Přeskočit na hlavní obsah

Turecko, korona, úterý 21. dubna

Turecko žije radostným očekáváním, které se blíží radosti ze svátků. Lidé nakupují, ale pozvolna. Co na tom, že jde o skutečné svátky, ale jen čtyřdenní zákaz vycházení? Ten začal dostávat konkrétnější obrysy. Nebude vše tak, jako předchozí víkend. Pravidla jsou opět jasnější, navíc se změnami, jako:

 • obchody a večerky mohou být otevřeny v úterý a středu (tedy před) od 8 do 23:00 (někteří zaměstnanci 'poděkovali' za 14hodinovou směnu). Důvodem není ani tak nadcházející zákaz vycházení, ale počátek postního měsíce ramadánu
 • první dva dny (23. a 24. dubna) nebude zákaz vycházení tak přísný. Obchody s potravinami a večerky mohou být otevřené od 9 do 14:00, je možné zajít ve svém nejbližším okolí do obchodu (vyloučeny jsou samozřejmě věkové skupiny pod 20 a nad 65)

Ramadán, není to, jak v noci chodí ten bubeník?
Ano, to je ono.
Tak jak teď bude chodit, když nikdo nebude smět ven?
To jsem zvědav. No hlavně doufám, že to nebudou řešit hromadně z reproduktorů na minaretech.
Nestraš. Snad si konečně nastaví budíka.
No, ono je to proměnné. Ale stejně mívají smartphony a existuje na to plno aplikací, tak je může budit to.
Dobře, že jsme nebyli o vzniku světa, mohli jsme poradit.

Statistika

Za posledních 24 hodin bylo v Turecku provedeno celkem 39429 testů (prakticky stejně). Přibylo 4611 nových diagnóz (také téměř shodné). Jde o nárůst (jen) o 5 % na 95591. Procento infikovaných v rámci dne je 11,69 % (prakticky stejné).


Počet testů se opět zarazil o imaginární hranici 40 tisíc testů denně. Může jít o skutečné maximum Turecka.
Nakažených nejen přibývá, ale také ubývá. Jaký je poměr?


Zemřelo dalších 119 pacientů (celkově 2017). To je o sedm méně, než předchozí rekord (procentuální vzestup jen o 6 %, tedy pokud lze použít "jen"). Smrtnost opět o setinu procentního bodu stoupla na 2,36 %.
Vývoj epidemie v Turecku je následující (předevčírem > včera > dnes):
 • datum 19.4. > 20.4. > 21.4.
 • otestovaných denně 35344 > 39703 > 39429
 • z toho procento infikovaných 11,25 > 11,77 > 11,69
 • otestovaných celkově 634277 > 673980 > 713409
 • nakažených denně 3977 > 4674 > 4611
 • nakažených celkově 86306 > 90980 > 95591
 • nakažených - procento přírůstku [%] 5 > 5 > 5
 • zemřelých denně  127 > 123 > 119
 • zemřelých celkově 2017 > 2140 > 2259
 • zemřelých - procento přírůstku [%]  7 > 6 > 6
 • smrtnost [%] 2,34 > 2,35 > 2,36
Bohužel ode dneška přibyla také slovenská křivka zemřelých, kterých začalo přibývat.


...ale všechny země včetně Slovenska jsou kdesi dole v porovnání se zemřelými v Itálii.


Turecko je na 7. místě. Současné pořadí Top15 nakažených je nyní následující (v závorce [x] je včerejší pořadí):
 1. [1] USA
 2. [2] Španělsko
 3. [3] Itálie
 4. [4] Francie
 5. [5] Německo
 6. [6] Spojené království
 7. [7] Turecko
 8. [9] Írán
 9. [8] Čína
 10. [10] Rusko
 11. [12] Belgie
 12. [11] Brazílie
 13. [13] Kanada
 14. [14] Nizozemsko
 15. [15] Švýcarsko
Růst = červená, sestup = modrá, setrvalý stav = černá

Podle očekávání Írán předčil Čínu, neočekávaně Belgie se posunula na úkor Brazílie.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…