dny se vypsalo výběrové řízení na Kanál Istanbul. To rozhořčeně kritizoval starosta Istanbulu Ekrem İmamoğlu jako zneužití situace. Stejně jako široká veřejnost. Následkem toho byl dekretem prezidenta republiky odvolán dosavadní ministr dopravy a infrastruktury Cahit Turhan a na jeho místo byl jmenován Adil Karaismailoğlu. Prezident podepsal odvolání včera, věstník zveřejnil až dnes jako rozhodnutí 2020/108. Ve včerejším projevu národu prezident tuto změnu neoznámil.
Nový ministr působil doteď jako zástupce generálního tajemníka radnice velkoměsta Istanbulu (İBB) za stranu AKP a měl být současným starostou odvolán.

Letiště Sabiha Gökçen zastavilo provoz od 20. hodiny. Největší autobusové nádraží Istanbulu ve čtvrti Bayrampaşa zastavilo provozu dle nařízení v 17 hodin.

Zatímco mezinárodní lety jsou pro osobní dopravu zcela zastaveny, nákladní dopravy se omezení netýká. Vnitrozemské lety jsou velmi omezené. Povolené jsou pouze letiště:

 • Istanbul (Letiště Istanbul, tzv. třetí letiště)
 • Ankara
 • Izmir
 • Antalya
 • Erzurum
 • Van
 • Diyarbakır
 • Malatya
 • Gaziantep
 • Kayseri
 • Konya
 • Adana
 • Samsun
 • Trabzon

To jsou snad všechna letiště v Turecku, ne?
Zdaleka ne. Vezmi si třeba druhé istanbulské letiště, nebo řadu letišť v turistických oblastech.

Příslušníci městské policie kontrolují autobusy, zda jsou dodržovány podmínky provozu (starší 65 let, sedí ob sedadlo). Stejně jsou kontrolované také vybrané osobní automobily, kde jsou všem měřena teplota a jsou dotazováni na důvod a cíl cesty. Ode dnešního večera je zákaz cestování mimo města.

Mezi lidmi se hovoří o tom, že poutníkům při cestě ze Saúdské Arábie měl být podán Paralen (respektive lokální obdoba také s paracetamolem). Ten měl dočasně snížit teplotu, aby prošli kontrolami. Informace není nikde oficiálně potvrzena.
I kdyby to byla pravda (jakože tomu nevěřím), myslíš, že to někdo potvrdí?
To by byl sebevrah. Řekl by někdo „ano, já jsem nařídil či dal lidem Paralen, aby mohli přinést koronu do Turecka?“
A ani ti, co to měli požít, tak to neprásknou.
Takže ať je to tak jako tak, je a zůstane to zahaleno rouškou tajemství.
Pokud se to nestane součástí nějakého případu, kde by se to jednoznačně přiznalo, nebo odmítlo.
Do té doby to tedy bude ‚to kuře tu cestu nepřešlo‘.
Takže raději nic takového nešířit. Prostě se to nestalo.

Opět se varují kupující, aby po příchodu domů vše umyli včetně ovoce a zeleniny a uložili až poté. Veškeré igelitové sáčky a tašky se doporučuje hned zabalit a vyhodit. Mnozí prodejci vkládají veškerou zeleninu a ovoce do sáčků, takže zákazník si rovnou vezme ten, aniž by sahal na potraviny přímo. Je to ale prodejce od prodejce, čtvrť od čtvrti (tedy v Istanbulu).
Na netu někdo psal, že se mu mytí všeho nakoupeného nesvědčilo.
A proč?
Protože měl ten chleba rozmočený a chutnal po Puru.

Za posledních 24 hodin bylo provedeno celkem 7641 testů (zhruba jako včera). Přibylo 1704 nových diagnóz (pokles oproti včerejšku). Zemřelo dalších 16 pacientů (celkově 108).Graf naznačuje týdenní cyklus, kdy oba poslední pátky přinesly špičky, následovalo uklidnění až do příštího pátku.

Vývoj je tedy následující (předevčírem > včera > dnes):
 • otestovaných denně 7286 > 7533 > 7641
 • procento infikovaných 16,42 > 27,47 > 22,30
 • otestovaných celkově 40290 > 47823 > 55464
 • nakažených denně 1196 > 2069 > 1704
 • nakažených celkově 3629 > 5698 > 7402
 • nakažených - procento přírůstku [%] 49 > 57 > 30
 • zemřelých denně 16 > 17 > 16
 • zemřelých celkově 75 > 92 > 108
 • smrtnost [%] 2,07 > 1,61 > 1,46


Při porovnání Turecka s Íránem a Českem vychází Turecko za poslední tři dny výrazně hůř, než další jmenované země.


Dnes jsem porovnal Turecko, Írán a Česko s přihlédnutím na české hodnoty. Když se to přepočte na počet obyvatel, tak současné denní přírůstky Česka jsou horší, než v Íránu stejný den po prvním případu. Zatímco Írán se 26. den měl maximálně necelých 20 případů na milion obyvatel, v Česku to bylo i necelých třicet.


Podle informacích z Univerzity Johnse Hopkinse to vypadá u tureckých sousedů následovně (stav z 28.3.2020 v 0:00 tureckého času a porovnání z doby před 24 hodinami):

 • Bulharsko: 293 > 331 nakažených, 3 > 6 mrtvých, uzdravení 9 > 11
 • Řecko: 966 > 1061 nakažených, 28 > 32 mrtvých, uzdravených stále 52
 • Sýrie: stále 5 nakažených, žádné úmrtí, žádný uzdravený
 • Irák: 458 > 506 nakažených, zemřelých 40 > 42, uzdravených 122 > 131
 • Írán: 32332 > 35408 nakažených, zemřelých 2378 > 2517, uzdravených 11133 > 11679
 • Ázerbájdžán: 165  > 184 nakažených, 3  > 4 mrtví, uzdravených stále 15
 • Arménie: 329 > 407 nakažených, stále 1 mrtvý,  uzdravených 28 > 30
 • Gruzie: 83 > 90 nakažených, žádný mrtvý, uzdravených stále 14
Turecko je stále na 14. místě při porovnání s ostatními zeměmi. Rakousko a hlavně Belgie se snaží náskok před Tureckem udržet a ještě nějaký náskok nahnat. Smutné je, že počtem obyvatel jsou malé, ale počet případů mají přitom vyšší. Na druhou stranu tam epidemie přišla dřív.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…