Přeskočit na hlavní obsah

Turecko, korona, čtvrtek 23. dubna, nové grafy

Turecko dnes slavilo ze svých domovů sté výročí založení moderního tureckého parlamentu, stejně jako dětský den Turecka. V devět večer si veřejnost na oslavu zazpívala tureckou hymnu, přidal se i prezident. Jako kdyby to nestačilo, je první den postního měsíce ramadánu, navíc první den čtyřdenního skorozákazu vycházení.

(článek o večerním zpívání byl vytvořen, editován, ale neschválen a z jistých důvodů uložen do trezoru)

Zpívá prezident


...a zpívá ulice (jen jeden případ z mnoha):


Píseň pro tento pocit: Voskovec a Werich: Na shledanou v lepších časech


...a několik vět


Korona korona...

Za posledních 24 hodin bylo v Turecku provedeno celkem 40962 testů (vzestup + rekord). Přibylo 3116 nových diagnóz (nárůst o fous), jde jen o 60,6 % maxima. Jde o nárůst (jen) o 3 % na 101.790. Procento infikovaných v rámci dne je 7,61 % (viditelný pokles).Zemřelo dalších 115 pacientů, opět pokles (celkově 2491). To je opět o dva méně než předchozí rekord (procentuální vzestup jen o 5 %, tedy pokud lze použít "jen"). Smrtnost o 4 setiny procentního bodu stoupla na 2,45 %.


Víc a víc se potvrzuje, že také Turecko se kloní k zemi, tedy že počet nových případů se snižuje, stejně jako v případě Česka. Bohužel Slovensku začaly případy přibývat.


Vývoj epidemie v Turecku je následující (předevčírem > včera > dnes):
 • datum 21.4. > 22.4. > 23.4.
 • otestovaných denně 39429 > 37535 > 40962
 • z toho procento infikovaných 11,69 > 8,21 > 7,61
 • otestovaných celkově 713409 > 750944 > 791906
 • nakažených denně 4611 > 3083 > 3116
 • nakažených celkově 95591 > 98674 > 101790
 • nakažených - procento přírůstku [%] 5 > 3 > 3
 • zemřelých denně  119 > 117 > 115
 • zemřelých celkově 2259 > 2376 > 2491
 • zemřelých - procento přírůstku [%]  6 > 5 > 5
 • smrtnost [%] 2,36 > 2,41 > 2,45

Již jsme si zvykli, že česká čísla se mění i zpětně (dnešek není výjimkou). Nulu z před týdnem si ale stále drží.


Turecko zaznamenalo několik překročení psychologických hranic. Přesáhlo 100 tisíc nakažených, přesáhlo 3/4 milionu testů, za jediný den přes 2000 uzdravených. Zajímavý je vývoj při porovnání denního počtu zemřelých a denního počtu uzdravených.


Když se porovná počet zemřelých a uzdravených od 1. dubna, jednoznačně vedou uzdravení.


Při procentuálním porovnání to vyzní ještě viditelněji, příznivěji.


A to nejlepší nakonec: Když se porovná nárůst 'vstupů' (nově nakažených) a 'výstupů' (zemřelých a uzdravených), jednoznačně míří denní nárůst aktivně nakažených k nule. Pokud bude trend pokračovat, dojde se asi za dva dny k nule, tedy k vrcholu turecké epidemie. V tom případě by se poté počet aktivně nakažených mohl začít snižovat.


Turecko je na 7. místě. Současné pořadí Top15 nakažených je nyní následující (v závorce [x] je včerejší pořadí):
 1. [1] USA
 2. [2] Španělsko
 3. [3] Itálie
 4. [4] Francie
 5. [5] Německo
 6. [6] Spojené království
 7. [7] Turecko
 8. [8] Írán
 9. [9] Čína
 10. [10] Rusko
 11. [11] Brazílie
 12. [13] Kanada
 13. [12] Belgie
 14. [14] Nizozemsko
 15. [15] Švýcarsko
Růst = červenásestup = modrá, setrvalý stav = černá

Dnes Belgie opět klesla, respektive byla opět přeskočena, tentokrát Kanadou. Svět má 2,7 milionu nakažených.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…