Přeskočit na hlavní obsah

Turecko, korona, sobota 18. dubna

Sobota je pro celé Turecko dnem národního smutku. Opět je neuvěřitelně krásné počasí, přesto všichni musí být doma. Možná právě proto. Přes týden nebylo počasí pěkné, ale opět na víkend se vybralo. Oteplilo se, vítr se v Istanbulu uklidnil, prostě paráda. Nebýt zákazu, nábřeží, parky i každý metr čtvereční trávníku podél silnic a dálnic by byl plný lidí, natěsnaných dohromady. Někteří by využili krásné počasí ke strávení 'skvělého dne' s dětmi v obchodních centrech za pojídání rychlovek a zapíjením kolou. Toho všeho jsou nyní Turci oproštěni.

Moře kolem Turecka se začala vlivem jara oteplovat. Černé moře u Istanbulu stouplo z 8 - 10 stupňů na 11 - 12º C. Za větru se teplota vzduchu v Istanbulu liší maximálně tak o 5º C, za téměř bezvětří (jako dnes) to může být až +10º C (dnes také bylo až 23º C). Tradičně nejteplejší moře u Alanye se ohřálo na 20º C (a vzduch na 26º C). Přesto na jihovýchodě Turecka je na sjezdovkách 1,5 až 2 metry sněhu.

Dnešek přinesl Turecku několik změn:

 • Turecko prodloužilo o 15 dnů zákaz opuštění 30 velkoměst a provincie Zonguldak
 • prezident Erdoğan se rozhodl uvalit 50% clo na herní konzole


Také do Turecka přišla kvasnicová mánie. Sice jsem o tom už četl, ale včera jsem to viděl poprvé na vlastní oči. Z pultů prodejen zmizela běžná malá balení, zůstala půl-kilová.
Někdo peče, někdo ne, někdo peče bez kvasnic. Ale kdo spotřebuje za měsíc půl kila kvasnic?
To jsem si taky říkal. To bys musel péct pro celou čtvrť, nebo nakoupit droždí pro celý panelák, aby se to udalo.
Mě přemlouval prodavač ve večerce (jakože bakkal) ať si tu půl-kilovku koupím, že to přece není problém. Když jsem mu ukázal asi jednoměsíční datum spotřeby, tak ze mě dělal blbce, že to klidně vydrží půl roku v chladničce.
Heh.... No nevím, ale i kvasnice se přece dovedou skvěle zkazit a zasmrdět, ne?
To teda. Ale jediné, kde by se to možná upotřebilo, by byla kvasnicová polévka pro hodně velkou rodinu.
Brrr, to do nás cpali ve školní jídelně.
Není v kvasnicích plno vitamínů B?
Ale určitě. Jen nevím, co z nich zbude, když se to několik hodin ohřívá až vaří, než kuchařky vydají všechny obědy.

Izmir zavedl automaty na roušky zdarma. (může se říkat rouškomat?) Ty začaly být instalovány do stanic metra a umožní obyvatelům İzmiru bezplatný přístup k rouškám. První automat je ve stanici Konak. Jednou týdně obdrží držitel karty 'İzmirim Kart' balíček roušek zdarma. Mimochodem - to jste věděli, že se tou kartou dá zaplatit třeba bruslení na ledě?


Včera začaly turecké letecké společnosti útočit na své bývalé zákazníky. Pegasus i Turkish Airlines svorně ve stejný den poslaly svoje emaily, ať s tím, že na své zákazníky vzpomínají s láskou a že přejí mnoho zdraví, případně s pobídkou k nákupu. Vybraly si na to pátek, den před dvoudenním zákazem vycházení.

Stytastika

Za posledních 24 hodin bylo v Turecku provedeno celkem 40520 testů (nepatrný vzestup). Přibylo 3783 nových diagnóz (opět citelný pokles). Přesto jde o nárůst (jen) o 5 % na 82329. Procento infikovaných v rámci dne je 9,34 % (viditelný pokles).
Zemřelo dalších 121 pacientů (celkově 1769). To je o pět méně, než předchozí rekord (procentuální vzestup jen o 7 %, tedy pokud lze použít "jen"). Smrtnost opět o několik setin procentního bodu stoupla na 2,30 %.

Vývoj epidemie v Turecku je následující (předevčírem > včera > dnes):
 • datum 15.4. > 16.4. > 17.4. > 18.4.
 • otestovaných denně 34090 > 40427 > 40270 > 40520
 • z toho procento infikovaných 12,56 > 11,88 > 10,81 > 9,34
 • otestovaných celkově 477716 > 518143 > 558413 > 598933
 • nakažených denně 4281 > 4801 > 4353 > 3783
 • nakažených celkově 69392 > 74193 > 78546 > 82329
 • nakažených - procento přírůstku [%] 7 > 7 > 6 > 5
 • zemřelých denně  115 > 125 > 126 > 121
 • zemřelých celkově 1518 > 1643 > 1769 > 1890
 • zemřelých - procento přírůstku [%] 8 > 8 > 8 > 7
 • smrtnost [%] 2,19 > 2,21 > 2,25 > 2,30
Turecko se posunulo na 8. místo, kdy překonalo Írán. Zítra si podá oficiálně prezentované hodnoty Číny. Potom se postup Turecka zastaví na hodně, hodně dlouho. Současné pořadí Top15 nakažených je nyní následující (v závorce [x] je včerejší pořadí):
 1. [1] USA
 2. [2] Španělsko
 3. [3] Itálie
 4. [4] Francie
 5. [5] Německo
 6. [6] Spojené království
 7. [7] Čína
 8. [9] Turecko
 9. [8] Írán
 10. [10] Belgie
 11. [13] Rusko
 12. [11] Brazílie
 13. [12] Kanada
 14. [14] Nizozemsko
 15. [15] Švýcarsko
Růst = červená, sestup = modrá, setrvalý stav = černá

Rusko udělalo dvojskok, kdy za jediný den překonalo jak Kanadu, tak Brazílii. Zítra si evidentně pochutná na Belgii, ale pak se na delší dobu uklidní.

Dnes jsem zařadil i jiný pohled na počet nakažených porovnáním se spoustou dalších zemí. Aby statistiku nezkreslily mikrostáty a malé státy, definoval jsem hranici 1 milion obyvatel. Tím vypadly státy, jako San Marino, Vatikán, Černá hora, Island, spousta ostrovních států Tichého oceánu či Karibiku, Džibuti (ten měl těsně pod milion) a řada dalších. Věděli jste, že obrovské Grónsko má jen něco přes 50 tisíc obyvatel, asi jako Frýdek-Místek? Pro zajímavost - pokud bychom toto srovnání dělali před rokem 2006, neprošly by ani Bahrajn, nebo Katar.

Mimochodem - sousedství Turecka se Singapurem (aspoň v tomto grafu) vyvolává zajímavou souvislost. Oba státy byly před pár měsíci označovány za vzory v boji proti korona viru.

Současným synonymem pro omdlívání z čísel je alespoň podle médií Itálie, nebo USA, nově někdy Španělsko. A jak je to v realitě? Podle počtu nakažených, tak Španělsko je zmiňováno oprávněně. V první pětici nejhorších jsou na dalších místech Belgie, Švýcarsko, Irsko a Itálie. Procentem infikovaných v populaci je tedy Irsko na tom hůř, než Itálie.


Zde je mapa čtyřiceti států, které jsou postiženy při přepočtu na milion obyvatel nejhůře. Mapa je animovaná, jeden krok je 5 států.Otázka: Kde se objevilo 'stytastika' místo 'statistika'?

Komentáře

 1. třeba tady :-)
  https://hadronovakebule.blogspot.com/2019/11/stytastika.html

  OdpovědětSmazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…