Přeskočit na hlavní obsah

Turecko, korona, čtvrtek 16. dubna

Guvernér provincie Istanbul Ali Yerlikaya upřesnil podmínky připravovaného víkendového zákazu vycházení. Je to soupis mnoha výjimek pro pracovníky v mnoha oborech, které budou i přes víkend fungovat, například pracovníci v zemědělství a chovu dobytka (což potvrdil i ministr zemědělství Bekir Pakdemirli). Pro ostatní ale zákaz vycházení platí.

Některé maloobchodní řetězce jsou tento týden neustále bez ovoce a zeleniny, někde chybí i některé mléčné a masné produkty. Jiné řetězce mají nabídku stejnou, jako jindy. Také pro přiměřenou kontinuitu budou nově moci zásobovat tyto obchody i v neděli večer, aby se připravilo zboží pro pondělí prodej.

Snad každá čtvrť v Istanbulu má svůj týdenní trh. Tam, kde termín spadá na víkend, se radnice rozhodly masově přesunout na jiný den v týdnu. Mnohé radnice o tom informují své obyvatele pomocí SMS.


Jsou obrovské rozdíly v ochraně pracovníků / zákazníků jednotlivých obchodů i řetězců. Prodavači v některých dodnes nemají ani roušku, jinde mají aspoň tu, další mají roušku a rukavice. Ale jsou i maloobchodní řetězce (viz Happy Center), kde prodavači u pokladen mají navíc i štíty.

Korona virus, neboli kurňa virus

Podle nejnovějšího denního reportu Světové zdravotnické organizace pro 16. duben probíhá v Turecku komunitní přenos korona viru. Stejný způsob šíření je také ve Švýcarsku, Bosně a Hercegovině, Andoře, San Marinu, Kosovu, Indonésii, Íránu, Tunisku, nebo Sýrii. Jak je vidět, tento způsob šíření není zrovna častý. Výjimkou je americký kontinent, kde je to naopak velmi časté.

Podle statistik serveru https://www.worldometers.info/coronavirus/ má Turecko pro dnešek třetí největší denní nárůst nakažených na světě:

 1. USA (26.826)
 2. Francie (17.164)
 3. Turecko (4.801)
 4. Spojené království (4.617)
 5. Španělsko (4.289)

Z toho je vidět, že Turecko je sice na třetím místě, ale tvoří skupinu s podobným výsledkem s dalšími zeměmi (které mají navíc méně obyvatel - to by neměla být útěcha).

Co se týče denního přírůstku mrtvých je Turecko až na 12. místě:

 1. USA (2.032)
 2. UK (861)
 3. Francie (753)
 4. Itálie (525)
 5. Španělsko (503)
 6. Belgie (417)
 7. Německo (248)
 8. Kanada (181)
 9. Nizozemsko (181)
 10. Brazílie (167)
 11. Švédsko (130)
 12. Turecko (125)

Pro Česko je mrazivé vidět Švédsko 11. místě se 130 mrtvými. Právě tento stát byl často dáván za vzor, protože jako stát se stejným počtem obyvatel jako Česko mělo doposud daleko volnější přístup k problematice. Denní počet mrtvých ale vypovídá spíš o tom, že to asi nebyla nejvhodnější strategie.
Za posledních 24 hodin bylo v Turecku provedeno celkem 40427 testů (výrazný nárůst, zatím nejvíce), dohromady je to přes půl milionu. Přibylo 4801 nových diagnóz (silný nárůst). Přesto jde o nárůst (jen) o 7 % na 74193. Procento infikovaných v rámci dne je 11,88 % (drobný vzestup).

Zemřelo dalších 125 pacientů (celkově 1643). to je o dalších 10 více, než předchozí rekord (procentuální vzestup jen o 8 %, tedy pokud lze použít "jen"). Smrtnost opět stoupla na 2,21 %.


Ode dneška zde máme nový typ grafu porovnávající vývoj celkového počtu nakažených. Česko, Turecko a Itálie se kloní dolů, Slovensko bohužel nahoru. Má ale velmi málo případů, zatímco Turecko je blíže Itálii, než Česku.Vývoj epidemie v Turecku je následující (předevčírem > včera > dnes):
 • datum 14.4. > 15.4. > 16.4.
 • otestovaných denně 33070 > 34090 > 40427
 • z toho procento infikovaných 12,28 > 12,56 > 11,88
 • otestovaných celkově 443626 > 477716 > 518143
 • nakažených denně 4062 > 4281 > 4801
 • nakažených celkově 65111 > 69392 > 74193
 • nakažených - procento přírůstku [%] 7 > 7 > 7
 • zemřelých denně  107 > 115 > 125
 • zemřelých celkově 1403 > 1518 > 1643
 • zemřelých - procento přírůstku [%] 8 > 8 > 8
 • smrtnost [%] 2,15 > 2,19 > 2,21
Opět se měnil počet mrtvých v Česku, a to i zpětně. Opět se změnily hodnoty i více než 14 dní nazpět. Nejvyšší denní nárůst není ode dneška 13, ale 14 případů. O to víc udivuje nula zemřelých pro 15. dubna a jeden (prý již tři) pro 16. dubna. Kdyby to byla pravda, tak je to skvělá zpráva.


Turecká křivka se začíná viditelně obracet vzhůru, zatímco česká se dokonce dotkla nuly. Snad ji ta turecká bude následovat.


Vývoj tento týden razantně změnil výhled na dny dopředu.


Turecko je stále na 9. místě. Současné pořadí Top15 nakažených je nyní následující (v závorce [x] je včerejší pořadí):
 1. [1] USA
 2. [2] Španělsko
 3. [3] Itálie
 4. [5] Německo
 5. [4] Francie
 6. [6] Spojené království
 7. [7] Čína
 8. [8] Írán
 9. [9] Turecko
 10. [10] Belgie
 11. [11] Nizozemsko
 12. [14] Brazílie
 13. [12] Kanada
 14. [15] Rusko
 15. [13] Švýcarsko
Růst = červená, sestup = modrá, setrvalý stav = černá

Dnes se událo mnoho změn. Německo přeskočilo Francii, Brazílie postoupila dokonce o dvě místa nahoru, když přeskočila Kanadu a Švýcarsko. Rusko také postoupilo nad právě spadnuvší Švýcarsko.

Mimochodem - Belgie je v Top10 s odstupem nejmenší stát s pouhými 11,46 miliony obyvatel (takže jen asi o milion víc, než Česko). Nizozemsko má 17,28 milionu, Kanada 37,6 milionu, Švýcarsko s 8,57 milionem je jediným státem v Top15, který má méně obyvatel, než Česká republika.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…