Přeskočit na hlavní obsah

Turecko, korona, středa, 29. dubna

Dnešní večer přinesl do Istanbulu vlahý večer. Je otázka, jestli je to pozdní večer (ačkoli není první máj, ani v Istanbulu těch borových hájů tolik nezavání), nebo a éle nos, krásná vla-á inü letní (i když naštěstí ne bartolomějská). To nalákalo spousty lidí ven; staří se pomalu procházeli, mladí se procházeli nebo tvořili velké debatní kruhy, děti si hrály. Schválně jsem počítal roušky - horko těžko tak jedna na deset lidí.

Pegasus Airlines uvedly, že mají v plánu zahájit lety na vnitrostátních trasách 28. května, na mezinárodních linkách 1. června.

Ministr školství Turecké republiky Ziya Selçuk oznámil, že školy zůstanou uzavřené do dne 31. května 2020. Do té doby bude nadále pokračovat distanční vzdělávání.


V rámci projektu otevřely mešity Adnan Menderes a Yıldırım Bayezıt v okrese Selcuklu (Konya, střední Turecko) své dveře potřebným. Přeměnily své regály na boty na poličky s jídlem, aby pomohly těm, kteří to potřebují kvůli opatřením proti koronaviru. Projekt s tématem „Dejte, pokud můžete, vezměte, pokud potřebujete“ byl iniciován Nadací Mevlader, Provinční muftskou kanceláří a Selçukluskou okresní muftskou kanceláří. "I když jsou naše mešity otevřené k uctívání, pro modlitby jsou uzavřeny," dodal provinční Muftí Ahmet Poçanoğlu. Dodal, že pracují na přeměně dalších mešit ve městě na charitativní bazary. O případu informovala Anatolská agentura.

Existuje nepočítaně písní ohledně koronaviru. Je jedna, která se poněkud vymyká - Coronavirus Rhapsody:Korona

Za posledních 24 hodin bylo v Turecku provedeno celkem 43498 testů (dramatický nárůst, dosavadní rekord). Přibylo 2936 nových diagnóz (výrazný nárůst), jde jen o 57,1 % denního maxima (vzestup). Jde o nárůst o 3 % na 117.589. Procento infikovaných v rámci dne je 6,75 % (velký pokles).Dnešek potvrdil, že Česko, Slovensko i Turecko zase nabírají nové nakažené. Křivky všech třech zemí se opět obracejí vzhůru.Zemřelo dalších 89 pacientů, opět pokles (celkově 3081). To je o 3 méně než včera (procentuální vzestup jen o 3 %, tedy pokud lze použít "jen"). Smrtnost o 1 setinu procentního bodu stoupla na 2,62 %.

Turecko elegantně den co den snižuje denní počet zemřelých, Česko skákavým způsobem také snižuje. Slovensko má za poslední dva dny dva mrtvé denně, což je na Slovensko dost.


V  Turecku se dnes uzdravilo 5231 lidí, což je nárůst oproti včerejšku o 4,24 %. Celkově se uzdravilo 44.040 osob, což je skoro 37,5 % ze všech nakažených! Zemřelých je 7,0 % v porovnání s uzdravenými.


Zde je stejný graf, jen s logaritmickým měřítkem. Nyní je lépe patrný trend jak uzdravených, tak zemřelých.Počet uzdravených za dnešek je vyšší, než nejvyšší počet nakažených za jediný den.Vývoj epidemie v Turecku je následující (předevčírem > včera > dnes):
 • datum 27.4. > 28.4. > 29.4.
 • otestovaných denně 20143 > 29230 > 43498
 • z toho procento infikovaných 10,58 > 8,18 > 6,75
 • otestovaných celkově 918885 > 948115 > 991613
 • nakažených denně 2131 > 2392 > 2936
 • nakažených celkově 112261 > 114653 > 117589
 • nakažených - procento přírůstku [%] 2 > 2 > 3
 • zemřelých denně  95 > 92 > 89
 • zemřelých celkově 2900 > 2992 > 3081
 • zemřelých - procento přírůstku [%]  3 > 3 > 3
 • smrtnost [%] 2,58 > 2,61 > 2,62
 • uzdravených denně 4651 > 5018 > 5231
 • uzdravených celkem 33791 > 38809 > 44040
 • uzdravených - procento přírůstku [%] 16 > 15 > 13
 • procento uzdravených ze všech nakažených [%] 30,1 > 33,8 > 37,5
Turecko je na 7. místě. Současné pořadí Top15 nakažených je nyní následující (v závorce [x] je včerejší pořadí):
 1. [1] USA
 2. [2] Španělsko
 3. [3] Itálie
 4. [4] Francie
 5. [5] Spojené království Velké Británie a Severního Irska
 6. [6] Německo
 7. [7] Turecko
 8. [8] Rusko
 9. [9] Írán
 10. [10] Čína
 11. [11] Brazílie
 12. [12] Kanada
 13. [13] Belgie
 14. [14] Nizozemsko
 15. [15] Indie
Růst = červenásestup = modrá, setrvalý stav = černá

Dnešní den nepřinesl žádnou změnu v pořadí. Spojené státy americké mají počínaje dnešním dnem víz obětí COVID-19, než z celé Vietnamské války.

Sarıyer pátrá, radí, informuje

Dnes bude zvířátko nakonec hned dvakrát. Radnice istanbulské čtvrti Sarıyer zveřejňuje pravidelně kromě obvyklých informací také informace o ztracených mazlíčcích. Tu je poslední případ:


...a tento se neztratil, zato umí pózovat do kamery (večeře iftar):


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…