Přeskočit na hlavní obsah

Turecko, korona, pátek 17. dubna

Velvyslanectví České republiky v Ankaře dnes vydalo kromě jiného i následující upozornění: Aktualizace k mezinárodním letům:
Dle zprostředkovaných informací jsou vedle dalších mezinárodních letů z Letiště Istanbul k dispozici rovněž následující komerční lety z Izmiru a Ankary do Německa: Izmir– Düsseldorf (28. dubna 2020), Ankara-Düsseldorf (28. dubna 2020), Izmir – Frankfurt (27. a 29. dubna 2020), Ankara-Frankfurt: (29. dubna 2020). O letech a cenách je možno se informovat na stránkách letecké společnosti SunExpress. Doporučuje se sledovat nabídku průběžně, jelikož se mohou objevit další lety v nabídce či se uvolnit místa.

POZOR! Je nutné zvážit omezení a podmínky při vstupu do tranzitních zemí - správný výklad a informace mohou poskytnout výlučně příslušné úřady dané země. Komerční lety z Istanbulu jsou stále v omezeném množství k dispozici se spojením do České republiky s leteckým a případně dále s pozemním tranzitem . V takových případech je nutné zvažovat návratovou cestu s ohledem na různá omezení tranzitních států a dopravců.

POZOR! Let TK6141 v ose Istanbul-Praha plánovaný na 17. dubna 2020 v 06:35 místního (TUR) času byl bohužel zrušen.

POZOR! K 19.4. končí mimořádná zpoplatněná autobusová spojení pro občany, kteří se v důsledku opatření proti šíření nového koronaviru rozhodli k přepravě z různých evropských destinací zpět do ČR.

Informaci o letech Vám může podat Generální konzulát České republiky v Istanbulu stejně jako o případných repatriačních letech jiných států v rámci EU.

Při cestování mezi provinciemi z důvodu návratu do ČR/opuštění Turecka je nutné od guvernéra příslušné provincie získat povolení.  Zde naleznete vzor formuláře žádosti o povolení k cestě v rámci Turecka veřejnou přepravou: povolení_TUR (PDF, 99 KB), ke kterému lze pro základní orientaci stáhnout neoficiální překlad do českého jazyka: formulář CZE (PDF, 397 KB). Český překlad formuláře slouží pouze k pochopení a orientaci v tureckém originálu, který je potřeba použít. Je nutné vzít v potaz, že samotné formuláře mohou být průběžně aktualizovány a měněny.

Spekulace ohledně dalších zákazů vycházení

Na začátku je nutno připomenout, že tento víkend (18. a 19. dubna) je v Turecku zákaz vycházení pro všechny věkové kategorie. Mezi lidem kolují různé představy o budoucím vývoji zákazu vycházení (tedy po tom, co může teoreticky následovat po tom, který zítra a pozítří čekáme). V Turecku je příští týden ve čtvrtek státní svátek (23. dubna), následný pátek se změní také v den volna. Jedna lidová verze hovoří o tom, že by mohli vytvořit čtyřdenní zákaz vycházení. Další představivost hovoří o tom, že by mohli od onoho svátku vytvořit jednolitý zákaz vycházení až do 1. května, kdy je také volno. A protože prvního máje neboli Svátek práce vychází na pátek, mohl by se zákaz vycházení vztáhnout také na víkend poté, tedy do neděle 3. května včetně, dohromady tedy 11 dnů. Další teoretizují na stejné téma, že by se to mohlo 'někomu' hodit 'do krámu', protože se tak snadno zbaví 'nebezpečí' oslav Svátku práce. To jsou vše jen představy místních, někdy podpořené pouhou fantazií, jindy zkušeností s vládním establishmentem.

Dnes se stala neuvěřitelná věc. Půlnoční tiskové konference ministra zdravotnictví se časem přesunuly do času hlavních zpráv, tedy kolem půl osmé. Dnes se konala už přes šestou hodinou večerní. Pak se naskýtá otázka ke kdy jsou ona prezentovaná data - je to z předchozího dne stylem půlnoc - půlnoc, poledne - poledne, nebo je to například od 17. hodiny na 24 hodin? Ministr sám působil na tiskové konferenci nervózně, chtěl ji co nejrychleji ukončit.

Ministr zdravotnictví uvedl, že špička se očekává do týdne až do deseti dnů. Na otázku zda se bude zákaz vycházení od 23. dubna na čtyři dny uvedl, že to není rozhodnuto, že se o tom diskutuje.

Přesun víkendových trhů na všední den nabouralo původní význam tureckého slova pro neděli, pazar (stejné slovo pro neděli i trh). Doposud byly trhy alespoň někde v neděli, ale nyní to vypadá, že se alespoň po nějakou dobu v době pazaru žádný pazar konat nebude.

Aktuálně natáčené seriály jsou evidentně napadeny virem, protože se zacyklily. Hromadně se místo nového dílu tento týden pustil první díl, popřípadě první díl poslední řady (viz Jet Sosyete, nebo Hekimoğlu).

Statistika nuda je

Podle nejnovějšího denního reportu č. 88 Světové zdravotnické organizace pro 17. duben probíhá v Turecku komunitní přenos korona viru. Na celosvětovém grafu podle kontinentů je hlavně v poslední době patrný silný týdenní cyklus (pokles případů každý víkend).


Podle statistik serveru https://www.worldometers.info/coronavirus/ má Turecko také pro dnešek třetí největší denní počet nových nakažených na světě:
 1. USA (21.179)
 2. Spojené království (5.599)
 3. Turecko (4.353)
 4. Rusko (4.070)
 5. Itálie (3.493)
Z toho je vidět, že Turecko je sice na třetím místě, ale tvoří skupinu s podobným výsledkem s dalšími zeměmi (které mají navíc méně obyvatel - to by neměla být útěcha). Skokanem dne je, jak se zdá,  Rusko.

Co se týče denního přírůstku mrtvých je Turecko až na 11. místě (včera na 12.):
 1. USA (2.221)
 2. Čína (1.290)
 3. UK (847)
 4. Francie (761)
 5. Itálie (575)
 6. Belgie (306)
 7. Španělsko (298)
 8. Brazílie (194)
 9. Německo (151)
 10. Nizozemsko (144)
 11. Turecko (126)
 12. Kanada (115)
Zde je zajímavý obrat Číny. Ta byla denním počtem zemřelých kdesi vzadu, najednou se objeví na druhém místě s takovým množstvím.Opět se posunul počátek měření na 10 tisíc. Díky tomu je lépe patrný průběh. Hlavně procento přírůstku prokouklo. Snad bylo včerejší zvýšení jen výjimkou v pokračujícím poklesu.


Za posledních 24 hodin bylo v Turecku provedeno celkem 40270 testů (nepatrný pokles). Přibylo 4353 nových diagnóz (citelný pokles). Přesto jde o nárůst (jen) o 6 % na 78546. Procento infikovaných v rámci dne je 10,81 % (drobný pokles).

Zemřelo dalších 126 pacientů (celkově 1769). to je o jednoho více, než předchozí rekord (procentuální vzestup jen o 8 %, tedy pokud lze použít "jen"). Smrtnost opět o několik setin procentního bodu stoupla na 2,25 %.


Turecký troj až čtyřdenní cyklus pokračuje. Česko má viditelný dlouhodobý pokles (alespoň tři týdny). Slovensko bohužel učinilo české křivce 'čáru přes rozpočet' a začalo stoupat do rekordních hodnot (tedy pro Slovensko). Přesto je na tom v porovnání s ostatními zeměmi nejlépe.Vývoj epidemie v Turecku je následující (předevčírem > včera > dnes):
 • datum 15.4. > 16.4. > 17.4.
 • otestovaných denně 34090 > 40427 > 40270
 • z toho procento infikovaných 12,56 > 11,88 > 10,81
 • otestovaných celkově 477716 > 518143 > 558413
 • nakažených denně 4281 > 4801 > 4353
 • nakažených celkově 69392 > 74193 > 78546
 • nakažených - procento přírůstku [%] 7 > 7 > 6
 • zemřelých denně  115 > 125 > 126
 • zemřelých celkově 1518 > 1643 > 1769
 • zemřelých - procento přírůstku [%] 8 > 8 > 8
 • smrtnost [%] 2,19 > 2,21 > 2,25
Opět se měnil počet mrtvých v Česku, a to i zpětně. Opět se změnily hodnoty i více než 14 dní nazpět. Nejvyšší denní nárůst není ode dneška 13, ale 14 případů. O to víc udivuje nula zemřelých pro 15. dubna a jeden (prý již tři) pro 16. dubna. Kdyby to byla pravda, tak je to skvělá zpráva.


Českých nula zemřelých je stále nezměněna. Pokud se udrží, bude to neuvěřitelné.


Turecko je stále na 9. místě, ale zřejmě tento víkend překoná Írán. Současné pořadí Top15 nakažených je nyní následující (v závorce [x] je včerejší pořadí):
 1. [1] USA
 2. [2] Španělsko
 3. [3] Itálie
 4. [5] Francie
 5. [4] Německo
 6. [6] Spojené království
 7. [7] Čína
 8. [8] Írán
 9. [9] Turecko
 10. [10] Belgie
 11. [12] Brazílie
 12. [13] Kanada
 13. [14] Rusko
 14. [11] Nizozemsko
 15. [15] Švýcarsko
Růst = červená, sestup = modrá, setrvalý stav = černá

Opět si Francie s Německem vyměnily pozice. Nizozemsko bylo překonáno hned trojicí států (Brazílie, Kanada, Rusko). Slovensko má překonalo hranici 1000 nakažených.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…