Přeskočit na hlavní obsah

Turecko, korona, úterý: Vyhrňme si rukávy

Radnice velkoměsta Istanbulu připomněla veřejnosti, že maximum služeb pokračuje tak, jako před koronou. Takže například krmení opuštěných psů je v provozu neustále. Denně se rozveze jedna tuna krmení pro zvířata (obvykle toulavé psy, ale také kočky, nebo holuby). Přesto to nemusí stačit. Veřejnost totiž sama pouliční kočky a psy krmila, ale značná část veřejnosti toho musela nechat.

Celosvětově se obrovské množství lidí vrhlo na online služby, které selhávají a navíc přenos dat přetěžuje trasy. Proto se některé služby jako Youtube nebo Netflix rozhodly pro Evropu místo snížit kvalitu streamovaných videí. Již před časem o to žádal eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Na něj ještě předtím začaly vyvíjet tlak společnosti Vodafone, Deutsche Telekom a další, protože čelili přenosu dat, které již přestávali zvládat. Kvalita je tedy snížena na 30 dnů (počínaje 20. březnem), objem přenesených dat se tím snížil o čtvrtinu.

Trhovci začali měnit své chování. Jak se v Česku říká, když nemůže Mohamed k hoře, jde hora k Mohamedovi. Když tedy nemohou lidé chodit na veřejné tržnice (obvykle jednou až dvakrát týdně), jezdí po ulicích a do oken prodávají zeleninu a ovoce.


Za posledních 24 hodin bylo provedeno celkem 15422 testů (o 20 % víc než včera). Přibylo 2704 nových diagnóz (výrazný vzestup oproti včerejšku). Zemřelo dalších 46 pacientů (celkově 214), opět viditelně víc, než předchozí den.


Ty tvoje grafy. Proč to přepočítáváš na milion a deset milionů, když to všichni ostatní mají jinak?
To ti vysvětlím třeba na Vatikánu.
Tak to jsem žádostiv.
Takže – porovnává se kolik nakažených či zemřelých bylo v to či onom státu.
Ano, tak je to správně, ne?
Ale když je to řekněme 800 lidí v Indii, nebo 800 lidí ve Vatikánu, je to rozdíl?
No řekl bych, že ano, no ne? Indie je velká, 800 lidí, to je jako plivnout do moře. Kolik lidí má vlastně Vatikán?
Právě těch 800 plus papež.
Takže to by byli všichni!
Právě. Ve Vatikánu by to znamenalo stoprocentní nemocnost, případně stoprocentní úmrtnost, pro Indii by se to pracně hledalo kdesi za desetinnou čárkou kolik promile by to bylo.
Tak to se fakt nedá. Rozumím.


Když se porovná trend k 21. dny od prvního případu, Turecko se již docela jasně vymyká trendu v dříve šokujícímu Íránu. Česko ale právě tento Írán 21. den dorovnalo.


Nejnovější informace z Česka jen dokazují, že Írán byl v celkových součtech nakažených dohnán a předehnán, nyní již viditelně. Ale až takový náskok jako Turecko nemá.


Denní nárůst je pro Turecko značný, pro Česko podobně, i když o týden později.

Ty píšeš počet testů, proč nenapíšeš počet otestovaných lidí? Vždyť je to totéž.No je a není. Tak nějak se automaticky předpokládá, když se udělá 100 testů, tak se musí otestovat 100 lidí.
No, však!
Ale nikde není řečeno, že se nemůže testovat někdo, kdo už testovaný byl.
A proč by testovali stejného člověka víckrát?
Jednak to může být někdo, koho testovali jako pozitivního a on se vyléčil.
Aha, tak to ano.
A nemusí se mu udělat jediný test. Takže jsou to třeba tři testy, ale jeden jediný člověk.
To se ale musí, aby měli jistotu, no ne?
Správně. A pak jsou případy, kdy se hlavně bohatí či prominenti nechávají testovat pomalu každý den. Pak může mít jeden člověk třeba deset testů, ani jeden negativní.
To jsem netušil – to je ale podvod, ne?
No tak jako tak, musíme to vnímat jako počet testů a nikoli počet testovaných osob.
Pak jsou všechny ty čísla za Turecko k ničemu, ne?
Tahle metodika se používá všude stejně, takže aspoň že tak.


Jestliže včera šokovaly počty tureckých zemřelých, dnes ještě více. Ale při přepočtu na počet obyvatel šokovalo Česko a již včera. Ale dnes se počet mrtvých ztrojnásobil! A to jde o devátý den od prvního úmrtí, zatímco u Turecka o 18. den.


Když ke stejným grafům přidáme Itálii, tak se včera zdálo, že jej Turecko překoná. Ale italská čísla překonala spíš naše představy. Strmý nárůst zemřelých v Česku a Itálii je poněkud děsivý.
Proč má Česko tak brzo tak drastické hodnoty v zemřelých? Dokonce i Itálie měla tak strmý nárůst za dvojnásobek času.
To může být třeba tím, že Česko předtím nemělo velmi dlouhou dobu žádné úmrtí, tak se to nashromáždilo.
Snad. Snad se to uklidní. Ty křivky Česka a Itálie se nepříjemně podobají.
Snad.

Vývoj je tedy následující (předevčírem > včera > dnes):
 • datum 29.3. > 30.3. > 31.3.
 • otestovaných denně 9982 > 11535 > 15422
 • procento infikovaných 18,18 > 13,96 > 17,53
 • otestovaných celkově 65446 > 76981 > 92403
 • nakažených denně 1815 > 1610 > 2704
 • nakažených celkově 9217 > 10827 > 13531
 • nakažených - procento přírůstku [%] 25 > 17 > 25
 • zemřelých denně 23 > 37 > 46
 • zemřelých celkově 131 > 168 > 214
 • smrtnost [%] 1,42 > 1,55 > 1,58
Podle informací z Univerzity Johnse Hopkinse to vypadá u tureckých sousedů následovně (stav z 1.4.2020 v 0:00 tureckého času a porovnání z doby před 24 hodinami):

 • Turecko: 11535 > 15422 nakažených, mrtvých 168 > 214, uzdravených 243
 • Bulharsko: 359 > 399 nakažených, stále 8 mrtvých, uzdravení stále 17
 • Řecko: 1212 > 1314 nakažených, mrtvých 43 > 49, uzdravených stále 52
 • Sýrie: 9 > 10 nakažených, 1 > 2 úmrtí, žádný uzdravený
 • Irák: 630 > 694 nakažených, zemřelých 46 > 50, uzdravených 143 > 152 > 170
 • Írán: 41495 > 44605 nakažených, zemřelých 2757 > 2898, uzdravených 13911 > 14656
 • Ázerbájdžán: 273 > 298 nakažených, stále 4 > 5 mrtví, uzdravených stále 26
 • Arménie: 482 > 532 nakažených, stále 3 mrtví,  uzdravených stále 30
 • Gruzie: 103 > 110 nakažených, žádný mrtvý, uzdravených 20 > 21
Turecko není soused Turecka, ale pro porovnání přidávám výsledky i sem.

Turecko se dnešními výsledky propracovalo ze 12. na 10. místo při porovnání s ostatními zeměmi. Současné pořadí je nyní následující (v závorce [x] je včerejší pořadí):

 1. [1] USA
 2. [2] Itálie
 3. [3] Španělsko
 4. [4] Čína
 5. [5] Německo
 6. [6] Francie
 7. [7] Írán
 8. [8] Spojené království
 9. [9] Švýcarsko
 10. [12] Turecko
 11. [10] Belgie
 12. [11] Nizozemsko
 13. [14] Rakousko
 14. [13] Jižní Korea
 15. [15] Kanada

Nyní je před Tureckem malé Švýcarsko. Přesto má takový náskok, že jej Turecko může dohnat spíš odhadem až 2. dubna. Pak by se turecký 'let vzhůru' měl na delší dobu zastavit.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turecko, korona, pátek: To snad ne...

Dnešní smutné povídání pokračuje. Skvělá myšlenka alespoň zdravotníkům v devět večer zatleskat byla definitivně zadupána. Několik předchozích večerů se začalo po výzvě k večerní modlitbě ozývat z mešit modlitba, která se z reproduktorů mešit nikdy neozývala. Veřejnost čekala, až to přešlo, pak pár minut po deváté se pustili do tleskání. Včera se ale modlitba posunula, dnes to vypadalo, jako by mělo ‚vysílání z měšit‘ dohromady přes 20 minut. Dnes to vypadalo, jako když je povinná a volitelná část. Po skončení té povinné může každá mešita zvolit dobrovolnou. Někde se modlitby opakovaly, jinde se zpívalo, jiné mešity ztichly. Veřejnost byla připravena v oknech a na balkonech (resp. ten zbytek, ti nejvytrvalejší), aby čekali, čekali (venku vítr, vlhko, 8 stupňů), aby nakonec zase zmizeli v teplech svých domovů.

Lékárny si stěžují, že nemají roušky ani respirátory sami pro sebe, natož pro zákazníky. To je situace, která je známá v mnoha zemích. Prosakují rovněž informace, že Čína skupoval…

Jak velké je Turecko?

Syndrom školního atlasu asi postihl každého z nás. Poměřujeme velikost zemí podle toho, jak velké byly ve školním atlase v zeměpisu na základní škole. Tam bylo Turecko přes celou dvojstranu, stejně jako Česko, Austrálie, nebo Asie. Ale jak je doopravdy velké?

Již před časem jsme pátrali po sousedech Turecka a prali jsme se s pojmem Malá Asie (viz článek Kdo jsou sousedé Turecka?). Čísla porovnat matematicky umíme, ale dovedeme si doopravdy představit velikost? Ale když porovnáme velikost Turecka s dalšími zeměmi, jak dopadne? A co vzdálenosti při porovnání s tím, co z České republiky známe?

Pro následující porovnání byl použit server TheTrueSize.com. Začněme vpravením Česka do Turecka. Praha je přibližně na stejném místě, jako centrum Istanbulu. Z Istanbulu do Ankary pak vypadá podobně, jako z Prahy do Žiliny.


A jak to dopadne obráceně? z Istanbulu do městečka Posof je přibližně tak, jako z Prahy do Kyjiva. Nebo z Istanbulu do města Şırnak je asi jako z Prahy do Oděsy.


A co Turecko a …

COVID-19: Je důvod se bát jet do Turecka?

Debaty ohledně cestování směřují mnoha směry. Porovnávají se mantinely definované státy, možnosti dané leteckými společnosti, cestovkami, nebo přímo hotely či ubytovacími zařízeními obecně. Klíčová je ale otázka korony. Je Turecko strašák, nebo jen je to jen řadový pěšák?

Někteří porovnávají Turecko s Německem, jiní s Řeckem, další se zeměmi Balkánu. Pojďme porovnat Turecko ve skupině 60 zemí z různých koronových úhlů pohledu.

Nakažených na milion Následující graf porovnává počet nakažených na milion obyvatel pro 60 nejpostiženějších zemí světa. Červeně je vyznačeno Turecko a Česko (Slovensko se do šedesátky nedostalo).

Hned první řádek šokuje. Katar překonává druhé Španělsko hned několikanásobně. Třetí je Bahrajn, pátý je Kuvajt. Vypadá to, že Perský záliv je světové centrum COVID-19 v nakaženosti při přepočtu na počet obyvatel (státy zálivu vyznačeny zeleně).

Země západní Evropy jsou vyznačeny žlutě. Ty patří do druhé skupiny nejnakaženějších zemí světa. Pokud se cestovatel či turis…